10 adımda Almanya’da şirket kurmak isterseniz nereden başlamalısınız? Almanya’da şirket nasıl kurulur? En büyük zorluk, bir şirket kurmanın tüm adımlarını planlamak ve koordine etmektir. AB danışamanlık, GmbH’nizi sorunsuz bir şekilde kurulması için size bir kontrol listesi sunuyor!

Almanya’da Şirket Kurmak: 10 Adımda Rehber

 1. Almanya Şirketini Planla ve Hazırla
 2. Almanya Şirket adını ve Şirketin Amacını Belirleyin
 3. Şirket Sermayesini Belirleyin
 4. Örnek Ana Sözleşme Hazırlayın
 5. Noter Tarafından Şirketi Tasdik Ettirin
 6. Bir Banka Hesabı Açın
 7. Ticaret Sicil Kaydını Yapın
 8. İşletmeyi Kaydedin
 9. Vergi Dairesinden Vergi Kaydını Yapın
 10. Şirketinizin Faaliyetini Başlatın
 11. Almanya’da Şirket Kurma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
  1. Almanya’da Şirket Kurmak İçin Nelere İhtiyacım var?
  2. Almanya’da Şirket Kurmanın Maaliyeti Nedir?
  3. Almanya’da GmbH Şirket Kurmak Ne zaman Mantıklıdır?
  4. GmbH kurmak için kaç kişi gereklidir?
  5. Kendi Başımıza br GmbH kurabilir miyiz?
  6. GmbH şirketin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
  7. GmbH kimler için uygundur?
  8. GmbH şirketininin genel müdürünün görevleri nelerdir?
almanya'da şirket kurmak planlama ve hazırlık

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 1. Adım : Planlama ve Hazırlık

Almanya’da şirket kurmak için önce bir takım temel soruların cevaplarını netleştirmek gerekir. Bu sorular Alman şirketinizi kurmadan önce sizden istenilen bilgilerin belirlenmesidir. Şimdi aşağıdaki soruları açıklığa kavuşturmamız gerekiyor:

 • Şirketin Sahipleri : Almanya’da GmbH şirketinizin hissedarları kimler olmalıdır? Tek ortaklı bir GmbH’mı planlıyorsunuz?
 • Sermaye : 25.000 Euro’luk gerekli sermaye mevcut mu?
 • Yönetim : GmbH’nin genel müdürü kim olmalı ve şirketi dışarı da temsil etmeli mi? Bir hissedar mı genel müdür olacak veya çalışan bir genel müdür mü olacak?
 • Ana Sözleşme : Kendi ana sözleşmeniz ile mi yoksa örnek bir ana sözleşme ile mi şirket kurmayı düşünüyorsunuz?
 • Yer : Şirketinizin adresi neresi olacak?
 • Bilgi : Almanya’da GmbH’nin sahibi veya genel müdürü olarak sizi doğrudan etkileyen GmbH yasası, vergi yasası, ticaret ve vergi yasası hükümlerini biliyor musunuz?
almanya'da şirket kurmak için isim belirleme

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 2. Adım : Şirketin Adı ve Şirketin Amacı

Almanya’da şirket kurmak için bir isme ihtiyacınız olacak. Şirketinizin adını belirlerken iyi düşünülmelidir, çünkü yeni kurulan şirket dış dünyada marka olma konusunda ilerleyebilir. İzin verilen bir şirket adı için noterden ve yetkili mahkemesinden onay alınması için resmi kriterleri karşılaması gerekir. Ayrıca, yeni GmbH’nin faaliyet alanını tanımlayan bir şirket ismi formüle etmelisiniz. Her iki ayrıntıda şirketin ismi ve faaliyet alanı ticaret sicil kaydında herkesçe görülebilir.

İsim seçerken stratejik olun. Aşağıdaki sorular size yardımcı olacaktır.

 1. İsim olumlu çağrışımlar uyandırıyor mu ve şirkete ve ürüne uyuyor mu?
 2. Adın anlaşılması ve hatırlanması kolay mı?
 3. İstenen ismin diğer dillerde olumsuz bir anlamı yok mu?
 4. İsim bölgesel, ulusal ve hatta dünya çapında mevcut mu?
 5. Şirket web sitesi için uygun bir ücretsiz alan var mı?
 6. İsim gelecekte ticari marka olabilir mi?

Tüm bu sorulara “evet” yanıtını verebilmek için biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Bu araştırma neticesinde Almanya’da şirket kurmak için isim belirlemiş olacaksınız. Arkadaşlarınızdan ve tanıdıklarınızdan ilk iki soruyu netleştirmelerini isteyin. Kapsamlı bir Google aramışından sonra ticaret sicili ve Alman ticareti marka ve patent ofisi dizinleri, isimlerin mükerrerliğini ortadan kaldırabilmeniz için önemli adreslerdir.

İpucu: Sonunda tüm gereksinimleri karşılayan bir şirket adı bulmak için üç ve beş favori arasından bir seçimle başlamanız daha iyidir.

Şirket isimleri söz konusun olduğunda ek maliyetler ve gecikmeler her zaman resmi hatalar olduğunda ortaya çıkar. İstediğiniz adın IHK tarafından kontrol edilmesini sağlayarak bunu kolayca önleyebilirsiniz.

almanya'da şirket kurmak için sermaye planlaması

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 3.Adım : Sermaye ve Kuruluş Maliyetleri

Almanya’da şirket kurmak için karar verildikten sonra, mali yönleri netleştirmelisiniz. Almanya’da şirket kuruluşu için bir GmbH’nin asgari sermayesi 25.000 Euro’dur . Şimdi asıl soru, şirketin hisselerinin ve dolayısıyla oy haklarının nasıl dağıtıldığıdır. Bu pay dağılımına uygun olarak ilgili sermaye katkılarını yapmanız gerekir. Normalde (yani GmbH yasası hükümlerine göre), limited şirketin kar ve zararları da bu yüzde dağılımına göre dağıtılır. Farklı bir dağıtım mümkündür, ancak bunun esas sözleşmeye özel olarak kaydedilmesi gerekir.

Tuzaklardan kaçının: sermaye, sermaye katkıları ve sorumluluk

Bir GmbH’nin sorumluluğu ve sermayesi hakkında internette dolaşan bir takım efsaneler vardır. Bu nedenle, lütfen aşağıdaki bilgilere dikkat edin:

 • Prensip olarak, asgari sermayenin yarısı , yani 12.500 Euro ile bir GmbH kurmak mümkündür . Bu tutarı işletme hesabına ödemeniz gerekir.
 • Her hissedar, şirket kurulduğunda belirtilen sermaye katkısının en az dörtte birini ödemek zorundadır.
 • Hissedarlar, sermaye stokunun tamamı işletme hesabında bulunana kadar şirkete ödenmemiş sermaye katkılarını “borçludur”.

GmbH her zaman belirtilen sermayenin tamamından sorumludur. Bu, henüz tamamı ödenmemişse de geçerlidir! Bir kurucu olarak, sermaye payınızı ödemezseniz, özel varlıklarınızdan siz sorumlusunuz. Sorumluluk hasarı ve hatta iflas gibi en kötü durum senaryosu meydana gelirse, ödenmemiş miktardan kişisel olarak siz sorumlusunuz. İşte tam da bu nedenle GmbH kurucularına 25.000 Euro’dan daha azıyla kurulum yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

Almanya’da Şirket Kurmanın Maliyetleri

Başlangıç ​​maliyetleri şirket varlıklarından mı yoksa özel varlıklardan mı finanse ediliyor? Almanya’da şirketinizin kuruluş maliyetlerini nasıl halletmek istediğinizi şimdi netleştirmek en iyisidir . Sizin durumunuzdaki kuruluş maliyetlerinin ne kadar olduğu birçok faktöre bağlıdır.

gmbh için ana sözleşmenin hazırlanması

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 4.Adım : Örnek Protokol veya Şirket Ana Sözleşmesi

Almanya’da şirket kurmak için şirket türüne karar vermelisiniz. GmbH şirket türünde iki tür şirket kuruluş şekli vardır. Bir tanesi standart kuruluş protokolü ile kurmak şeklinde gerçekleşir. Bu alternatif 1 ile 3 ortak arasında gerçekleştirilir. İkinci alternatif ise tüm detaylarını ve içeriğini kendinizin belirleyeceğiniz şirket ana sözleşmesi hazırlayarak kuruluş gerçekleştirebilir bu da şirket tüzüğü ile kuruluş diye adlandırılır. Bunun avantajları ve dezavantajları konusunda burada bilgi alabilirsiniz.

Önce örnek bir soru cevapla buna karar verebilirsiniz:

 1. GmbH şirket hissedarlarının sayısı üçten fazla mı?
 2. Şirketin birden fazla yöneticisi olmalı mı?
 3. GmbH’nin mali yılını takvim yılından farklı bir şekilde ayarlamak ister misiniz?
 4. GmbH yasası dışında münferit düzenlemeler( örneğin kar dağıtımı ve hisse satışı hakkında) tanımlamayı düşünüyor musunuz?
 5. Sermayaye nakit dışı katkılarda bulunmak ister misiniz?

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine “evet” cevabı verirseniz standart kuruluş protokolü söz konusu değildir.

Geleceği düşünmek: ana sözleşmeye dair taslağın hazırlanması

Eğer bir ortaklık sözleşmesi ile bir şirket kurmaya karar verirseniz, GmbH’nin tüm yönlerini kendiniz tanımlayabilirsiniz. Adım adım ana sözleşmeye eklemek istediğiniz sözleşmeleri düşünmeniz gerekmektedir. GmbH size birçok fırsat sunuyor: Fırsatı değerlendirin ve en kötü senaryoları konuşun. Bu şekilde, hangi ek anlaşmaların yararlı ve gerekli olduğunu hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Önümüzdeki beş yıllık serbest mesleğinizi düşünmeye başlayın, çünkü ana sözleşmedeki her değişiklik noter tarafından yeni bir onay gerektirir. Bu durum elbette ek maliyetler yaratabilir. GmbH tüzüğünün tipik içeriği ve hükümleri burada bulunabilir. Bir avukat veya noter bunu ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir ortaklık sözleşmesi ile birlikte kuruyorsanız, bir hissedar listesine de ihtiyacınız olacaktır. Bunları kolayca kendiniz oluşturabilirsiniz.

gmbh için noter randevusu

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 5. Adım: Sertifikasyon İçin Noter Randevusu

Almanya’da şirket kurmak için bürokratik kısım başlar. Noterden randevu alınarak şirket kurulur. Tüm hissedarlar ve genel müdürler notere gitmeli ve kuruluş belgelerini notere tasdik ettirmelidir. Noter, başvuruyu ticaret siciline hazırlar.

Öngörü ile zamanlama

Noterdeki randevular ve işletme hesabı açma randevuları bir arada olduğu sürece, durum bir o kadar daha iyidir! Başlangıç ​​aşamasını mümkün olduğunca kısa tutabilirsiniz. Bu neden önemlidir? GmbH ticaret siciline kayıtlı, şirket hala “kuruluşta”dır. Ayrıca şirket adına ek olarak, örneğin iş mektuplarında veya şirket web sitesinin baskısında harici olarak da iletmelisiniz. “Oluşumda” veya “i. G.” dış dünyaya aşağıdaki bilgileri bildirir:

 1. Şirket henüz yasal olarak yetkin değildir.
 2. Şu ana kadar sicil numarasına sahip ticaret sicil kaydı bulunmamaktadır.
 3. Sorumluluğun sınırlandırılması henüz yürürlüğe girmemiştir.

Son nokta, bir kurucu olarak sizin için çok önemlidir: Bir hissedar olarak, GmbH’ye karşı sorumluluk iddialarından kişisel olarak siz sorumlusunuz. Almanya’nın birçok yerinde noterler ve bankalarla kısa süreli randevu almak kolay değil. Becerikli bir planlama olmadan, başlangıç ​​aşaması ve dolayısıyla finansal riskler uzar.

gmbh için banka hesabı

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 6. Adım: Banka Hesabı

Noter onayından sonra, Almanya’da şirket kurmak için banka hesabını açmalısınız. Her durumda yönetici görünecektir. Birçok şube bankası, şirket hesabı açıldığında tüm GmbH hissedarlarının hazır bulunmasını şart koşar. Randevunun nasıl çalışacağını banka ile önceden netleştirin. Şirketi yurt dışından kurduysanız, hesap açma gereksinimleri genellikle ek belgeler gerektiğinden değişecektir.

Tüm hissedarlar, sermaye katkılarını tamamen veya kısmen yeni işletme hesabına nakit olarak ödemek zorundadır. Şimdi bir sonraki önemli adım geliyor: Sermaye depozito makbuzu mümkün olan en kısa sürede notere gönderilmelidir. Ticaret siciline girmenin tek yolu budur.

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 7. Adım: Ticaret Siciline Giriş

Ticaret sicil kaydı, noter gerekli tüm belgeleri aldıktan birkaç gün sonra gerçekleşir. Almanya’da şirket kurmak için yapılan başvuru neticesinde sicil gazetesinde yayınlanırsa, posta yoluyla bilgilendirileceksiniz. Önceden ödemeniz gereken bir fatura alırsınız. Fatura adresi GmbH’nin kayıtlı ofisidir. Noter randevusundan kısa bir süre sonra şirket adını iş adresindeki posta kutusuna eklemeyi unutmayın. Aksi takdirde, ticaret siciline kaydın işlenmesi büyük olasılıkla gecikecektir. Ticari sicilde, GmbH resmi olarak yasal olarak yetkilidir ve şirketin sorumluluk sınırlaması geçerlidir.

Dikkat: ticari sicil faturalarıyla dolandırıcılık

Bu aşamada ticaret siciline giriş için adli kasadan alınan resmi faturayı taklit eden sahte yazılara dikkat ediniz. Dolandırıcılar kalabalığı, yeni kurucuları yüzlerce avro transfer etmeye ikna etmeye çalışıyor. Düzen, dosya numarası ve mühür genellikle aldatıcı bir şekilde orijinal faturaya benzer.

Şeffaflık kaydı

1 Ağustos 2021’den itibaren her GmbH şeffaflık kaydına da kaydolmalıdır. Kurucular kendilerini kaydettirmelidir. Bu tarihten önce tescil sadece belirli şirketler için zorunluydu ve noter bu görevi üstlendi.

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 8. Adım: İşletme kaydı

Ticari olarak aktif olan GmbH, yerel ticaret ofisine kayıtlı olmalıdır. GmbH genel müdürü, işletme kaydına başvurmak için formu kullanmalıdır. Sipariş burada da çok önemlidir, çünkü işletmenizi kayıt numarası olmadan kaydettiremezsiniz

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 9. Adım: Vergi kaydı

Almanya’da şirket vergileri önemli bir konudur. Almanya’da şirket kurmak için son olarak fatura kesmeye başlamak için vergi numarasını almanız gerekir. Şimdi vergi kaydı anketini doldurmanız gerekiyor. Vergi dairesi daha sonra size bir vergi numarası verebilir. İşletmenizi kaydettirdikten sonraki bir ay içinde doldurulmuş anketi göndermekle yükümlüsünüz. Yardıma ihtiyacınız varsa, şirket sahiplerinin doldurması için bir kılavuz vardır.

Vergi dairesi bilgilerinizi kontrol eder etmez, GmbH için bir vergi numarası alacaksınız. İlk faturaları göndermek ve satış vergisini doğru bir şekilde ödemek için buna ihtiyacınız var.

Almanya'da şirket kurmak için açılış bilançosu

Almanya’da Şirket Kurmak İçin 10. Adım: GmbH Operasyonunu Başlatın

Ticari faaliyetlere başlamak bu işin son adımdır. Çünkü burada hala sizi bekleyen bürokratik işler var. Çalışanları işe alırsanız, örneğin bir şirket numarası için başvurmanız ve şirketinizi sorumlu ticaret birliğine kaydettirmeniz gerekir.

GmbH çift girişli muhasebe kullanmak zorunda olduğundan, artık harici muhasebenizi şirketin kendisinde veya harici bir hizmet sağlayıcı aracılığıyla ayarlamanız gerekir. Almanya’da şirket kurma aşamasında, ayrıca sicil mahkemesine sunmanız gereken bir açılış bilançosu da hazırlamanız gerekir. Ek bir adım ise, bir fatura şablonunun oluşturulmasıdır. Girişimci olarak ilk adımlar için “Yapılacaklar” hakkında daha fazla bilgiyi bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Almanya’da oturum izni almak isterseniz bloglar kısmından oturum izni yazımızı okuyabilirsiniz.

Problemsiz Almanya’da şirket kurmak için ipuçları

Kurucular sadece başlamak ve iş fikirlerini gerçekleştirmek isterler. Gecikmelerden ve ek maliyetlerden kaçınmaya ne zaman başlayacağınızı dikkatlice düşünmek önemlidir.

Bir program oluşturmak

Almanya’da GmbH şirket kurarken, Almanya’daki bürokratik aygıt karmaşık olduğundan, ancak aynı zamanda çok az yardım sunduğundan, birçok yerde sorunlar olabilir. Burada bir genel bakış tutmak önemlidir. Bu nedenle planlama her şeyin başı ve sonudur. Hangi planlama veya işleme için ne kadar beklemeniz gerektiğini öğrenin. Adımların sırasını gözlemleyerek ve buna göre zamanlayarak başlangıç ​​aşamasını mümkün olduğunca kısa tutabilirsiniz.

Başlangıç ​​maliyetlerinden tasarruf etmek

İyi bir araştırma veya bağımsız belgelerin oluşturulması yoluyla birçok ek maliyetten kaçınılabilir. Örneğin şirket adınız bölge mahkemesi tarafından reddedilirse ikinci kez notere giderek tüm ücretleri tekrar ödemeniz gerekecektir. İyi bir araştırma ve IHK tarafından yapılacak bir kontrol bundan kaçınabilir.

Kontrol listesi oluşturmak

Hızlı başlatma, genellikle uzun işlem süreleri, yoğun programlar ve eksik belgeler nedeniyle başarısız olur. Özellikle yurtdışından Start-up’lar söz konusu olduğunda, belgelerin yabancı makamlar tarafından onaylanması ve yeminli bir tercüman tarafından Almanca ‘ya tercüme edilmesi gerekebilir. Tüm bu idari prosedürler gerçek bir zaman kaybıdır. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede tüm gerekli belgelerin eksiksiz bir kontrol listesini yapın ve bunlar üzerinde mantıklı bir şekilde çalışın.

İşinizi hemen bugün başlatın! Şirket kurulum formu

Mali durumu gerçekçi bir şekilde değerlendirmek

Lütfen GmbH’nizin tüm yatırım sermayesinden, yani en az 25.000 Euro’dan sorumlu olduğunu unutmayın. 12.500 Euro ile bir GmbH kursanız bile, ödenmiş sermaye katkılarını göz ardı etmemelisiniz. GmbH’nin yetersiz sermayesi, en geç bir sorumluluk davası meydana geldiğinde fark edilir hale gelir. GmbH’nizin mali durumu düşmeye başlarsa, alternatif olarak bir iş kurmayı (UG) düşünmelisiniz. Bu özel GmbH formunda, asgari sermaye, bir Euro’luk sembolik bir miktardır. Aynı zamanda, 25.000 Euro’luk bir sermayeniz varsa, bir UG’yi istediğiniz zaman bir GmbH’ye dönüştürebilirsiniz.

Tavsiye eşittir tavsiye değildir

Başlangıç ​​danışmanları çoktur, ancak herkes belirli sorularda size yardımcı olamaz. Yabancı kuruluşlar, bir holding modeli olarak GmbH’ler veya GmbH cümlesinin yasal karmaşıklıkları, uzun yıllara dayanan profesyonellerin desteğini gerektirir. Danışmanınızı bu katı gereksinimlerden seçin!

Almanya’da Şirket Kurmanın Avantajları ve Dezavantajları

Almanya’da Kaç Çeşit Şirket Türü Vardır?

Almanya’da şirket kurmak isteyenlerin kurabilecek şirket türlerini aşağıda sizin için sıraladık:

Şahıs Şirketi (Einzelunternehmen)

Şahıs şirketi, Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da tek kişi tarafından kurulan bir şirket türüdür. Şirketin sahibi borçlar kanuna göre şirketin tüm borçlarından sınırsız şekilde sorumluluk yüklenir ve muhasebe ve vergisel bir takım avantajlardan dolayı küçük girişimci veya işletmeler tarafından en çok tercih edilen şirket türüdür. Yalnız bu şirket türünü Almanya’da vatandaşlığı veya süresiz oturum izni olan bireyler kurabilir. Vatandaş olmayan veya süresiz oturum izni olmayanlar bu şirket türünü kuramaz.

Almanya’da Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları

Seçim Özgürlüğü ve Kar

Şahıs şirketi kurmanın avantajları arasında şirketin kurucusu olarak tamamen özgür olmanız ve tek başına kararlar almanızdır. Diğer hissedarlarla anlaşma yapmanıza veya fikir birliğine varmanıza gerek yok. Üstelik kararınızı kimseyle paylaşmak zorunda değilsiniz. Şirketinizin karı sınırsız olarak size aittir.

Düşük Başlangıç Maliyetleri ve Daha Az Bürokrasi

Serbest çalışanlar ve şahıs şirketi olanlar ticaret siciline kayıt olmak zorunda olmadığı için kayıtlı tüccarlara göre avantajlıdır; Şahıs şirketi olanlar daha az bürokrasiden yararlanır ve ticaret sicil ücretinden tasarruf edebilir.

Basit Muhasebe

Şahıs şirketi olarak hesap tutmanıza gerek yoktur ve muhasebenizi basit usul kullanarak rahatlıkla halledebilirsiniz.

Asgari Sermaye Yok

Şahıs şirketi kurabilmek için asgari sermaye ve hisse sermayesi gerekli değildir. Diğer şirket türlerinden olduğu gibi ticari hesabınıza belirli bir miktar ödemeniz gerekmez. Gmbh şirket türlerinden 25.000€, AG şirket türlerinden 50.000€ sermaye ödemesi gibi sermaye şartı yok.

Almanya’da Şahıs Şirketi Kurmanın Dezavantajları

Tek Sorumluluk

Tek başınıza şahıs şirketi kurduğunuzda şirketin tüm sorumluluğunu omuzlarınıza almış olursunuz. Ortağınız olmadığından tüm yükümlülüğü üzerine almış olursunuz ve bazen bu yükün altında kalabilirsiniz.

Sınırsız Sorumluluk

Tek başınıza tüm özel varlıklarınızdan sorumlu olursunuz. Bu iflas durumunda tüm özel varlıklarınızdan sorumlu olacağınız anlamına gelir. Diğer şirket türlerinden şirket iflas eder ve özel varlıklar korunmaya devam eder. Ama şahıs şirketinde bu durum maalesef geçerli değil.

Şirket Adı

Özel bir şirket ismi belirlemeniz mümkün değil. Kurucunun adı ve soyadı içermesi gerektiği anlamına geliyor.

Çift defter Tutma Zorunluluğu

Kayıtlı tacirler serbest çalışanların ve küçük işletmelerin bazı avantajlarından yararlanabilirler ancak tacir olarak Ticaret Kanunu’nun hak ve yükümlülüklerine uymak zorundadırlar: Kayıtlı tacirler çift taraflı defter (bilanço) tutmak ve yıllık mali tablolar hazırlamakla yükümlüdürler.

OHG ( En Az İki Ortaklı Şirket Türü –  offene Handelsgesellschaft )

OHG veya genel ortaklık, iki veya daha fazla ortağın bir ortaklık oluşturmak üzere bir araya geldiği bir şirket türüdür. Ortaklığın tüm hissedarları tüm yükümlülüklerden şahsen sorumludurlar. Ayrıca temelde bireysel yönetim ve temsil yetkisi bulunmaktadır. Bu her ortağın şirketi tek başına temsil edebileceği anlamına gelir. Genel ortaklılar Ticaret Sicili’nin ( HRA ) A Bölümünde kayıtlıdır.

OHG (offene Handelsgesellschaft) Avantajları

 • Hissedarların kişisel sorumluluğu nedeniyle yüksek kredi itibarı
 • Kuruluş için asgari sermaye gerekmiyor
 • Düşük başlangıç ​​maliyetleri

OHG (offene Handelsgesellschaft) Dezavantajları

 • Sorumluluğun sınırlandırılması mümkün değildir
 • Defter tutma ve muhasebe gereksinimleri

Almanya’da Sermaye Şirketi Mini GmbH (UG – Unternehmergesellschaft)

Almanya’da mini GmbH olarak bilinen UG şirketi sermayesi yeterli olmayan girişimciler için ideal bir şirket türüdür. GmbH’nin özel bir şeklidir. UG’de hissedar sayısı sınırlı değildir. UG hissedarlarının hak ve yükümlülükleri bireysel hissedarların katılımına bağlıdır. İlk başta pek çok kişi UG’yi bilmediğinden resmi olmayan isimler ortaya çıktı:

 • Mini GmbH
 • Küçük GmbH
 • 1 euro GmbH
 • UGmbH

Ancak bu terimler yasal olarak sabit değildir ve resmi olarak kullanılmamalıdır.

Bir veya daha fazla ortakla kurulabilirler ve en az bir genel müdüre ihtiyaç duyarlar. Örnek protokol ile şirket kurulabilir. Hissedar başına 1 euro kadar az bir parayla bir UG kurulabilir.

Almanya’da Anonim Şirketi (AG – Aktiengesellschaft)

Anonim şirket (AG), üyelerinin (= hissedarların) şirkette hisse şeklinde hisse sahibi olduğu bir sermaye şirketidir. Pay sahiplerinin ortak karar alma hakları, şirkette sahip oldukları hisse miktarına bağlıdır.

Anonim şirket kurma süreci, Anonim Şirketler Kanunu’nda (AktG) belirtilen katı düzenlemelere tabidir.

AG kurma süreci

 • Tüzüklerin hazırlanması ve noter tasdiki
 • Hisselerin kurucular tarafından devralınması
 • Denetleme Kurulu ve İcra Kurulu ile denetçinin atanması
 • Kuruluş raporunun hazırlanması ve ardından kuruluş denetimi
 • Mevduat depozitosu (nakit depozito veya ayni katkıların transferi)
 • Ticaret siciline kayıt

Almanya’da Şirket Kurmak için Sıkça Sorulan Sorular

 • En az bir hissedar (gerçek veya tüzel kişi)
 • En az bir genel müdür
 • 25.000 avro sermaye, şirket kurulduğunda işletme hesabına en az 12.500 avro ödenmesi gerekir
 • Yeni işletme hesabı
 • Kaydedilebilir iş adresi
 • Ticaret siciline ve şeffaflık siciline giriş
 • Vergi numarası

GmbH, hissedar olan ve sermayeyi sağlayan en az bir kişiye ihtiyaç duyar. Bu, gerçek bir kişi veya tüzel kişi olabilir. Tek kişilik GmbH’ler söz konusu olduğunda, hissedar genellikle aynı zamanda genel müdür olur. Ortak sayısında herhangi bir üst sınır yoktur.

Evet, bu mümkün. Tek hissedarlar genellikle genel müdür pozisyonunu da üstlenirler. Tek başına bir şirket kuran herkes, tek başına 25.000 Euro’luk sermayeyi de artırmak zorundadır.

Ortaklar masrafları özel olarak karşılar. Ancak esas sözleşmede kurucular, kuruluş masraflarının bir payının veya belirli bir azami miktarın şirkete ait olduğunu kabul edebilirler. Örnek protokol ile böyle bir düzenleme mümkün değildir. Daha çok bilgi için

Avantajlar

 • Sınırlı sorumluluk
 • Vergi avantajları
 • Mükemmel görüntü
 • Şirketin organizasyonu çok esnek

Dezavantajlar

 • Asgari sermaye 25.000 Euro
 • Kuruluş pahalı
 • Zorunlu çift girişli defter tutma ve yıllık hesaplar

GmbH, kurucuların bir sorumluluk sınırlaması istemeleri ve en az 25.000 Euro’luk gerekli sermayeye sahip olmaları durumunda gündeme gelir. Yasal şekli iyi bilinmektedir ve yurtiçinde ve yurtdışında iyi bir üne sahiptir.

İş, bir veya daha fazla genel müdür tarafından yönetilir. GmbH’nin hissedarları veya çalışanları ofisi devralabilir. Çalışan genel müdürlerine ayrıca dış yönetici direktörler denir.

 • Şirketin mahkemede ve mahkeme dışında dış temsilciliği
 • Genel kurul kararlarının uygulanması
 • İfşa ve bilgilendirme yükümlülüğü
 • Sadakat yükümlülüğü
 • Vergi ve formaliteler
 • Hissedarlar toplantısının çağrılması
 • Sadakat yükümlülüğünün ihlali (örn. rekabet yasağı, gizlilik yükümlülüğü)
 • Vergi yükümlülüklerinin ihlali
 • Sosyal güvenlik primlerinin ödenmemesi
 • Gecikmiş iflas

Kişisel Destek Alın