Almanya’da araç kiralama şirketi mi kurmak istiyorsunuz? abdanismanlik.com size franchising ve sermaye, yasal formalar, şirket kurma gereksinimleri ve bir iş planının yanı sıra maliyetler ve pazarlama gibi konularda bilgi sağlar. Başlangıç rehberimiz ile serbest meslek yolunda nasıl başarılı olacağınızı öğrenin.

İçindekiler

 • İzinler
 • Gereksinimler
 • Yasal biçim
 • Kayıtlar
 • Sermaye
 • İş planı
 • Teklif
 • Konum
 • Personel
 • Pazarlama

Almanya’da Araç Kiralama Şirketi Kurmak İçin İzinler ve Yasal Düzenlemeler

Sürücüsüz Kiralık Araç: Kayıt Girişi

Aracınızı sürekli olarak üçüncü şahıslara bir ücret karşılığında devrediyorsanız, bu ticari kiralama olarak kabul edilebilir. Bu durumda (araç kiralama için geçerlidir), tescil belgesinde ilgili bir giriş yapılmalı ve yıllık bir genel muayene yapılmalıdır. Berlin.de sayfalarında örnek olarak bir uygulama bulabilirsiniz.

Araç kiralama sektörü hızla büyüyor. Cironun dünya çapında yaklaşık 50 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Müşterilerin tatile ya da iş seyahatine çıkmak isteyip istemediğine bakılmaksızın: Kiralık araçlara her zaman talep var. Bununla birlikte, havaalanlarında veya neredeyse her büyük şehirde bulunan araç kiralama şubeleri ile rekabet vardır ve rekabeti göz ardı etmemeniz gerekir. Almanya’da araç kiralama şirketi açmak istiyorsanız, başlangıç rehberimiz size yardımcı olacak, işinizi kurmanın önemli noktalarını açıklayacak ve yol boyunca size değerli ipuçları verecektir.

Almanya’da Araç Kiralama Şirketi Kurun: Gereksinimler

Bir araç kiralama işine başlamak için yetenek ve ticaret bilgisinden başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, araç ticareti ve ilgili iş yönetimi becerileri konusunda eğitim almanız ve sizi serbest mesleğinize ve günlük işlere hazırlayacak başlangıç seminerleri almanız şiddetle tavsiye edilir. Çeşitli başlangıç seminerlerine katılmış bir araba satıcısı olarak, işinizde başarılı bir başlangıç yapmak için iyi bir donanıma sahipsiniz.

Almanya’da Araç Kiralama Şirketi Kurmak İstiyorsam Doğru Şirket Türü Nedir?

Almanya’da şirket kurmak isteyen herkes, işinizin başarısını belirleyebileceğinden, hangi şirket türünü seçeceğine karar vermelidir. Araç kiralama şirketleri için çoğu durumda UG (haftungsbeschränkt), GmbH veya GbR yasal formları seçilir. Bir araç kiralama şirketi açarken, bir şahıs şirketi kurmak da mümkündür.

Seçiminizi yaparken, bireysel yasal formların sadece sorumluluk ve sermaye açısından değil, aynı zamanda vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Olası yasal formlar hakkında daha fazla bilgi edinin:

Prensip olarak, diğer yasal formlar elbete sizin için kullanılabilir.

Franchise: Almanya’da Araç Kiralama Şirketin Bir Yolu

Franchise yoluyla bir araç kiralama işi kurmak alışılmadık bir durum değildir. Burada zaten mevcut ve kanıtlanmış bir iş modelini kullanarak bir ücret ve aylık bir kesinti karşılığında kendi şubenizi açarsınız. Franchise veren, başlangıç aşamasında ve özellikle sonrasında yardım ve tavsiyeleriyle yanınızda olur ve serbest meslek sahibi olma planlarınızda sizi destekler. İyi bilinen franchise ortakları örneğin Sixt, Europcar veya Rent a Car’dır.

Almanya’da Araç Kiralama Şirketi Açın: Nereye Kaydolmam Gerekiyor?

Araç kiralama şirketiniz için ticari sicil girişi

Bir kamu sicili olarak ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanında kayıtlı tüccarlar hakkındaki kayıtları belgeler. Şirket formları GmbH ve UG, ticaret siciline bir giriş gerektirir.

Araç kiralama: Ticaret Ruhsatlandırma Ofisine kayıt

Hangi yasal formu seçerseniz seçin, işletmenizi sizden sorumlu ticaret ofisine kaydettirmelisiniz. Araç kiralama işinizi şahıs şirketi olarak kurduysanız, işletme tescilinden başka bir şeye ihtiyacınız yoktur;

Ticaret siciline bir giriş gerekli değildir.

Ticaret ofisine kaydolduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için otomatik olarak sizinle iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından incelendikten ve kontrol edildikten sonra vergi numaranızı alacaksınız ve fatura düzenleyebileceksiniz.

Almanya’da Kiralık Araç Şirketiniz İçin Ticaret ve Sanayi Odası

Vergi dairesi gibi Sanayi ve Ticaret Odası da kuruluşunuz hakkında Ticaret Ruhsat Bürosu tarafından bilgilendirilecektir. İletişim IHK tarafında kurulur. Bir ticareti kaydederken, sizden sorumlu IHK’ya üye zorunludur.

Araç Kiralama Şirketleri için İşveren Sorumluluk Sigortası Derneği

Berufsgenossenschaften, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu kurumlardır. Lüften Berufsgenossenschaft’a bağımsız olarak kaydolun. Personeli olmayan küçük bir işletme sahibi olarak bile ilgili BG’ye kayıt yaptırmak zorundasınız. Araç kiralama şirketlerinden BG Verkehr sorumludur.

Almanya’da Araç Kiralama Şirketi Kurun: Federal birlikler

İlgili bir federal birliğe gönüllü üyelik tavsiye edilir. Dernekler, politikacılar ve kamuoyu karşısında üyelerin ve sektörün çıkarlarını temsil eder. Araç kiralama şirketleri için BAV (Bundesverband der Autovermieter Deutschlands e.V.) ve Verband deutscher Autovermieter e. V. (VDAEV) sorumludur.

Almanya’da Araç Kiralama Şirketi Kurun : Maliyetler

Almanya’da araç kiralama şirketi açmak istiyorsanız, yüksek maliyetler beklemeniz gerekir: Araba satın almak asla ucuz bir iş değildir. Kiralık araba olarak sunmak için farklı tasarımlarda birkaç modele, hata gerekirse Sprinter’lara veya minibüslere ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir harcama yapmadan önce  somut bir finansal plan oluşturun. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki maliyet noktalarını da göz önünde bulundurun:

 • Başlangıç aşaması için (örneğin yenileme önlemleri, hedefli reklam) ve geçiminizi güvence altına almak için sermaye gereksinimleri
 • Başlangıç aşamasında olası danışmanlık ve bürokrasi maliyetleri
 • Mal alımı ve tedariki için sermaye (araç alımı), ekspertizzler ve sertifikalar
 • Dükkan kirası, depolama maliyetleri, elektrik ve ısıtma maliyetleri, EDP gibi devam eden işletme maliyetleri
 • Vergiler ve çeşitli sigortalar
 • Öngörülemeyen olaylar için mali rezervler

Finansman: Araç kiralama şirketinizin kuruluşunu kim destekleyebilir?

Çoğu kurucu gibi siz de muhtemelen dış sermayeye bağımlısınız. Ancak, profesyonel bir iş planı ve iyi bir iş fikri sunabilirseniz, kredi kuruluşlarını ve bankaları ikna etme şansınız yüksektir. Bu sermaye sağlayıcılara ek olarak, aşağıdaki hibe ve krediler de bulunmaktadır:

Federal İş Ajansı, özellikle işsizlikten serbest meslek sahibi olmak isteyen kişiler için başlangıç hibeleri veriyor.

AB, her türden start-up için finansman sağlamaktadır. Programlara genel bir bakışı AB Startup Hizmetleri sayfalarında bulabilirsiniz.

KfW, ERP Start-up Loan StartGeld veya Universell gibi yeni kurulan şirketlere yönelik krediler sunmaktadır.

Almanya’da Araç Kiralama Şirketimin İş Planında Neler Olmalı?

Almanya’da araç kiralama işi kurmak için profesyonel bir iş planı şarttır. Özellikle potansiyel kredi verenleri ve hata franchise ortağını iş fikriniz ve planlamanız konusunda ikna etmek istiyorsanız, iyi geliştirilmiş bir iş planı sunabilmeniz gerekir. İş planınızda aşağıdaki noktalar mutlaka ele alınmalıdır:

 • Pazar analizi: Rekabet neye benziyor? Rekabet ne yapıyor?
 • Hedef kitle: Hangi müşterilere hitap etmek istiyorum? Pazarlamamı nasıl optimize edebilirim?
 • Konum: Konum analizim neye benziyor? Pazar zaten doymuş olabilir mi?
 • Pazarlama: Hangi reklam mecralarını kullanmak istiyorum? Bütçem ne kadar yüksek?

Almanya’da Araç Kiralama İşi Başlatın: Hangi Araçları Kiralayabilirim?

Hangi ürünlerin sunulacağı sorusu her zaman zor bir sorudur. Özellikle araç kiralamada, sunulan kiralık araçların seçimi ihtiyaç duyulan sermayeyi ve hedef kitleyi belirler. Tam ölçekli bir araç kiralama işi açmak istiyorsanız, Sprinter veya minibüs de sunmalısınız. Ancak bir nişte uzmanlaşmak istiyorsanız, bu nişin ne olması gerektiğini ve hangi araba modellerinin buna uygun olduğunu önceden düşünmeniz gerekir. Bütçenize bağlı olarak, makul bir fiyata kiralamak için daha küçük bir model yelpazesi seçebilirsiniz.

Birçok genç ve aynı zamanda yaşlı insan bugünlerde çevre konusunda çok endişeli. Düşük emisyonlu arabalar, hata elektrikli arabalar kiralamak veya araba paylaşımı yapmak istiyorlar. Yelpazenin diğer tarafında, lüks donanıma sahip tanınmış markaların otomobilleri, özellikle iş adamları arasında yüksek talep görüyor. Ancak, tatil veya ulaşım için popüler olan orta fiyatlı otomobillerdir. Hitap etmek istediğiniz hedef grubu bulun ve portföyünüzü onların ihtiyaçlarına göre uyarlayın. Ayrıca bir orta yol bulabilir veya her şeyden biraz sunabilirsiniz.

Almanya’da Kiralık Araç Şirketim İçin Doğru Konumu Nasıl Bulabilirim?

Konum analizi sayesinde, belirli bir konumdaki hem rekabetin hem de satın alma gücünü tespit edebilir ve böylece hedef kitleniz ve işletmeniz için uygun konumu bulabilirsiniz. Araç kiralama işinizi nerede açacağınızı dikkatlice düşünün, çünkü bölgedeki tek araç kiralama şirketi kesinlikle siz değilsiniz.

Rekabet işinize hem zarar verebilir hem de iyi gelebilir: Rekabet işleri canlandırır ve rakiplerinizden daha iyi teklifler sunmanız koşuluyla, rekabetin son derece olumlu bir etkisi olmalıdır. Ancak bir yer seçmeden önce, rakiplerinizin neler sunduğunu ve sizin onları alt edip edemeyeceğinizi ya da daha iyi koşullarla geçip geçemeyeceğinizi öğrenmelisiniz.

Personel: Araç Kiralamam İçin Personele İhtiyacım Var Mı?

Araç kiralama girişiminiz için kesinlikle personele ihtiyacınız olacaktır. Kiralama uzmanları ve hata perakende satış elemanları günlük hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştırabilir. Kendilerini araç kiralama  işine hazırlamak için eğitim veya brifingler alan bu çalışanlar, müşterilerinize en iyi şekilde tavsiyelerde bulunabilir ve koşullar, teknik temel veriler ve sözleşme yükümlülükleri hakkında kapsamlı bilgi sağlayabilir. Arabalar artık genellikle internet üzerinden kiralandığından, yetkin personele kesinlikle dikkat etmelisiniz, çünkü tavsiye için şahsen gelenler muhtemelen ayrıntılı, ciddi ve profesyonel tavsiyelere değer verirler.

Pazarlama: Araç Kiralamanızın Reklamını Doğru Şekilde Yapın

Her şeyden önce, araç kiralama şirketinizi kurmadan önce işletmeniz için akılda kalıcı bir isim düşünmelisiniz. Diğer araç kiralama şirketleri bunu daha önce yaptı, kısa, çabuk isimler genellikle müşterileri çeker. Bu nedenle, “Araba Kiralama Schneider “dan kaçınmalı ve belki de modern, kısa ve kolayca tanınabilir bir isim bulmak için biraz zaman harcamalısınız. Net bir şirket ismiyle, son derece rekabetçi olan araç kiralama sektöründe bir yer edinmeniz çok daha kolay olacaktır.

Pazarlama stratejiniz için öncelikle fiyat yapılarını öğrenmek üzere rakibin teklifini analiz edin. Rakip hangi promosyonları sunuyor? İndirimler veya başka indirimler var mı? Rakibin tekliflerindeki

boşlukları bulun ve ardından bu “eksik” teklifleri kendiniz sunun, örneğin sadık müşteriler için indirimler, indirim kampanyaları veya kuponlar. Bu promosyonlar için, doğru hedef kitleye hitap etmek üzere online pazarlamayı harika bir şekilde kullanabilirsiniz: Facebook, araç kiralama şirketinizin reklamını yapmak için mükemmel bir yerdir, çünkü çok sayıda insan teklifinizi görecek ve muhtemelen çevredeki rakibin aleyhine ve sizin lehinize karar verecektir.

Ayrıca, potansiyel müşterilerin araç kiralama koşullarınızla ilgili tüm ayrıntıları bir bakışta bulabilecekleri iyi tasarlanmış ve anlaşılır bir web siteniz olmalıdır. Çevrimiçi araç kiralama veya rezervasyon hizmeti sunmak da müşteri tabanınızı genişletmenin bir yoludur, çünkü çoğu insan evden bilgi almayı tercih eder, hata farklı sağlayıcılardan fiyatları karşılaştırmalarına olanak tanır. Belki de bu kişilere istedikleri aracı çevrimiçi olarak rezerve etme veya hemen rezervasyon yapma seçeneği sunun.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29