Almanya’da bir yazılım şirketi mi kurmak istiyorsunuz? abdanismanlik.com, yazılım şirketi kuruluşunuzun başarılı olması için yasal formlar, iş planları, iş kaydı ve iş fikri hakkında bilgi sağlar.

Almanya’da Yazılım Şirketinizin Temeli: Bilgi Birikimi

Almanya’da bir yazılım şirketi ile kendi işinizi kurmak istiyorsanız, ideal olarak zaten sektörde deneyime sahipsiniz. Yazılım şirketi kurmak istiyorsanız takip etmeniz gereken herhangi bir kural ve prosedür yoktur. Bununla birlikte, güncel programlama dillerine hâkim olabilmeli ve işletme, pazarlama ve satış konusunda bir ustalığa sahip olmalısınız. Bilgisayar bilimi, veri tabanları veya benzeri alanlarda eğitim veya öğrenim görmek, yalnızca kendi işinizi kurarken yardımcı olabilir.

Almanya’da GmbH, UG veya Şahıs Şirketi Olarak Bir Yazılım Şirketi Kurmak: Yasal Formunuzu Seçin

Almanya’da yazılım hizmetleriniz için hala yasal olarak uyumlu bir standart sözleşmeye ihtiyacınız var mı? Bunun için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kendi yazılım şirketinize sahip olma hayalinizi gerçekleştirebilmek için öncelikle şirketiniz için hangi yasal formun uygun olduğuna karar vermelisiniz. Sektördeki start-up’lar için yaygın yasal biçimler GmbH, UG veya şahıs şirketidir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal biçimlerin vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğine dikkat edin.

Olası yasal biçimler hakkında daha fazla bilgi edinin:

Tabii ki, kullanabileceğiniz başka yasal biçimler de var. Ayrıca küçük işletme yönetmeliğinden de yararlanabilirsiniz: Küçük işletme, ilk yıl 22.000 Euro’dan ve sonraki yıl 50.000 Euro’dan fazla satış yapmayan kişi olarak tanımlanır. Küçük girişimcilerin EÜR (gelir fazlası hesabı) kullanarak hesaplarını tutmalarına izin verilir ve satış vergisi ödemek zorunda kalmazlar. Küçük işletme yönetmeliğinden yararlanabilmek için vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir.

Size ve şirketinize hangi yasal biçimin uygun olduğu, bir şirket kurucusu olarak hedeflerinizin ne olduğuna ve ne kadar sermaye yatırmak istediğinize bağlıdır.

Yasal bir biçime karar verdikten sonra, ticaret hukuku kapsamında hala birkaç kayıt vardır: işletme kaydı, sizden sorumlu ticaret birliğine ve Sanayi ve Ticaret Odasına kayıt. GmbH ve UG yasal biçimleri söz konusu olduğunda, ticari sicile de kaydedilmeniz gerekir.

Almanya’da Bir Yazılım Şirketi Kurmak: Bir Alan Seçin

Almanya’da yazılımın hangi alanında çalışmak istediğinizi biliyor musunuz? Bildiğinizin yazılım alanlarının yanı sıra, aşağıdakiler mümkündür:

  • Sektöre Özel Çözümler (Ör. Bankacılık Yazılımı)
  • Veri Koruması
  • Eğlence Endüstrisi: Oyun Geliştirme
  • Firmalara Özel Yazılımlar
  • Son Kullanıcı İçin Toplu Pazar Yazılımı (Ör. Grafik Programları, Tarayıcılar, Vb.)
  • SAAS (Hizmet Olarak Yazılım)

Size özel yazılım için ihtiyacınız olan tek şey, hizmetlerinizi veya tekliflerinizi potansiyel müşterilere çekici ve net bir şekilde sunan profesyonel bir web sitesidir. Mümkün olduğu kadar çok sayıda nihai müşteriye hitap etmek istiyorsanız ya bir mağaza sistemi kurmanız ya da bayiler üzerinden rota belirlemeniz gerekir. Yazılımınızı mevcut platformlarda sunarlar ve alıcının ülkesine bağlı olarak geçerli satış vergisini hesaplarlar, bu da işinizi çok kolaylaştırabilir. Net kazancınızı küçük bir komisyon eksi alırsınız. Oyun tasarımı ve oyun geliştirme daha karmaşıktır, çünkü sadece tasarımcılara değil, aynı zamanda bitmiş oyununuz için bir yayıncıya da bakmanız gerekir, çünkü o bitmiş oyununuzu en iyi şekilde pazarlayabilir ve onu bilinir hale getirebilir.

Yazılımınızı satmanın başka bir yolu da bulut bilişimdir. Yazılımınız bir VM (Sanal Makine) kullanılarak çevrimiçi olarak çalıştırılabilir; müşterilerin yazılımınızı indirmesi ve yüklemesi gerekmez. Lisansları tam kullanım için satabilir veya çevrimdışı sürümde de bulunan bazı özelliklerin ücrete tabi olduğu ücretsiz bir sürüm sunabilirsiniz. Almanya’da şirket kurmak için buradan formu doldurup iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29