Almanya’da kendi yatırım şirketinizi kurmak ister misiniz? Bu kazançlı ancak sıkı bir şekilde düzenlenen sektörde bir iş kurmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle bir genel bakış sağlayın: abdanismanlik.com, onayın tüm yönleri, yasal formu seçme seçenekleri, işletme kaydı, resmi denetim ve çok daha fazlası hakkında ipuçları ve bilgiler sağlar.

İçindekiler

 • Tanım
 • Izin
 • Bilgi
 • Yasal form
 • Uygulama
 • Danışma

Tanım: “Yatırım firması” nedir?

Halk arasında kullanılan “yatırım firması” ve “yatırım şirketi” terimleri genellikle yasal olarak doğru “yatırım şirketi” teriminin eş anlamlıları olarak kullanılır. Buna ek olarak, Alman hukukunda özel bir yatırım şirketi biçimi olarak sermaye yatırım şirketi (KAG) de bulunmaktadır. Olası yasal formlar bölümünde, CISA’nın özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

Almanya’da Bankacılık Kanunu’na göre, yatırım şirketleri finansal hizmetler kurumlarıdır. Bu durum kanunda şu şekilde tanımlanmaktadır: “Finansal hizmetler kuruluşları, başkalarına mesleki temelde veya ticari olarak kurulmuş ticari faaliyetleri gerektiren ölçüde finansal hizmet veren ve kredi kuruluşu olmayan teşebbüslerdir.”Ticari finansal hizmet sağlayıcıları, menkul kıymetleri (hisse senetleri, sertifikalar, varantlar), yatırım fonlarını (hedge fonlar), alacakları (senet kredileri), döviz ve türevlerini yönetir ve ticaretini yapar.

Almanya’da Yatırım Firmasının Standart Finansal Hizmetleri

Almanya’da yatırım firması aşağıdaki hizmetleri sunabilir:

 • Finansal portföylerin yönetimi
 • Alternatif Yatırım Fonu (AIF) Yönetimi
 • Yerleştirme işlemleri
 • Tescilli ticaret
 • Döviz ticareti
 • Finansal transferler
 • Üçüncü ülke mevduat komisyonculuğu
 • Yatırım aracılık
 • Son yerleştirme
 • Faktoring
 • Finansal kiralama
 • Yatırım

Almanya’da Ne Tür Yatırım Firmaları Var?

Almanya’da birkaç tür yatırım şirketi vardır:

 • Teklifleri aracı hizmetlerle sınırlı olan finansal hizmet sağlayıcıları
 • Faaliyetleri müşteri sermayesinin kabulünü içeren finansal hizmet sağlayıcılar
 • Faaliyetleri müşteri sermayesinin ve varlık yönetiminin kabulünü içeren finansal hizmet sağlayıcılar

Almanya’da Yatırım Firmaları İçin Yasal Düzenlemeler Ve Onaylar

Yatırım Şirketleri İçin Lisans Şartı

Aracılık faaliyetleriyle sınırlı olmayan bir yatırım şirketi kurarsanız, Alman Bankacılık Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca denetim otoritesinden bir lisansa ihtiyacınız vardır. Başvuruya, diğerlerinin yanı sıra, aşağıdaki belgeler eşlik etmelidir:

 • Ticari faaliyetler için gerekli fonların kanıtı
 • Genel müdürlerin belirtilmesi
 • Başvuru sahiplerinin güvenilirliğinin kanıtı (Merkezi Ticaret Sicilinden bilgi, vergi dairesinden gümrükleme belgesi, Federal Merkez Sicilinden alıntı)
 • Sahiplerin mesleki uygunluğunun kanıtı (§ 1 paragraf 2 cümle 1 KWG’ye göre)
 • Planlanan işlemlerin niteliğini, organizasyon yapısını ve kurumun planlanan iç kontrol prosedürlerini ortaya koyan iş planının sunulması

İzin başvurusu ücrete tabidir. Tahakkuk eden maliyetler bireysel başvurunuza bağlıdır. BaFin’in ücret çizelgesine göre, maliyetler 2.000 ila 17.000 avro arasındadır.

Yetkilendirme Şartından Muafiyetler

Faaliyetleri saf kredi aracılığı ve şirket katılımlarının aracılığı ile sınırlı olan şirketler (§ 2 paragraf 6 KWG) finansal hizmetler kurumu olarak kabul edilmez ve BaFin’den izin gerektirmez.

Düzenleyici Temel ve Denetim Otoritesi

Yatırım endüstrisi sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir iş alanıdır. Yatırım Yasası (InvG), Temmuz 2013’te Alman Yatırım Kanunu (KAGB) ile değiştirildi. Hükümet düzenlemesi ve kontrolü, bir yatırım firmasının bulunduğu ülkeye bağlıdır. Alman yatırım şirketleri, Alman Federal Finansal Denetim Kurumu (BaFin) tarafından denetlenmektedir.

BaFin, yatırım ve sermaye yönetimi şirketlerini Almanya’daki kayıtlı ofisleri ve merkez ofisleri ile kaydeder ve lisanslar verir.

Nitelikler: Almanya’da Yatırım Şirketi Kurmak İçin Hangi Know-How’a İhtiyacınız Var?

Bağımsız bir yatırım girişimcisi olarak gerekli uzmanlık bilgisine sahip olmalısınız. Yatırımcılarınızın ne istediğini zaten biliyor musunuz ve yetkin tavsiyelerde bulunabilir misiniz? Sektör bilgisi ve iyi ilişkiler kurma duygusu başarınızın yalnızca bir parçasıdır, çünkü bir start-up olarak aynı zamanda personel sorumluluğuna sahip bir işverensiniz. Kendinizi kurumsal liderlik, yönetim ve personel yönetimi konularında daha fazla eğitin.

Finans ve yatırım alanında bir üniversite derecesi, sektörde bir kariyere başlamak için temel bir gerekliliktir. Resmi onay için mesleki yeterliliğinizi kanıtlamanız gerektiğinden, yönetim düzeyinde ilgili mesleki deneyime ihtiyacınız var.

Yatırım Girişimcileri İçin Teknik Uygunluk

Federal Mali Denetleme Kurumu, niteliklerinizi kendi adımlarına tabi tutar. Bir yönetici olarak, teorik ve pratik bilginizi kanıtlamalısınız .

 • Karşılaştırılabilir büyüklükte ve iş türündeki bir şirkette en az üç yıllık idari faaliyet kanıtı
 • Ayrıntılı, eksiksiz, imzalı özgeçmiş ve sertifikalar

Almanya’da Yatırım Şirketi Kurmak: Hangi Yasal Biçimler Mümkündür?

Avrupa’daki birçok yatırım şirketinin özel yasal biçimleri vardır. Fransız yasal biçimi Société d’investissement à sermaye değişkeni (değişken sermayeli yatırım şirketi) veya kısaca SICAV yaygındır. Alman yatırım şirketleri genellikle GmbH olarak kurulur. Bununla birlikte, ilke olarak, akla gelebilecek herhangi bir yasal biçim seçilebilir. Alman yasalarına göre, bir GmbH veya AG genellikle bir sermaye yatırım şirketi (KAG) olarak kurulur. Bu özel formlar ile kurulan fonlardaki paylar yatırımcılara satılmaktadır. Sermaye yatırım şirketleri, genellikle kurucuların bilmesi gereken özel yasal düzenlemelere tabidir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal biçimlerin vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğine dikkat edin.

Kontrol Listesi: Yatırım Şirketlerinin İşletme Kaydı

Yatırım Şirketlerinin Ticaret Siciline Giriş

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tacirler hakkındaki kayıtları belgeler. Şirket, AG ve GmbH’yi oluştururken ticaret siciline kayıt yaptırmak zorundadır.

Bir Yatırım Şirketini İşletme Olarak Kaydedin

Seçtiğiniz yasal formdan bağımsız olarak, şirket merkezinden sorumlu ticaret ofisine kayıt olmalısınız.

Ticaret dairesine kayıt olduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından incelenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura kesebilirsiniz.

Ticaret Ve Sanayi Odası

Ticaret ve Sanayi Odası da vergi dairesi gibi şirketinizin kuruluşu hakkında ticaret dairesi tarafından bilgilendirilmektedir. İrtibat IHK tarafından yapılacaktır. Bir ticarete kaydolurken, sizden sorumlu IHK’ye üyelik zorunludur.

Yatırım Girişimcileri İçin Profesyonel Dernekler

Ticaret odaları, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu organlardır. Lütfen kendinizi ticaret birliğine kaydedin. Çok sayıdaki BG’den hangisine kaydolmanız gerektiğinden emin değilseniz, Alman Sosyal Kaza Sigortası (DGUV) 0800 60 50 40 4 numaralı telefondan size yardımcı olacaktır.

Yatırım Şirketleri İçin Federal Dernekler

Ülke çapındaki bir şemsiye kuruluşa gönüllü üyelik önerilir. En büyük çıkar grubu Bundesverband Investment und Asset Management e. V. (BVI).

Yatırım Branşında Danışmanlık Ve Güvenlik

Almanya’da yatırım şirketi kurmak isteyen herkes için düzenlemeler, son mali krizden bu yana daha da aşılmaz hale geldi. Sektör uzmanlarının bile burada desteğe ihtiyacı var. Özellikle yasal yapı, yasal koruma ve sigorta konuları sürdürülebilir kurumsal başarınız için çok önemlidir. Yatırım şirketinizi kurmadan önce avukatlardan ve sigorta uzmanlarından kapsamlı tavsiyeler alın.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29