Almanya’da kendi çağrı merkezinizi açmak ister misiniz? abdanismanlik.com sizi yasal yapı seçimi, işletme kaydı, nitelikler ve gereklilikler ile maliyetler, pazarlama ve müşteriler hakkında bilgilendirir.

İçindekiler

İlk Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Almanya’da Gelen Çağrı Merkezi

Almanya’da gelen çağrı merkezleri her zaman müşterilerin çağrısını bekler, yani iletişim dahili olarak gerçekleşir. Yani bu müşteri hizmetleri ile ilgili. Örneğin, bir ürünle ilgili şikayetleri veya sorunları bildirmek istiyorsanız, buraya gelirsiniz. Gelen çağrı merkezlerinde öncelikle müşteriye yardım edilir.

Gelen çağrı merkezleri alanındaki bir diğer önemli terim ise dijital müşteri hizmetleridir. Bu, yalnızca telefonla değil, aynı zamanda sosyal medya, e-postalar, forumlar veya uygulamalar aracılığıyla sağlanan bir müşteri hizmetini tanımlar.

Almanya’da Giden Çağrı Merkezi

Almanya’da giden çağrı merkezleri, merkezden arama yapan ve belirli bir hedef kitle için telefon numaraları satın alan ve artık bu kişilere belirli ürünleri satmak isteyen şirketlerdir. Giden çağrı merkezleri genellikle kötü bir üne sahiptir, çünkü kimse talep aramaları almaktan hoşlanmaz ve hatta bunlar yeni yürürlüğe giren koruyucu yasalar nedeniyle çoğu zaman yasa dışı sınırına ulaşır. Giden bir çağrı merkezi açmak istiyorsanız, şirketinizin yasallığını etkileyici bir iş planıyla doğrulamanız önemlidir.

Bu bilgiyle donanmış ve ideal olarak projenizde de teşvik edilmiş olarak, şimdi sizden istenen nitelikleri düşünmelisiniz.

Teknik Bilgi: Yanınızda Getirmeniz Gerekenler

Almanya’da çağrı merkezinizi kurmaya başlamadan önce, öncelikle gereksinimler ve gerekli nitelikler hakkında genel bir bakış elde etmelisiniz. Bunlar ilk başta düşük görünüyor, çünkü bir çağrı merkezi ile yanal bir katılımcı olarak serbest meslek sahibi olabilirsiniz. Ne yazık ki, birçok profesyonel olmayan veya yasadışı çağrı merkezi vardır, bu nedenle özellikle giden bir çağrı merkezi kurmak istiyorsanız, serbest meslek sahibi olmadan önce eğitim veya hatta çalışma önerilir. Bu sayede yasal ve profesyonel bir çağrı merkezi açmak istediğinizi kanıtlamak için kendi yetkinliğinizi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki eğitim kursları, bir çağrı merkezi ile kendi işinizi kurmak için ideal olarak kabul edilir:

  • Diyalog pazarlaması için yönetim asistanı
  • Diyalog pazarlaması için servis personeli

Bununla birlikte, serbest mesleğe giden yol, devlet onaylı bir çağrı merkezi yöneticisi olmak için bir derece veya ileri eğitimle de başarılı olabilir. Profesyonel deneyim, bu sektörde kesinlikle bir avantajdır, bir çağrı merkezinde bir temsilci olarak, bir çağrı merkezinin iş akışı hakkında zaten fikir edinmiş olacaksınız. Aynı zamanda bir çağrı merkezinde takım lideri olarak çalışmış olmanız en iyisidir, çünkü bu pozisyon size hâkim kavramlar ve fikirler hakkında fikir verecektir.

Almanya’da Gmbh, UG, Gbr Veya Şahıs Şirketi Olarak Bir Çağrı Merkezi Açın: Yasal Formunuzu Seçin

Almanya’da bir şirket kurmak istiyorsanız, hangi yasal formu seçeceğinize karar vermelisiniz. Çoğu durumda, bir çağrı merkezinin açılması için GmbH, UG veya GbR yasal biçimleri seçilir. Çağrı merkezi kurarken şahıs şirketi ile başlamak da düşünülebilir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal biçimlerin vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğine dikkat edin. Seçtiğiniz yasal formun başlangıç ​​durumunuza uygun olduğundan da emin olmalısınız.

Olası yasal biçimler hakkında daha fazla bilgi:

  • GmbH’nin kuruluşu kolaylaştı
  • UG’nin kurulması kolaylaştı

Tabii ki, kullanabileceğiniz başka yasal biçimler de var.

Almanya’da Çağrı Merkeziniz İçin Ticari Kayıtlar

Almanya’da Çağrı Merkezinizin Ticaret Siciline Kaydı

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tacirler hakkındaki kayıtları belgeler. GmbH’nin şirket formu, ticaret siciline kayıt yapılmasını gerektirir.

Almanya’da Bir Çağrı Merkezi Açın: Ticaret Ofisine Kaydolun

Seçtiğiniz yasal form ne olursa olsun, şirket merkezinden sorumlu ticaret ofisine kayıt olmalısınız. Çağrı merkezinizi şahıs şirketi olarak açarsanız, basit bir işletme kaydı yeterlidir.

Ticaret dairesine kayıt olduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından incelenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura kesebilirsiniz.

Almanya’da Çağrı merkeziniz için Sanayi ve Ticaret Odası

Sanayi ve Ticaret Odası da vergi dairesi gibi ticaret dairesi tarafından vakfınız hakkında bilgilendirilir. İrtibat IHK tarafından yapılacaktır. Bir ticarete kaydolurken, sizden sorumlu IHK’ye üyelik zorunludur.

Almanya’da Bir Çağrı Merkezi Kurun: Meslek Odaları

Ticaret odaları, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu organlardır. Lütfen kendinizi ticaret birliğine kaydedin. Personeli olmayan küçük bir işletme olarak bile, ilgili BG’nize kaydolmak zorundasınız. Örneğin, idari meslek birliğinin bir etiketi olan CCall, özellikle çağrı merkezlerinden sorumludur.

Almanya’da Çağrı Merkeziniz İçin Federal Dernekler

İlgili bir federal derneğe gönüllü üyelik önerilir. Dernekler, üyelerin ve sektörün kamu, siyaset vb. karşısındaki çıkarlarını temsil eder. Çağrı Merkezleri Derneği (CCV) veya Alman Diyalog Pazarlama Derneği (DDV) özellikle çağrı merkezlerinden sorumludur

Almanya’da Bir Çağrı Merkezi Kurun: Bu Masrafları Karşılamanız Gerekecek

Herhangi bir harcama yapmadan önce somut bir mali plan hazırlayın. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki maliyetleri göz önünde bulundurun:

  • Başlangıç ​​aşaması ve geçiminizi güvence altına almak için gereken sermaye gereksinimleri
  • Başlangıç ​​aşamasında olası danışmanlık ve bürokrasi maliyetleri
  • Öngörülemeyen olaylar için mali karşılıklar

Ek olarak, çağrı merkeziniz için özel bir numaraya başvurmanız ve ev ofisinde yalnız başlamıyorsanız, birkaç ayrı masa da dahil olmak üzere birkaç bilgisayar ve telefondan oluşan bir ağ kurmanız gerekir, böylece her çalışan çalışırken rahatsız edilmez ve müşteriyi mükemmel bir şekilde anlayabilir.

Almanya’da Çağrı Merkeziniz İçin Müşteriler, Ürünler Ve Sektör

Artık gelen çağrı merkezi mi yoksa giden çağrı merkezi mi açmak istediğinize karar vermelisiniz. Müşterilere sorunları olan, örneğin bilgisayar alanında yardımcı olmak ister misiniz? Yoksa müşterileri kendiniz arayıp onlara ürün veya hizmet mi sunmak istiyorsunuz? Çağrı merkezleri gelişen bir endüstridir ve kötü şöhretine rağmen telefonla pazarlama ölmedi. Başarılı bir kuruluşun ardından, çeşitli şirketler çağrı merkezinizden kapasite satın alabilir.

  • Giden çağrı merkezi kullanmaya karar verirseniz , ürünlerini pazarlamak isteyen müşterileri kazanmak artık önemlidir. Bu yapıldıktan sonra, potansiyel müşterilerin telefon numaralarını almanız gerekir. Bunlar genellikle hedef grup için optimize edilmiş bir şekilde satılır. Bu numaralardan rastgele numaralar seçilir ve çağrılır.
  • Bununla birlikte, bir gelen çağrı merkeziyle serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız, müşteri hizmetlerinizi dışarıdan temin etmek ve ürünlerini tanımak isteyen bir veya daha fazla müşteri de aramalısınız. Şimdi sadece müşterilerden gelen aramaları bekleyin.

Almanya’da çağrı merkezinizin hangi yöne gideceğine karar verdiğinize göre artık sektörde uzmanlaşabilirsiniz. Kendinizi taahhüt etmek ve çeşitli siparişleri kabul etmek istemez misiniz, yoksa özellikle belirli bir sektörle mi ilgileniyorsunuz? Bunu düşünmelisiniz çünkü sektörünüz de pazarlamaya karar veriyor.

Almanya’da Giden Çağrı Merkezi Açın: Adresinizi Belirtmeyi Unutmayın

Adres kalifikasyonu, eski veya hatalı bilgilerin veri tabanından silinmesini veya güncellenmesini sağlar. Adres belirleme sırasında kişilerle telefonla iletişim kurulur ve ana veriler (adresler ve telefon numaraları) güncellenir. Adres kalifikasyonu aynı zamanda güncel olmayan şirket isimlerini düzeltir ve veri kaydınızdaki tüm kişilere de ulaşabileceğinizi garanti eder. Ayrıca adres kalifikasyonu ile sorumluluklar ve hiyerarşi düzeyi belirlenir ve gerekirse düzeltilir. Bu, kaydı pazarlamanızla ilgili bilgilerle zenginleştirir.

Almanya’da Çağrı Merkezi Kuruluşunuz İçin Konum Ve Personel

Konaklama sektörü veya perakende sektörünün aksine, bir çağrı merkezinin konumu önemli değildir. Yeni siparişlerle gelen müşteri bekleyemeyeceğiniz için, konumunuzu seçmekte özgürsünüz. Tek başınıza çağrı merkezi açarsanız, kendi evinizin rahatlığında bile çalışabilirsiniz. Bu, iş yerinin kiralanması, seyahat, bakım vb. maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak, ev ofisi yerine çalışanları çalıştırmak istiyorsanız, uygun bir yer aramak önemlidir.

Sorularınızı artık kendi başınıza halledemez hale gelir gelmez, personel işe almalısınız. Diyalog pazarlama çalışanları burada size yardımcı olabilir, ancak vasıfsız çalışanlar da tutku ve şevk getirebilir ve sizi destekleyebilir.

Almanya’da Pazarlama ve Satış

Sadece giden çağrı merkezleri değil, müşteri hizmetleri konusunda uzmanlaşmış gelen çağrı merkezleri de satışa bağlanır. Günümüzde müşteriniz için gelen ürün danışmanlığı da yürütüyorsunuz. Giden çağrı merkezi satış sürecinin ilk adımı olduğundan, aradığınız şirketin satış departmanı ile yakın ilişki, karlılığı daha da artırmanıza olanak tanır. Inbound çağrı merkezleri genellikle satıştaki sonraki adımları temsil eder, ancak yukarıda bahsedilen ürün danışmaları nedeniyle, inbound çağrı merkezleri satış süreci zincirinde daha da yukarılara kayar.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29