Almanya’da lojistik şirketi kurmak kendi işinin sahibi olmak için alınabilecek güzel bir karar. Özellikle pandemi sırasında ve pandemiden sonra artan online satış işlemleri sırasında ihtiyacı çok daha fazla hissedilen bir alan. Sürekli artan çevrimiçi sipariş akışı nedeniyle, nakliye komisyoncuları ile lojistik ve nakliye şirketlerinin başlangıç pozisyonu önemli ölçüde iyileşti.

İçindekiler

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak: İzinler Ve Gereksinimler

Taşımacılık Sektöründe Zorunlu Sigorta

Almanya’da lojistik şirketleri 3,5 tondan fazla yük taşıyan araçlar için Karayolu Eşya Taşıma Kanunu’na (GüKG) uymalıdır. Almanya içinde nakliye için kullanılan ve izin verilen toplam ağırlığı 3,5 tondan fazla olan nakliye şirketlerine ait araçlar nakliye sigortası yaptırmaya mecburdur. Bununla taşınan mallar ve taşıma araçları sigortalanır.

İşletme Lisansı Gereksinimleri

Sektörler içerisinde işyeri açma ruhsatı için yerine getirilmesi gereken bazı gereklilikler ve koşullar bulunmaktadır. Sektöre bağlı olarak, bunlar büyük ölçüde değişir ve üç kategoriye ayrılabilir:

 • Teknik gereklilikler: Sanayi ve Ticaret Odasında hukuk, ticari ve mali yönetim ve diğer uzmanlık alanlarında uzmanlık sınavına girilmelidir. Nakliye işinizin onaylanması için orada alınan sertifikaya ihtiyacınız var.
 • Mali gereksinimler: Vergi danışmanınızdan alacağınız ve en az 9.000 Euro’luk öz sermayeniz olduğunu gösteren bir öz sermaye sertifikasına ihtiyacınız var. Ancak, her ilave araç için ek olarak 5.000 Euro öz sermaye gerekmektedir.
 • Kişisel güvenilirlik: Burada bir polis izin belgesinin yanı sıra merkezi ticaret sicilinden bir alıntı ve vergi dairesinden bir izin belgesi gereklidir.

Mesleki Uygunluğun Kanıtı

Mesleki uygunluğunuzu kanıtlamak için aşağıdaki gereksinimlerden birinin karşılanması gerekir:

 • İkamet ettiğiniz yerden sorumlu IHK’de teknik inceleme
 • İkamet ettiğiniz yerden sorumlu IHK’den idari faaliyetin tanınması (GBZugV § 8)
 • İkamet ettiğiniz yerden sorumlu IHK’de eşdeğer bir final sınavının tanınması (§ 7 GBZugV)

Karayolu Taşıma İzinleri

İzin verilen toplam ağırlığı 3,5 tonu aşan motorlu taşıtlarla (römork dahil) Almanya içinde ticari mal taşımacılığı yapmak istiyorsanız, nakliye makamından izin almanız gerekir (GüKG §3).

Sınır Ötesi Karayolu Taşımacılığı İçin Onay

Almanya’da lojistik şirketinizi ulusal sınırların ötesinde mal taşımacılığı yapmak için kullanmak isterseniz, nakliye makamından yukarıda belirtilen izin yeterli değildir. Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) devletlerinin sınırları arasındaki taşımalar için, AT lisansı olarak da bilinen bir topluluk lisansına ihtiyacınız vardır. Bu, size Avrupa Birliği’nin tüm devletlerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç sınırlarının ötesine taşıma hakkı verir. Ortak lisanslar için Darmstadt Bölge Konseyi’ne başvurulacaktır.

İzinsiz Karayolu Taşımacılığı: İş Taşımacılığı Ve Diğer İstisnalar

Karayolu taşımacılığı, bir şirket bünyesinde sadece kendi amaçları için yapılıyorsa, bu kendi hesabına taşımacılıktır. Bu durum herhangi bir izni gerektirmez. Karayolu Eşya Taşıma Yasası’nın 1 (2) Bölümü, taşımacılığın iş taşımacılığı olarak sınıflandırılması için hangi koşulların karşılanması gerektiğini düzenler. Şirket taşımacılığı olarak ilk taşımadan önce, taşıma şirketiniz Federal Mal Taşımacılığı Dairesi’ne kayıtlı olmalıdır. İş trafiğine ek olarak, bir dizi başka taşıma da izin gerektirmez. Bunlar istisna olarak §2 GüKG’de listelenmiştir.

Tehlikeli Madde Sürücüleri İçin Zorunlu Eğitim

Almanya’daki lojistik şirketinizde çalışan ve etiketleme gerektiren miktarlarda tehlikeli madde taşıyan tüm sürücülerin ADR sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu sertifikalar, sizden sorumlu IHK tarafından tanınan eğitim kurslarının bir parçası olarak alınabilir.

Temel Kurs Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tüm tehlikeli madde sürücüleri, tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin temel bir kursu tamamlamış ve final sınavını geçmiş olmalıdır. Ayrıca, şirketiniz bu tür taşımaları üstleniyorsa, sürücülerinizin tank taşımacılığı ve patlayıcı (sınıf 1) ve radyoaktif madde (sınıf 7) taşımacılığı için ileri düzey kurslar alması gerekir. Bir ileri kursu başarıyla tamamladıktan sonra, ADR sertifikası ilgili ek yeterliliği içerecek şekilde genişletilir. Sizden sorumlu IHK’den bireysel kurslar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Nakliye Şirketiniz İçin Araçlar Ve Filo

Almanya’da nakliye şirketinizi kurmadan önce, hangi hizmetleri sunduğunuzu düşünmelisiniz, çünkü araç seçimi de buna bağlıdır: Taşımak istediğiniz mallara bağlı olarak, yeterli alan bırakmalısınız. Örneğin bir kurye hizmeti için minibüs veya benzeri araçlar yeterlidir, ancak mutlaka nakliye firması olan tırları planlamalısınız.

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak: Hangi Yasal Biçim Uygundur?

Almanya’da kendi lojistik şirketinizin hayalini gerçekleştirmek için öncelikle hangi yasal formun şirketinize uygun olduğuna karar vermelisiniz. Lojistik endüstrisinde yeni kurulan şirketler için ortak yasal biçimler GmbH, UG veya şahıs şirketidir. Düşüncelerinizde, münferit yasal biçimlerin vergi açısından da farklılık gösterdiğini unutmayın.

Tabii ki, kullanabileceğiniz başka yasal biçimler de var

Taşımacılık Şirketlerinin İşletme Olarak Tescili

Taşıma Şirketinizin Ticaret Siciline Kaydı

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tacirler hakkındaki kayıtları belgeler. Şirket, GmbH ve UG’yi oluştururken, ticaret siciline bir giriş yapılmasını gerektirir.

Almanya’da Nakliye Şirketinizi Ticaret Ofisine Kaydedin

Seçtiğiniz yasal formdan bağımsız olarak, şirket merkezinden sorumlu ticaret ofisine kayıt olmalısınız. Taşıma şirketinizi şahıs şirketi olarak açarsanız, basit bir işletme kaydı yeterlidir.

Ticaret dairesine kayıt olduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından incelenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura kesebilirsiniz.

Almanya’daki Nakliye Şirketinizi Sanayi Ve Ticaret Odası’na Kaydettirin

Sanayi ve Ticaret Odası da vergi dairesi gibi ticaret dairesi tarafından şirketiniz hakkında bilgilendirilir. İrtibat IHK tarafından yapılacaktır. Bir ticarete kaydolurken, sizden sorumlu IHK’ye üyelik zorunludur.

Nakliye Şirketleri İçin Profesyonel Dernek

Ticaret odaları, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu organlardır. Lütfen kendinizi ticaret birliğine kaydedin. Personeli olmayan küçük işletme sahiplerinin bile ilgili BG’lerine kaydolmaları gerekir.

Nakliye Şirketleti İçin Federal Dernekler

Bir işletme kurucusu olarak, ilgili bir derneğe gönüllü üyelik önerilir. Dernekler ve kulüpler, kamu ve siyasetle ilgili olarak üyelerin ve sektörün çıkarlarını temsil eder.

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak: Maliyetler, Finansman, Hibeler

Nakliyat şirketinizle para kazanmadan önce bile bir takım maliyetler vardır: Şirketin kuruluşuna ve türüne bağlı olarak, farklı kuruluş maliyetleri ve minimum sermaye vardır. Bir nakliye şirketi kurmak istiyorsanız, nakliye araçlarının satın alınması ve gerekirse bir araç filosunun kiralanması veya benzeri maliyetler de vardır. Yakıtın yanı sıra sürücü ve sigorta maliyetleri de vardır. Bu nedenle, yapılacak ilk şey, işletmenizi kurmanın finansmanını netleştirmektir.

Herhangi bir harcama yapmadan önce somut bir mali plan hazırlayın. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki maliyetleri göz önünde bulundurun:

 • Başlangıç aşaması (örneğin dönüşüm önlemleri, hedefli reklamcılık) ve geçiminizi güvence altına almak için sermaye gereksinimleri
 • Başlangıç aşamasında olası danışmanlık ve bürokrasi maliyetleri
 • Mal alımı ve tedariki için sermaye, raporlar ve sertifikalar
 • Mağaza kirası, depolama maliyetleri, elektrik ve ısıtma maliyetleri, EDP gibi devam eden işletme maliyetleri
 • vergiler ve sigorta
 • Öngörülemeyen olaylar için mali karşılıklar

Devletten Başlangıç Ödeneği

Sözde “başlangıç hibesi”, motivasyonu ve fikirleri olan insanları işsizlikten kurtarmayı amaçlayan bir devlet sübvansiyonudur. Bu mali yardım vergiden muaftır ve gelir vergisi için beyan edilmesi gerekmez. Başlangıç sübvansiyonu başvurusunu, fiilen işletmeye almadan önce sizden sorumlu iş ve işçi bulma kurumuna sunmalısınız. Lütfen dikkat: Tam finansman varsaymayın! İş ve işçi bulma kurumu genellikle kurucunun kişisel bir katkı yapmasını ister. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi iş bulma kurumunun web sitesinde bulabilirsiniz.

Almanya’da Lojistik Şirketi Kurmak: Hangi Hizmetleri Sunuyorum?

Almanya’da lojistik şirketinizi kurmadan önce bile, hangi malları taşımak istediğinizi ve hangi özel hizmeti sunduğunuzu düşünmeniz gerekir. Bir nakliye komisyoncusu olarak, aşağıdaki geniş hizmet yelpazesinde uzmanlaşma ve/veya geniş bir hizmet yelpazesi sunma seçeneğine sahipsiniz:

 • Ulusal Ve Uluslararası Uzun Mesafe Taşımacılığı
 • Mobilya Taşımacılığı
 • Geri Dönüşüm Hizmetleri
 • Tehlikeli Madde Taşımacılığı
 • Ağır Nakliye
 • Ekspres Gönderiler
 • Kurye Servisi

Her durumda, rekabetin yakın çevrede nasıl konumlandığını tam olarak analiz etmelisiniz. Kapsamlı bir pazar analizi de her iş planının bir parçasıdır ve size taşımacılık sektöründeki mevcut statüko hakkında fikir verir. SWOT analizi ayrıca uygun bir sektör ve niş bulmanızda size yardımcı olabilir.

SWOT Analizi: Güçlü, Zayıf Yönleri, Fırsatları Ve Tehditleri Belirleyin

Bir SWOT analizi size, ulaşım endüstrisindeki kuruluşunuzun tehlikelerini ve risklerini önceden belirleme ve gerekirse ortadan kaldırma fırsatı verir. SWOT, Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler anlamına gelir, bu nedenle iş planlamanız için çok yönlü bir türdür. SWOT analizini kullanarak, kendinize işletmeniz hakkında aşağıdaki gibi sorular sorarak başarınız için bir strateji geliştirebilirsiniz:

 • Hangi Konuda Herkesten Daha İyisin?
 • USP’niz (Benzersiz Satış Noktası) Nedir?
 • Sektörünüzdeki Yeni Trendler Neler?
 • Rekabeti Ayıran Nedir?

Almanya’da Nakliye Şirketim İçin Doğru Lokasyon Hangisi?

Almanya’da nakliye şirketi kuraraken, konumu analiz ederken müşteriye yakınlık anahtar kelime değil, mükemmel ulaşım bağlantısıdır: şubeniz veya araç filonuz, bağlantılar her yönde optimum olacak şekilde konumlandırılmalıdır . Otoyola da kolayca erişilebilir olmalıdır, bu nedenle daha büyük bir merkezdeki bir iş yeri en uygun olacaktır.

Almanya’da Nakliye Şirketim İçin Kaç Personele İhtiyacım Var?

Almanya’daki nakliye şirketinizin büyüklüğüne bağlı olarak, başlangıçta düşündüğünüzden daha fazla personele ihtiyacınız olabilir: mallar depoda tasnif edilmeli ve teslimat için paketlenmeli, araçlar yüklenmeli, yolculuklar yapılmalı ve sonra oraya varılmalıdır. Lojistik alanından gelen çalışanlar ile işinizi kolaylaştırabilir; Profesyonel sürücüler sizi müşterilerinize giden uzun yolculuktan kurtarır. İlgili çalışanlarınız için uygun eğitim hakkında bilgi edindiğinizden emin olun.

Almanya’da Lojistik Şirketleri: Nakliye Şirketimin Reklamını Nasıl Yaparım?

Yeni kurduğunuz nakliye şirketinizi başarılı bir şekilde pazarlamak için hedef kitleniz ve onların ihtiyaçları hakkında net bir resme sahip olmalısınız. Yalnızca bir veya daha fazla sözde “Kişi”, hedef grup veya müşteri profili geliştirdiğinizde, bir pazarlama stratejisi geliştirebilir ve planlayabilirsiniz. Reklam genellikle internet üzerinden ucuz ve etkilidir. Sosyal medya ile ürününüz veya bu durumda hizmetinizin reklamı hızlı ve ucuz bir şekilde yapılabilir. Nakliye firması olarak offline reklam her zaman tavsiye edilir. Her şeyden önce tırlarınızı mobil reklam mecrası olarak kullanmalı ve logonuzu büyük harflerle araçlarınıza yerleştirmelisiniz.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29