Amerika E2 Yatırımcı Vizesi Nedir?

Amerika ile ticaret anlaşması bulunan ülkelere özel olarak verilen E2 vizesi, yatırımcı vizesi olarak da bilinen vize türüdür. Türkiye ile Amerika arasında ticaret anlaşmaları bulunduğundan dolayı Türk iş insanları ve uzman yöneticiler de bu vize türünden yararlanma hakkına sahip. E2 vize türü, sadece Amerika’da bulunan firmaya yatırım yapmak amacıyla değil, ayrıca yatırım yapılan firmayı yönetmek amacıyla da verilen vize türlerinden biridir.

Amerikan E2 vizesi almaya hak kazandığınız zaman otomatik olarak ABD’de yaşama ve oturma iznine sahip olursunuz. Ayrıca kişi evliyse hanımı ve 21 yaşından küçük olmak kaydıyla çocukları da aynı hakkı kazanır. E2 vizesine sahip kişinin eşinin Amerika’da çalışması için çalışma izni alma hakkı vardır. Çocuklar, eğitimlerine ABD’de devam edebilir. Ancak çocukların herhangi bir işyerinde çalışma hakkı söz konusu değildir.

Amerika E2 vizesine kimler başvuruda bulunabilir?

E2 yatırımcı vize türüdür. Dolayısıyla herkesin bu vize türüne başvurma imkanı söz konusu değildir. Başvurunuzun kabul edilmesi için şirket sahibi olmanız veya bir şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmanız gerekir. Yine herhangi şirkette müdür olarak çalışmış kişiler de vizeye başvuru yapma hakkına sahiptir. Vizeyi almak için bu unvanlara sahip olmakla birlikte farklı şartnameler de vardır. En önemlisi, ABD’de mevcut olan veya yeni kurulacak olan şirketin yüzde 50’sine sahip olunması gerekir. Yatırım için herhangi bir taban miktar belli olmasa da vizenin çıkması için yatırım miktarı ile iş değeri arasında bir denge olmalıdır.

Amerikan E2 vizesi ile alakalı bilmeniz gereken hususlar

E2 vizesi süresiz bir vize türü değildir. Kalıcı oturma izni anlamına da gelmez. Sadece yatırımcı kişi ve ailesini kapsayan belirli süreli bir vize türüdür. Bu vizeyle alakalı öne çıkan detaylar şöyle:

 1. E2 vizesi, toplam 5 yıl olarak verilir.
 2. E2 vizesi hangi işkolu ve faaliyeti için alınmışsa kişi o iş kolunda faaliyette bulunabilir. Diğer bir ifadeyle kişi serbest ticaret hakkı elde etmez.
 3. Vize süresi uzatılabilir. Bunun için gereken şartların sağlanması önemlidir.
 4. Vizeyi uzatmak için ticari faaliyetin devam ediyor olması en önemli koşuldur. Bu koşul devam ettiği sürece vizenin uzatılması ile alakalı herhangi bir sorunla karşılaşma imkanı söz konusu değildir.
 5. E2 vizesi alan kişi yöneticilik veya denetim gibi görevler yapabilir. Farklı görevlerde yer alamaz.

E2 vizesi ne kadar sürede alınabilir?

E2 vize türü özel bir Amerikan vizesidir. Bu nedenle süreç bazı durumlarda uzayabilir. Ortalama 8-9 hafta içerisinde başvuru sahibi sonuç alabilir. Ancak bu süre, İstanbul ve Ankara’daki başkonsoloslukların yoğunluğuna göre uzayabilir. Yapmanız gereken seyahatinizi planladığınız süreden en az 3-4 ay önce vize işlemleri için gereken süreci başlatmanızdır.

E2 vizesi almak için yatırım miktarı ne kadar olması gerekir?

E2 yatırımcı vizesini almanın önkoşulu Amerika’da yatırımcı olmaktır. Bu anlamda Amerikan makamları tarafından telaffuz edilen herhangi bir alt yatırım limiti söz konusu değildir. Ancak bu durum yatırımın herhangi bir kritere göre değerlenmediği anlamına gelmez. Vize başvurusu sırasında yapılan yatırım ile iş değeri arasındaki denge önemsenir. Özellikle yatırımın istihdam kaynaklı olması, bölge ekonomisine katkı sağlaması gibi kriterler önem arz eder. Dolayısıyla yatırımın değerinin E2 vize sahibi ve ailesini geçindirecek miktarda olasına değil, yatırım yapıldığı yere katkısı önemsenir.

E2 yatırımcı için hangi belgelere ihtiyacınız var?

Amerika’da yatırım yaptıktan sonra E2 vize başvurusu için temin etmeniz gereken belgeler şöyle:

 • DS-160 başvuru formu,
 • En az 6 ay geçerliliğe sahip pasaport,
 • Yatırıma ait paranın kaynağını gösteren banka dekontları,
 • Yatırımınıza dair iş planı,
 • Vergi beyannameleri,
 • Harcamalar varsa bunlarla ilgili makbuzlar,
 • IRS belgeleri
 • İşletmeye dair lisanslar,
 • Organizasyona dair şema ve görevlerle ilgili tanımlar,
 • Hizmet sözleşme belgeleri,

E2 yatırımcı vizesinin sağladığı avantajlar nelerdir?

E2 vizesi ile aileniz ABD’de yaşama imkanına sahip olur. Eşinizi ve 21 altı çocuklarınızın ABD’de bulundurabilir, çocuklarınızın eğitimine ABD okullarında devam etmesini sağlayabilirsiniz. ABD’de bulunduğunuz sürece vizenizin süresi dolması halinde 2 seneye kadar uzatabilirsiniz. Uzatma işlemlerini Türkiye’den yapmanız halinde 5 seneye kadar uzatma şansınız olur. İş faaliyetiniz devam ettiği sürece uzatma konusunda sıkıntı yaşanmaz. E2 vizesine Türkiye’den başvurduğunuz zaman ABD’ye giriş çıkış yapmak daha kolay hale gelir. Ancak ABD’ye başka bir vize ile gidip orada vizenizi E2’ye çevirirseniz, ABD’den çıkış yapmanız halinde E2 vizenizi yenilemeniz gerekir.