Almanya’ bir fırın açmak ister misiniz? Yoksa self servis bir fırın mı yoksa fırın mı olmalı? Ya da daha doğrusu geleneksel bir fırın mı? Burada yasal bir form seçme konusunda ipuçlarının yanı sıra maliyetler, kayıt süreci, pazarlama ve hedef grup bulma hakkında bilgiler bulacaksınız.

Almanya’da Bir Fırın Açmak: Ne Olmasını İstersiniz?

Almanya’da bir fırın açmak istiyorsanız, size açık birçok seçenek vardır:

 • Geleneksel Fırın
 • Self Servis Fırın
 • Fırın
 • Pastane Fırın
 • Fırın Franchise

Ve bunlar, fırın başlangıcınızla gerçekleştirebileceğiniz olasılıklardan sadece birkaçı. Bazı noktalardan hala emin değilseniz ve ilk genel bakışı arıyorsanız, abdanismanlik.com sizin için doğru yerdir. Size bir fırın kurma süreci hakkında fikir veriyoruz ve fikrinize başlamanıza yardımcı oluyoruz.

Bilgi Birikimi: Yanımda Ne Getirmem Gerekiyor?

Almanya’da bir fırında serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız, göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey vardır: Fırıncının mesleği, usta bir zanaatkarın görevi ile onaya tabi bir zanaatkardır, bu da ideal olarak böyle bir niteliğe sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, genellikle zaten sahip olduğunuz mevcut bir sağlık sertifikasına da sahip olmalısınız, çünkü bu bir fırıncı olarak eğitimde zorunludur.

Almanya’da Ustalık Belgesli Olmadan Fırın Açmak

Almanya’da kendi ustalık sertifikanız olmadan veya usta zanaatkar istihdam etmeden bir fırın kurmak mümkündür. Prensip olarak, bu istisnai bir durumdur. Peki seçenekler nelerdir?

 • 7b HwO’ya göre bir egzersiz izni almaya hak kazanırsınız
 • 8 HwO’ya göre bir muafiyet alacaksınız

Almanya’da Ustalık Sertifikası Olmayan Fırıncılar İçin İzin

Almanya’da Zanaatkarlar Odası, Zanaatkarlar Nişanı Yasası’nın § 7b maddesine göre kullanma hakkı şartlarını karşılayıp karşılamadığınızı kontrol eder.

 • Fırıncılık işinde bir kalfalık sınavının sunulması
 • Dört yıl yönetici pozisyonunda olmak üzere fırıncı olarak altı yıllık istihdamın kanıtı (kanıt, istihdam referanslarını ve iş tanımlarını içerir)
 • Mesleki deneyimle kanıtlanması gereken “gerekli iş, ticari ve yasal bilgiye” sahip olmak

Zanaatkarlar Odası, gerekli bilginin kanıtının kurslara ek katılımla kanıtlanmasını isteyebilir. Kullanım hakkı, tüccarın talebi üzerine, Zanaatkarlar Odası’na danışıldıktan sonra daha yüksek idari otorite tarafından verilir.

Almanya’da Ustalık Sertifikası Olmayan Fırıncılar İçin Muafiyet

Almanya’da Zanaatkarlar Odası, Zanaatkarlar Nişanı Kanunu’nun 8. maddesi uyarınca muafiyet tanıyabilir. Bunun için koşullar şunlardır:

 • Fırıncılık mesleğinde bilgi ve becerilerin kanıtı
 • Ustalık sınavına girip o sınavı yapmak gereksiz bir yük oluşturur
 • Faaliyet alanınızın “temel pişirme hizmetleri” ile sınırlandırılması

Yasa metnindeki belirsiz ifadeler, Esnaf Odası’na ve muafiyete karar veren diğer makamlara, bireysel durumunuzu değerlendirmek için çok fazla özgürlük bırakmaktadır. Ön planda, ayrıntılı olarak karşılamanız gereken tüm gerekli koşulları tam olarak öğrenin.

Usta bir zanaatkar sertifikası olmadan bir fırın açmayı başardıysanız, usta bir zanaatkar unvanına sahip bir yöneticiyi işe alma olasılığınız vardır. Bu şekilde, kaliteyi garanti edersiniz ve şirketiniz hem pişirme becerilerinde meslektaşlarının önünde hem de müşterilerin önünde daha yüksek bir prestije sahip olur.

Almanya’da Bir Fırın Açın: Özel Niteliklere Sahip Olmayan Basit Pişirme Zanaatkârlığı

Almanya’da bir fırın açmak istiyorsanız, sadece hazır unlu mamuller yapıldığı ve pişirildiği için bir ana unvana ihtiyacınız yoktur. Özel bir yeterlilik gerekli değildir. Bir fırın dükkânı, dondurulmuş, hazırlanmış unlu mamullerin teslim edildiği ve basitçe pişirildiği daha basit bir fırın türüdür. Bunun için fırın ticareti bilgisi gerekli değildir. Bir fırın açmak için ihtiyacınız olan tek şey ticaret bilgisidir. Backshop’lar günümüzde çok popülerdir, çünkü genellikle daha ucuz fiyat ve daha geniş seçim birçok müşteriyi satın almaya teşvik eder, bu sayede çeşitlilik klasik unlu mamullerle sınırlı değildir. Aynı zamanda diğer birçok lezzet de sunulmaktadır: çöreklerden doyurucu parçacıklara ve kahve varyasyonlarına, burada çok çeşitli ürünler bulacaksınız, ama her şey pişmiş ve asla “gerçek” fırıncıdaki kadar taze değildir.

Almanya’da Bir Fırın Açmak: Hangi Maliyetler Beklenebilir?

Harcamadan önce somut bir finansal plan hazırlayın. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki maliyetleri göz önünde bulundurun:

 • Başlangıç aşaması için sermaye gereksinimleri (örneğin dönüşüm önlemleri, hedefli reklamcılık için) ve geçim kaynağınızı güvence altına almak için
 • Başlangıç aşamasında olası danışmanlık ve bürokrasi maliyetleri
 • Malların satın alınması ve tedariki için sermaye, uzman görüşleri ve sertifikalar
 • Mağaza kirası, depolama maliyetleri, elektrik ve ısıtma maliyetleri gibi devam eden işletme maliyetleri, BT
 • Vergiler ve çeşitli sigortalar
 • Öngörülemeyen olaylar için finansal rezervler

Franchise sahipleri ayrıca ücrete tabidir: Franchise verene giriş ücreti ödersiniz. Bununla, ürünlerin ve ticari markaların yanı sıra tasarımların kullanımı size aktarılır ve bunları mağazanızda kullanma yetkisi alırsınız. Ek olarak, grubun büyüklüğüne bağlı olarak farklılık gösteren şirkete bir yatırım da yapılması gerekmektedir. Genel olarak, catering endüstrisindeki daha küçük şirketler 40.000 Euro’luk bir yatırım toplamına ihtiyaç duyarken, daha büyük ve daha tanınmış şirketler için bu miktar genellikle 100.000 Euro ve üstüdür. Yatırım ücretine ayrıca mobilya, temel mal ve ekipman dahildir. Örneğin, Deutsche Unternehmerbörse’nin sayfalarında çeşitli franchise şirketleri bulunabilir.

Almanya’da Fırınım İçin Mükemmel Yeri Nasıl Bulabilirim?

Konaklama endüstrisindeki start-up’ınız veya franchise’ınız hakkında en önemli şey konumdur. Bu genellikle başarınızı belirler. Bu nedenle, fırınınız için mükemmel yeri bulmak için bir konum analizi yapmanız son derece önemlidir. Bu, rekabet durumunu önceden değerlendirmenizi ve hatalardan kaçınmanızı sağlar. Fırınınızla kiminle hitap etmek istediğinize bağlı olarak, çevredeki altyapının nasıl göründüğünü, örneğin walk-in müşterileri veya toplu taşıma araçlarına bağlantı açısından analiz etmelisiniz. Ayrıca, bu konumda hizmetinize ihtiyaç olup olmadığının ve potansiyel müşterilerin satın alma gücünün bu pozisyonda ne kadar yüksek tahmin edilebileceğinin farkında olmalısınız.

Almanya’da Gmbh, UG, Gbr Veya Şahıs Şirketi Olarak Bir Fırın Açın

Bir işe başlamak istiyorsanız, hangi yasal formu seçtiğinize karar vermelisiniz. Fırınlar için, çoğu durumda UG (haftungsbeschränkt), GmbH veya GbR yasal formları seçilir. Bir fırın veya fırın açarken, tek bir mülk sahibinin kurulması da düşünülebilir. Seçim yaparken, bireysel yasal formların vergi açısından da farklılık gösterdiğini ve başlangıç durumunuza en uygun yasal formu seçmeniz gerektiğini unutmayın.

Olası yasal formlar hakkında daha fazla bilgi edinin:

Prensip olarak, elbette, diğer yasal formlar sizin için mevcuttur.

Almanya’da Bir Fırını Franchise Olarak İşletmek

Bir fırın olarak, franchising seçeneğiniz de vardır. Bir franchise sahibi olarak, mevcut bir ana şirket temelinde kendi şubenizi açarsınız, böylece vakıf sırasında ve özellikle sonrasında franchise veren tarafından desteklenirsiniz. Burada zaten kurulmuş bir grubun bilgisinden yararlanırsınız ve diğer birçok avantajdan yararlanırsınız, örneğin önceden test edilmiş bir kavramla başladığınız için borç sermayesi elde etmeniz daha kolay olacaktır. Fırıncılık endüstrisindeki tanınmış franchise verenler arasında Kamps, Back-Factory, Coffee Fellows ve BackWerk bulunmaktadır.

Almanya’da Bir Fırın Açmak: Nasıl Ve Nereye Kayıt Olunur

Almanya’da Fırınınızın Ticari Sicil Kaydı

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tüccarlar hakkındaki girişleri belgeler. Unternehmensformen GmbH ve UG ticari sicile giriş gerektirir.

Almanya’da Fırınınızı İşletme Olarak Kaydedin

Seçtiğiniz yasal formdan bağımsız olarak, kayıtlı ofisinizden sorumlu ticaret ofisine kaydolmanız gerekir. Fırınınızı tek mal sahibi olarak açarsanız, basit bir işletme kaydı yeterlidir.

Ticaret dairesine kaydolduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için otomatik olarak sizinle iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından görüntülenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura düzenleyebilirsiniz.

Zanaatkarlar Siciline Giriş

İzne tabi tüm zanaat operatörleri Zanaatkarlar Siciline girilir. Bu kayıt zorunludur ve kayıt yaptırmayanlar para cezası ile cezalandırılacaktır. Bu kaydı, işletmenizi kaydettirir kaydetmez yapmanız gerekir.

Fırınlar için El Sanatları Odası

Vergi dairesi gibi, Esnaf Odası, Ticaret Dairesi tarafından vakfınız hakkında bilgilendirilir. İletişim HWK tarafından yapılır. Bir işletmeyi kaydederken, sizden sorumlu HWK’ya üyelik zorunludur.

Almanya’da Fırınım İçin Personele İhtiyacım Var Mı?

Fırınınız için, müşterileri kendi başınıza servis edemez, pişiremez ve çalıştıramayacağınız için kesinlikle personel işe almalısınız. Birkaç fırın memuru satışta size çok yardımcı olabilir.

Almanya’da Bir Fırın Açmak: Hedef Grup Ve Niş

Almanya’da kendi işinizi bir fırınla kurmak istiyorsanız, önce hangi nişi işgal etmek istediğinizi düşünmelisiniz. Organik pazar şu anda patlıyor, belki de yüksek kaliteli organik ürünlerle gireceksiniz? Buna ek olarak, “glutensiz” eğilim yayılıyor, eğer bunu adlandırmak istiyorsanız: Gluten intoleransı olan insanlar için, giderek daha fazla fırın glutensiz ürünlere güveniyor. Girişiminizde size yardımcı olabilecek diğer ipuçları ve (iş) fikirleri:

 • Malzemeleri ve malzemeleri doğru bir şekilde belirtin. Giderek daha fazla insan ekmeğinde ne olduğunu bilmek istiyor.
 • Yeni tarifler uygulayın: Yeni baharatlar veya egzotik otlar unlu mamullerinizi daha da çekici hale getirebilir
 • Taze ruloları kapınıza teslim eden kahvaltı kuryesi sunun
 • Akşamları yarı fiyatına satılmayan mallar sunun
 • Vejeteryanlar ve veganlar için sandviçler sunun
 • Kaliteyle ikna edin – fırınlar sadece pişirir, siz kendiniz pişirin
 • Promosyon olarak okul çocukları için ücretsiz rulolar
 • Pazarlamada bitmiş üretimin farkını açıkça vurgulayın

Niş bulunduktan sonra, fırınınızın hedef grubu kısa sürede bulunabilir. Pazarlamanız ve olası yeni ürünleriniz söz konusu olduğunda bunları her zaman aklınızda bulundurmalısınız.

Almanya’da Bir Fırın Açmak: Hangi Ürünleri Sunmalıyım?

Müşterilerinize sadece taze ve ev yapımı unlu mamuller sunmak ister misiniz? Müşteriler kendilerine hizmet etmeli mi yoksa hizmete değer veriyor musunuz? Bu soruları mümkün olduğunca erken netleştirmelisiniz.

Backshop Veya Self Servis Fırın

Arka mağazalar veya self servis fırınlar genellikle ürünler üzerinde hiçbir etkinizin olmadığı bir franchise ile bağlantılıdır. Genel olarak, fırınlar veya self servis fırınlar “giden” fırınlardır, yani oturma alanı sunmazlar, bu da tüm ürünlerin iyi taşınabilmesini zorunlu kılar. Damlayan sandviçler veya kremalı kekler bunun için uygun değildir.

Klasik Fırın

Ürünleri sıfırdan kendiniz yaptığınız klasik bir fırın ile ürün yelpazenizin neye benzediğine kendiniz karar verebilirsiniz. İstediğiniz kadar geleneksel veya sıradışı olabilirler ve böylece en özel müşteri zevklerini bile karşılayabilirler. Nişinizi tanımladıktan sonra, hedef kitlenize göre uyarlanmış bazı özel ürünlere zaten sahip olmalısınız. Ayrıca, kahvenizi bir rulo ile rahatça içebileceğiniz fırınınızda oturma alanı sunmak istiyorsanız, kek ve hatta turta sunmak da iyi bir fikir olabilir. Şirketinizdeki bir pasta şefi bu konuda size yardımcı olabilir.

Pastaneli Fırın

Birden fazla tatlı hamur işi sunmak istiyorsanız, bir pasta şefi (usta) size çok yardımcı olabilir. Şekerlemeci kek, cupcake, hamur işleri veya kek satın alabilir, fırınınızda da satabileceğiniz şeyleri üretin. Özellikle fırınınızda oturma imkanı da sunuyorsanız, kahve eşliğinde bir parça kek harikadır.

Almanya’da Kendi Fırınınız İçin Hangi Reklam Önlemleri Uygundur?

Bütçenize bağlı olarak, ucuz sosyal medya görünümleri veya yerel gazetelerde reklam vermek gibi çok çeşitli seçenekleriniz vardır. El ilanları fırınınızı tanıtmak için de mükemmeldir. Ayrıca çevredeki otellere kahvaltılarında unlu mamullerinizi sunmak isteyip istemediklerini sorun. Buna ek olarak, ekmek torbalarının kendileri reklam baskısı için uygundur.

Bir franchise sahibi olarak, franchise verenin pazarlama havuzunu kullanma seçeneğiniz de vardır; Reklamlarından yararlanırsınız ve yalnızca şubenize yere özgü reklamcılık yoluyla dikkat çekmek istiyorsanız reklam veya pazarlamaya para yatırmanız gerekir.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29