Almanya’da kendi eBay mağazanızı açmak ister misiniz? abdanismanlik.com, yasal form seçiminden işletme kaydına kadar kendi çevrimiçi mağazanızın ilk adımları hakkında sizi bilgilendirir.

İçindekiler

 • Bilgi birikimi
 • Yasal şekli
 • Kayıtlar
 • Maliyetler
 • Teklif
 • Konum
 • Pazarlama
 • Çözüm

Teknik Bilgi: Almanya’da Bir Ebay Mağazası İçin Ne Kadar Bilgiye İhtiyacım Var?

Almanya’da bir eBay mağaza işletmecisi olarak bir şirketinizin olmasına gerek yoktur, ancak ticaretinizi sürdürülebilir ve herhangi bir sorun yaşamamak adına şirketiniziniz kurmanız sizin için bir avantajdır. Ayrıca eBay’in şartlarına ve satıcı koşullarına da vakıf olmanız gerekir. Ürünlerinizin iadelerini veya gerekirse onarımlarını halledebilmeli ve müşteri memnuniyetini sağlayabilmelisiniz.

Bir eBay mağazası işletirken müşteri memnuniyeti neredeyse en önemli şeydir. Tamamlanan işlemlerden sonra aldığınız derecelendirmeler – eBay yıldızları – mağazanızın sağlığından ve kârından büyük ölçüde sorumludur. Bu nedenle, “Yıldız yok, alıcı yok” durumlarını gözardı etmemelisiniz, çünkü hangi müşteri az puan almış, hatta kötü puan almış bir mağazadan alışveriş yapar? Bu nedenle, her zaman eBay satıcı koşullarına uyduğunuzdan emin olun.

Almanya’da Gmbh, UG Veya Şahıs Şirketi Olarak Ebay Mağazası: Yasal Formunuzu Seçin

Almanya’da kendi eBay mağazanıza sahip olma hayalinizi gerçekleştirebilmek için öncelikle hangi yasal formun şirketinize uygun olduğuna karar vermelisiniz. Sektördeki start-up’lar için yaygın yasal biçimler GmbH, UG veya şahıs şirketidir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal biçimlerin vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğine dikkat edin.

Olası yasal biçimler hakkında daha fazla bilgi edinin:

Tabii ki, kullanabileceğiniz başka yasal biçimler de var.

Bu yasal şekillere alternatif olarak, Alman Ticaret Kanunu’nun (HGB) 1 (2).

Almanya’da Ebay Mağazamı Ne Zaman İşletme Olarak Kaydetmem Gerekiyor?

EBay mağazalarının çoğu genellikle ticari olarak çalışır. Karınızı optimize ettikten ve ayrıca düzenli olarak yeni veya yeniye eşdeğer ürünler sunduktan sonra, bir ticaret ofisine kaydetmeniz gerekir. Prensip olarak, aşağıdaki durumlarda ticari olarak hareket ediyorsunuz:

 • Yeniden satış için ürün satın alın
 • Düzenli olarak büyük miktarlarda ürün sat
 • Bu amaç için özel olarak yaptığınız ürünleri satışa sunun
 • Daha fazla bilgi için eBay yardım sayfalarına bakın

Yukarıdaki kriterleri karşılıyorsanız, Ticaret Ruhsat Bürosu’na kayıt yaptırmak zorundasınız, aksi takdirde eşyalarınızın satışı para cezası ile cezalandırılabilir.

Almanya’da Ticaret Ofisinde Kayıt

Yasal forma bağlı olarak, şirketinizi kurmak için uygun adımları atmanız gerekir. Ancak, küçük bir işletmeyle başlarsanız, yalnızca Ticaret Ruhsatı Ofisine kaydolmanız gerekir. Ticaret ofisi daha sonra verilerinizi doğrudan vergi dairesine iletecektir. Daha sonra size vergi kaydı için bir form gönderecekler ve ardından faturalarınızda belirtilecek vergi numarasını alacaksınız.

Almanya’da Ticari Satıcı Olarak Ebay’e Kayıt

Şimdi eBay’e ticari bir satıcı olarak kaydolmanız gerekiyor. Bunu yapmak için, kendinizi veya şirketinizi çevrimiçi olarak ebay’de “ticari satıcı” olarak kaydetmeniz yeterlidir. Aşağıdaki adımlarda, satıcı ücretleri vb. için ödeme yönteminizi girecek ve müşterilerinizin ödemeleri daha sonra işleme koymalarını kolaylaştırmak için bir PayPal hesabı açacaksınız. Ayrıca, doğru genel şartlar ve koşullara (GTC) sahip olmanız gerekir. Bunları bir model oluşturucu ile çevrimiçi olarak da oluşturabilirsiniz. Ardından ödeme, iade ve kargo koşulları dahil olmak üzere genel koşullarınızı oluşturun. Çevrimiçi ticarette bir satıcı olarak, bir iptal politikasına sahip olmanız, yani müşterilerinizi iade koşullarınız hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bu nedenle, bu iki formaliteyi kesinlikle eBay hesabınıza kaydetmelisiniz.

Almanya’da eBay Mağazası: Maliyetler nelerdir?

Herhangi bir harcama yapmadan önce somut bir mali plan hazırlayın. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki maliyetleri göz önünde bulundurun:

 • Başlangıç ​​aşaması (örneğin hedefli reklamcılık için) ve geçiminizi güvence altına almak için sermaye gereksinimleri
 • Mal alımı ve tedariki için sermaye, raporlar ve sertifikalar
 • Mağaza kirası, depolama maliyetleri, elektrik ve ısıtma maliyetleri, EDP gibi devam eden işletme maliyetleri
 • Vergiler ve Sigorta
 • Öngörülemeyen olaylar için mali karşılıklar

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, başta kuruluş masrafları olmak üzere çeşitli masraflara maruz kalacaksınız. Küçük bir işletme ile bir eBay mağazası açmak ve işletmek istiyorsanız, yalnızca işletme kaydı ücretini ödersiniz. Bu 20 ila 40 avro arasındadır. eBay mağazanızın türüne bağlı olarak (temel, üst veya premium), genel satıcı ücretlerinin yanı sıra “mağaza kiralama” için aylık temel ücretler vardır. Unutulmaması gereken başka bir şey, eBay’in satılan her ürün için bir komisyon talep etmesidir.

Hangi Ürünleri Sunuyorum Ve Bunları Nereden Alacağım?

Ürünleri seçmeden önce aşağıdaki soruları cevaplayabilmelisiniz: Hangi nişi piyasaya sürmek istiyorum? Rekabet nasıl?

Yapılması gereken en iyi şey, güçlü rekabetten uzakta, muhtemelen düşük rekabetçi, kendi nişinizi bulmaya çalışmaktır. Böyle bir strateji ile ana eylemden uzakta kar elde edebilirsiniz. Gerekirse, mallarınızı ucuza satın alabileceğiniz toptancıları arayın. eBay’in kendisi, örneğin toptancıların küçük işletmeler için mal sunduğu “eBay Pro” platformunu sunar.

Pazarlama Ve Satış: Reklam Malzemesi Ve Mağazanın Teması

Almanya’da eBay mağazanızı başarılı bir şekilde pazarlamak için öncelikle aşağıdaki soruların yanıtlanması gerekir:

 • Şirketimin konusu nedir?
 • Reklam için bütçem nedir?

Kurumsal kimliğinizi tasarlamak yani tanınma değerinizi oluşturmak için konu bulmak önemlidir. Mağaza tasarımınız sunulan ürünlerle eşleşmelidir, bu nedenle mağazayı görsel olarak nasıl tasarlamak istediğinizi önceden düşünmelisiniz. Reklam malzemelerine para harcayıp harcamayacağınız, eBay’in kullanıcı erişiminin sizin için yeterli olup olmadığına bağlıdır. Değilse, örneğin Google’da veya diğer web sitelerinde mağazanızın reklamını yapabilirsiniz. Her şeyden önce, bu reklam malzemeleri için ne kadar bütçeniz olduğu konusunda net olmalısınız; bu, nihayetinde reklam yerleştirme seçimi için belirleyicidir.

Ayrıca eBay Powerseller programına katılmakta özgürsünüz. Bu program ücretsizdir ve size aşağıdakiler gibi çeşitli avantajlar sunar: B. eBay’de daha iyi görünürlük ve müşterilerinize birinci sınıf müşteri hizmeti sunduğunuzu gösteren en yüksek puan alan satıcı durumu.

eBay’de Yetkili Satıcı olmak için aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız gerekir:

 • eBay’de ticari satıcı olarak kaydolun
 • 12 ay içinde en az 100 işlem gerçekleştirmiş ve en az %98 oranında olumlu görüş almış olmak
 • 12 ay içinde en az 1000 Euro brüt satış elde edin
 • eBay satıcı hüküm ve koşullarını karşılayın

Almanya’da Kendi Ebay Mağazanızın Alternatifleri: Hangi Platformlar Ve Mağaza Sistemleri Var?

EBay ile yapmamaya karar verirseniz, çok sayıda alternatif var. Ancak, her zaman aralığı göz önünde bulundurmalısınız. En iyi bilinen alternatifler arasında Amazon, Hood, Etsy ve Alman muadili DaWanda yer alıyor. Ayrıca, eBay ilanlarında kendi mağazanızı açmanız da mümkündür.Almanya’daki en iyi bilinen mağaza sistemleri arasında Magento, Oxid Eshop ve Gambio bulunmaktadır.

Almanya’da Kendi Ebay Mağazanız: Özet

Almanya’da bir eBay mağazası açmak için, bir işletme kaydından ve şartlar ve koşullar ile iptal politikası hakkında biraz bilgi birikiminden fazlasına ihtiyacınız yok. eBay satıcılardan ücret aldığından ve malları satın almayı kolaylaştırdığından, bir miktar başlangıç ​​sermayesi de getirmelisiniz (başlangıç ​​maliyetlerine ek olarak). Mağazanızı kendiniz kurmak isterseniz, web alanı ve muhtemelen mağaza sistemi için ücret alınacaktır. Hedef kitlenizi tanıyın, müşteri memnuniyetini sağlayın ve iyi düşünülmüş reklamlar yerleştirin – o zaman neredeyse hiçbir şey ters gitmez.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29