Saç boyacısı, saç modeli mimarı ve makas uzmanı mısınız? Almanya’da kendi kuaför – berber salonunu açmak birçok kişinin hayalidir. Kuaför dükkânınızı açmak ve başarılı olmak için en önemli soruların cevaplarını burada bulacaksınız.

İçindekiler

Almanya’da Usta Olmadan Kuaför Dükkânı Açmak Mümkün Mü?

Almanya’da kuaförlük mesleğinin kurucuları arasında belki de en sık sorular soru şudur: Almanya’da kuaför salonu açmak için ustaya mı ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı evet ve hayırdır. Kuaförlükte hala ustalık zorunluluğu var. Buna rağmen usta olmadan da kuaför salonu açmanın birkaç yolu vardır.

Almanya’da Bir Usta ile Kuaför Salonu Açmak: Lisans Gereklilikleri ve İşletme Ruhsatı

Almanya’da kuaförlük, Esnaf Kanunu’na göre izin gerektiren mesleklerden biridir. Bu da demek oluyor ki hâkimiyet hala devam ediyor. Dolayısıyla Esnaf odası siciline girmek istiyorsanız, bir ticaret ruhsatına ihtiyacınız var. Bir usta ile kuaför salonuna başlamanın iki yol vardır:

 • Sizin ustalık belgeniz vardır.
 • Veya yönetimi yapacak bir ustayı tam zamanlı çalıştırırsınız.

İkinci seçeneğe gelince, usta bir kuaför kiralamanın pahalı olabileceğini unutmayın. Onu bir çalışan ve yönetici olarak işe alacağınız için standart kişiler için verilen ücretlerden yüksek olacağını da göz ardı etmeyin.

Kuaförün sınırlı faaliyet alanları:

 • Erkek kuaförleri
 • Berberler / Berberler
 • Çocuk kuaförleri
 • Ayrıca saç kesimi hizmetleri sunan güzellik salonları
 • Kendilerini yıkama, kesme, saç kurutma makinesi ile sınırlayan kuaförler (renklendirme, kimyasal işleme ve genişletilmiş hizmetlere izin verilmez)
 • Mobil Kuaförler
 • Diğer, tanımlanmış Uzmanlık Alanları: örgü saç modelleri, yüksek saç modelleri, peruklar

Dikkat, istisna izni sadece sınırlı bir süre için verilebilir.

Almanya’da Kuaför Dükkânı Açmak için Ne Gerekiyor? Önemli Gereksinimler

Almanya’da Kuaför Salonları için İşletme Ruhsatı

İşletme ruhsatı olmadan bir kuaför işletmesini tescil ettiremezsiniz. Ticaret ruhsatı başvurusu, sorumlu zanaatkâr odasına yapılabilir. Ustalık belgesinin ibrazı üzerine size bir zanaat kartı verilecektir. Ancak şimdi fiili işletme kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

İnşaat Müfettişliği binaları kontrol ediyor

Yetkili İnşaat Denetim Otoritesi veya başka bir yetkili makam, Kuaförünüzü açmak istediğiniz binaları onaylamalıdır. Dinlenme odaları, tuvaletler ve yeterli havalandırma, olumlu bir sonuç için faktörlerdir.

Almanya’da Gmbh Veya Şahıs Şirketi Olarak Bir Kuaför Salonu Açmak: Yasal Formunuzu Seçin

Kendi kuaför salonunuz olma hayalinizi gerçekleştirebilmek için hangi yasal formun şirketinize uygun olduğuna karar vermelisiniz. Kuaförlük endüstrisindeki yaygın yasal biçimler UG, şahıs şirketi veya GmbH’dir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal biçimlerin vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğine dikkat edin. Olası yasal biçimler hakkında tüm temel bilgileri öğrenin.

Başlangıç ​​Aşaması: Almanya’da Kuaför Salonunuzu Nasıl Ve Nereye Kaydettirebilirsiniz?

Kuaförlük işletmenizin ticaret siciline girişi Ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanında kayıtlı tüccarlar hakkındaki kayıtları belgeleyen bir kamu rehberidir. Örneğin şirket formu UG (sınırlı sorumluluk), ticaret siciline bir giriş gerektirir.

Almanya’da Bir Kuaför Salonunu İşletme Olarak Kaydedin

Esnaf Odası’ndan ticaret ruhsatını alır almaz, şirket merkezinden sorumlu ticaret ofisi nezdinde kuaför salonunuzu ticarethane olarak tescil ettirebilirsiniz.

Ticaret dairesine kayıt olduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından incelenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura kesebilirsiniz.

Esnaf Odası

Vergi dairesi gibi esnaf odasına da işiniz hakkında ticaret dairesi tarafından bilgi verilir. İletişim HWK tarafından yapılacaktır. Bir ticarete kaydolurken, sizden sorumlu HWK üyeliği zorunludur.

Serbest meslek sahibi kuaförler için meslek birliği

Lütfen kendinizi bir ticaret birliğine kaydettirin. Ticaret odaları, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu organlardır. Personeli olmayan küçük bir işletme olarak bile, ilgili BG’nize kaydolmak zorundasınız. Kuaförler genellikle sağlık hizmeti ve refah için BG’ye katılır. Çok sayıdaki BG’den hangisine kaydolmanız gerektiğinden emin değilseniz, Alman Sosyal Kaza Sigortası (DGUV) 0800 60 50 40 4 numaralı telefondan size yardımcı olacaktır.

Kuaförlük endüstrisinin federal dernekleri

İlgili bir federal derneğe gönüllü üyelik önerilir. Alman Kuaförlük Ticareti Merkez Birliği (ZDH) veya Alman Kuaförlük Şirketleri Birliği eV, üyelerinin çıkarlarını kamu, iş dünyası ve siyaset nezdinde temsil eden iki şemsiye kuruluş örneğidir.

Finansman: Almanya’da Kuaför Salonu Açmanın Maliyeti Nedir?

Herhangi bir harcama yapmadan önce, diğer şeylerin yanı sıra kesin bir maliyet planı kaydettiğiniz yapılandırılmış bir iş planı oluşturmalısınız. Salonunuzun büyüklüğüne ve personel ihtiyacına bağlı olarak bu planlama çok farklı görünebilir. Bunu satın alma maliyetlerine ve devam eden işletme maliyetlerine bölün.

Berber dükkânları için tipik satın alma maliyetleri şunlardır:

 • Yetkili makamlar ve ofisler için kuruluş maliyetleri
 • İç mekanınız için ekipman maliyetleri (koltuk, lavabo, ayna vb.)
 • Muhtemel dönüşüm maliyetleri (örneğin bir kuaför salonunu devralırken)
 • Saç bakım ürünleri ve makas, fırça, saç kurutma makinesi, havlu vb. diğer ekipmanlar
 • Web sitesi ve reklam
 • Olası danışmanlık maliyetleri

Tipik çalıştırma maliyetleri şunlardır:

 • Salonunuzun kiralık dükkanı
 • Çeşitli sigortalar (ör. ticari, mesleki sorumluluk, sosyal, sağlık ve emeklilik sigortası)
 • Çalıştığınız kuaför ve/veya kursiyerlerin ücret giderleri
 • Saç bakım ürünleri
 • Reklam
 • HWK katkısı

İş planınıza göre, sunduğunuz hizmetlerin fiyatlarını hesaplamalısınız. Her yeni işletmenin, gelirlerin henüz tüm maliyetleri karşılamadığı bir başlangıç ​​aşaması olduğunu daima unutmayın. Öyleyse geçiminizi güvence altına almak için sermaye ayırın.

Berber Dükkanı Yeri: Almanya’da Berber Dükkanınızı Nerede Açmalısınız?

Almanya’da kuaförlerin yoğunluğu fazladır. Statista’ya göre 2016’da 80.000’den fazla kuaför şirketi vardı. Yine de yeni kuaförler her yıl serbest mesleğe adım atmaya cesaret ediyor. Yeni bir açılışın başarısında önemli bir faktör konumdur.

Girişinizin başarılı olmasını sağlamak için, kuaför salonunuzu açmadan önce konumunuz konusunda stratejik olmalısınız. Kapsamlı araştırma yapmak için zaman ayırın.

Temel sorular örneğin:

 • Potansiyel müşterilerin hizmet alanınız ne kadar büyük?
 • İşe gidip gelme bölgenizde başka kaç tane kuaför var?
 • Rakipleriniz nerede bulunuyor?
 • Rakipleriniz hangi hizmetleri ve ek hizmetleri (kozmetik, gelinlik) sunuyor mu?
 • Rakiplerinizin her biri kaç kişiyi istihdam ediyor?
 • Hangi hedef gruplar var?

Ancak bölgenizdeki kuaförleri iyi tanırsanız, bölgenizde ve rekabetçi bir pazarda kendinizi daha iyi konumlandırabilirsiniz. Konumunuz ve nişiniz için benzersiz bir strateji formüle etmek için bilgileri kullanın.

Pazarlama Ve Konsept Bulun: Tanıma Özelliği Olan Bir Kuaför Salonu Açın

İş planınızın önemli bir parçası, salon konseptiniz ve ilgili pazarlama önlemleri olacaktır. Hedef gruplarınıza karar verdikten sonra, verilmesi gereken birçok karar vardır.

 • Kuaförünüzün adı ne olmalı?
 • Atmosfer zarif, modern, zamansız, rahat mı?
 • Ambiyans, salon adı, konum ve hedef grubunuz/gruplarınız birbirine uyuyor mu?
 • Diğer kuaför salonlarından farklı mısınız?

Tüm pazarlama önlemleri konseptinize göre uyarlanmalıdır. Bir web sitesi, açılış için el ilanları, cadde ve kartvizitler için teşhirler ile başlayarak, kırmızı bir iplik tanınabilir olmalıdır.

Almanya’da Kuaför Salonunuz İçin Hangi Kadro Uygundur?

Çok az kuaför, gelip giden müşterilerden ve tek seferlik müşterilerden geçimini sağlayabilir, bu nedenle, yeni müşteriler kazanmak için ağızdan ağza ve kişisel tavsiyeler hala çok önemlidir. İyi personel müşterileri bağlar ve hoş, profesyonel bir çalışma ortamı yaratır.

Özenli kuaför seçimi

İster kuaför, ister güzellik uzmanı veya stajyer olarak çalışıyor olun: Personeliniz, girişimcilik başarınızın anahtarıdır. Kiralık kuaförlerinizi seçerken kalite ve güvenilirliğe dikkat edin. Müşterilere samimi bir yaklaşım ve profesyonel danışmanlık, ürünlerin doğru kullanımı ve fiili hizmetin yürütülmesi kadar önemlidir. Ayrıca, bir şeyler ters gittiğinde personelinizin nasıl tepki vereceğini de unutmayın. Hatalı bir tedavi, başarısız bir saç kesimi veya bir şikayet dostça ve profesyonel bir şekilde ele alınmalıdır. Dikkatli işe alım kararları vermek istiyorsanız deneme günleri şarttır.

Kuaförler İçin Eğitim Ve Öğretim: Geleceğe Yatırım Yapın

İyi bir takım aynı zamanda birbirini tamamlayan takımdır. Ama herkes her şeyi yapamaz. Çalışanlarınızdan birinin özel bir yeteneği var mı? Bireysel çalışanlarınız için uzmanlaşma fırsatları var mı? Çalışanlarınızın potansiyelini tanıtın ve kuaförünüze sürdürülebilir bir yatırım yapın. Kaş alma, yüz masajı veya kozmetik bakımlar, sunabileceğiniz ek hizmetlere örnektir.

Saç Ve Saç Modeli Trendleri: Yeni Teknikleri Ve Ürünleri Kaçırmayın

Moda hızla değişir ve elbette doğru saç modelleri de değişir. Kendi kuaför salonunuzdan haberdar olma fırsatını kaçırmayın. Personelinizi (ve kendinizi) güncel tutmak için eğitimler verin ve kuaförlük fuarlarına katılın. Bu sayede hem müşterileri uzun süre elde tutmayı başarırsınız hem de uzun vadede çalışanlarınıza ilham vermiş olursunuz.

Berber Bayiliğine Katılın

Yıllık cirosu artı geçerli vergiler 22.000 Euro’dan az olduğu sürece, şahıs şirketleri küçük işletme olarak kabul edilir. Kuaför sahibi olarak daha fazla kazanıyorsanız, satış vergisi ödemeniz gerekir. Bu durum tek kişilik işletme olarak çalışan birçok kuaför salonunu yavaşlatmaktadır. Uzun vadede rekabetçi kalabilmek için, kendi kuaför salonunuzla bir bayiliğe katılma seçeneği vardır .

En belirgin franchise örneklerinden biri Hairkiller’dır. Bir lisans sahibi olarak, aşağıdakiler gibi birçok avantajdan yararlanırsınız:

 • Müşteriler arasında marka bilinirliği
 • Mevcut iş konsepti ve pazarlama
 • Yaygın hatalardan kaçınmak
 • Tedarikçi ağı
 • Saç ve bakım ürünlerinde alışveriş avantajları
 • İleri eğitim
 • İdari faaliyetlerin dış kaynak kullanımı
 • Deneyim alışverişi

Berber Bayilikleri Ve Zincirleri: Önemli Kararları Dikkatli Ve Uzman Tavsiyesi İle Alın

Almanya’da farklı şekilde yapılandırılmış birkaç franchise konsepti ve kuaför zinciri vardır. Ancak, franchise veren tarafından verilen aşırı vaatlere karşı dikkatli olmalısınız. Mağazanızın sözleşme şartlarını karşılaması gerektiğinden satın alma maliyetleri genellikle yüksektir. Zayıf mali yıllarda, satış hedefleri mümkün olduğu kadar çok (gereksiz) hizmet ve ürünü satmak için sürekli baskı uygulayabilir. Lisans ve diğer ücretler genellikle çok pahalıdır ve bazı durumlarda franchise sözleşmesine rağmen işletme riski şube sahibinde kalır.

Deneyim ve genel bakış, franchise lisansları konusunda sürdürülebilir bir karar vermek için temel gereksinimlerdir. Size tamamen ve bağımsız olarak tavsiyelerde bulunalım.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29