IHK tarafından yapılan isim kontrolünden kimler yararlanabilir?

Ticaret siciline yazılması gereken tüm şirketlerin bir şirket adı olması gerekir. IHK tarafından yapılan isim kontrolünden özellikle şirket kurmak isteyenler yararlanabilir.

Neden bir IHK isim kontrolü yapmalıyım?

Kendi şirketiniz için bir şirket ismi bulmak ilk başta çok kolay gibi görünse de maalesef pratikte çoğu zaman mümkün olmuyor. Şirket adı ticaret siciline kaydedilmeden önce sorumlu bölge mahkemesi tarafından kontrol edilmeli ve onaylanmalıdır. İstenilen ismin girilebilmesi için resmi gereklilikleri karşılaması ve mevcut şirketlerden yeterince farklı olması gerekir. Aksi takdirde reddedilecektir. Bu, kurucular için ek maliyetler yaratır.

Bunu önlemek için, IHK, kuruculara ve girişimcilere, istenen şirket adının önceden ayrıntılı olarak kontrol edildiği, şirketler hukuku kapsamında ön soruşturma hizmeti sunmaktadır.

IHK’nin ön incelemesi zorunlu değildir, ancak daha sonra ek maliyetlerden ve kuruluşta gecikmelerden kaçınmak için her durumda girişimciler ve kurucular tarafından kullanılmalıdır . Çoğu durumda, IHK’nin değerlendirmesi bölge yargıcının kararıyla aynı fikirdedir.

Aynı zamanda ön inceleme, devreye alma sürecini hızlandırabilir. Sorumlu noteriniz, ticaret siciline yapılan başvuru ile birlikte Sanayi ve Ticaret Odası inceleme sonucunu tescil ön değerlendirmesinin kanıtı olarak ekleyebilir.

IHK isim kontrolü için tam olarak neyi kontrol ediyor?

Şirketler hukuku kapsamındaki ön inceleme sırasında Sanayi ve Ticaret Odası, önerilen adınızın aşağıdaki gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edecektir:

  • İstenilen isim, sorumlu bölge mahkemesinin sorumluluk alanında başka bir şirket tarafından halihazırda kullanılmıyorsa
  • Sorumlu bölge mahkemesinin sorumluluk alanında diğer şirketlerle karıştırılma riski yoksa
  • Şirket adı yanıltıcı bilgi veya yasaklanmış unsurlar içermiyorsa

Ayrıca IHK , şirketinizin amacının veya kar amacı gütmeyen şirketlerin iş amacının açıkça formüle edilip edilmediğini kontrol eder.

Şirket adının ayırt edici özelliği

Seçilen şirket adı yeterince ayırt edici olmalıdır. Bu, adın diğer bölgesel tabanlı şirketlerden sıyrılması gerektiği anlamına gelir. Bu genellikle, örneğin en az üç basamaklı bir harf veya sayı kombinasyonu gibi ayrı bir ad son eki ile elde edilir. Şirket adı, kurucuların adına, şirketin faaliyetine veya hayali bir terime dayanabilir. Üç varyantın bir kombinasyonu da mümkündür.

Şirket adına göre yanıltıcı

Bir şirketin adı herhangi bir yanıltıcı bilgi içermemelidir. Bu, örneğin, gerçekten bir danışmanlık firmasıysa adına “danışmanlık” ekini ekleyebileceği anlamına gelir.

Şirket isminden dolayı karışıklık riski

Şirketin kurumsal ismi herhangi bir karıştırılma ihtimalini göstermemelidir. Örneğin, şirketin açılacağı yerde aynı veya çok benzer bir isme sahip bir şirket zaten varsa, karıştırılma riski çok yüksektir.

Bu, tescil edilebilir bir şirket adının gereksinimlerine ve minimum gereksinimlerine yalnızca kaba bir genel bakıştır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

IHK ayrıca adımı ticari marka olarak koruyup koruyamayacağımı da kontrol ediyor mu?

Hayır, IHK, şirket adınızı ticari marka kanunu kapsamında koruma altına alıp alamayacağınızı kontrol etmez. Ticari marka korumasıyla ilgili tüm kontroller, kendi araştırmanız veya bir hizmet sağlayıcının araştırması yoluyla gerçekleştirilmelidir. Şirket adınızın bir ticari marka olarak korunmasını planlıyorsanız, Alman Patent ve Ticari Marka Ofisi (DPMA) ülke çapındaki irtibat kişinizdir.

Farklı şirket türleri için özel kurallar var mı?

Evet, gGmbH, GbR veya şahıs şirketi gibi bazı yasal biçimlerde, adlandırmayla ilgili diğer düzenlemelerin dikkate alınması gerekebilir.

IHK isim kontrolü için doğru zaman ne zaman?

Sanayi Ve Ticaret Odası (IHK) tarafından şirket adınızın incelenmesi için belirlenmiş bir zaman yoktur. Bununla birlikte, IHK denetimi için önerilen zaman, bir şirket Sözleşmesi oluşturmadan (yaptırmadan), bir şirket kurmak için gerekli noter Randevusunu gerçekleştirmeden veya örneğin, hepsi denetlenmemiş şirket adını içeren alan haklarına, ticari marka haklarına ve pazarlamaya para yatırmadan önceki hemen aşamadır. Kısacası, geçici, doğrulanmamış bir şirket adı için noter, avukat veya yetkililere yapılan Masrafların ortaya çıktığı andır.

Şirket adımı önceden kontrol ettirmem gerekiyor mu?

Hayır, böyle bir zorunluluk yoktur. IHK tarafından yapılan kontrol isteğe bağlı olduğu için teorik olarak isim kontrolü olmadan da yapabilirsiniz. Ancak, birkaç bin start-up’ın deneyimine dayanarak AB Danışmanlık, IHK kontrolünün göz ardı edilmemesini şiddetle tavsiye ediyor. IHK tarafından yapılan ön incelemeyi atlarsanız, bölge mahkemesinin isim fikrinizi reddetme riskinizi artırırsınız.

İsim kontrolü için irtibat kişim hangi IHK?

İsim kontrolü için başvuru çevrimiçi olarak sorumlu Sanayi ve Ticaret Odasına yapılabilir. Genel IHK web sitesinin ana sayfasında, şirketinizin hangi sorumluluk alanına girdiğini öğrenmek için IHK bulucuyu kullanabilirsiniz.

IHK isim sorgulama ne kadar sürer?

Bölgeye ve mevcut personele bağlı olarak, isim kontrolü bir ila iki gün sürebilir. Berlin gibi büyük şehirlerde, çok sayıda sorgu nedeniyle kontrol birkaç gün sürebilir.

IHK isim kontrolünün maliyeti nedir?

Şirket adının doğrulanması, ticaret odalarının ücretsiz bir hizmetidir – çoğu oda. Berlin’de isim sorgulama ücreti 45 Euro artı KDV’dir.

IHK şirketimin adına izin verirse ancak bölge mahkemesi bunu reddederse ne olur?

Daha önce de belirtildiği gibi, Sanayi ve Ticaret Odası tarafından yapılan isim kontrolü, sadece sicil mahkemesinin şirket adınızı ticaret siciline itirazsız olarak girip girmeyeceğinin bir tahminini temsil eder. Ancak sonuçta, her zaman girişin yapılıp yapılmadığına veya reddedildiğine bölge yargıcı karar verir. Nadir durumlarda, IHK bir şirket adını tescil edilebilir olarak değerlendirebilir, ancak bu daha sonra bölge yargıcı tarafından reddedilebilir. Bu durumda şirket adı değiştirilmelidir. Bunun için esas sözleşme değişikliği ve noter ücretleri gibi ek masraflar olabilir. Tüm ek masraflar kurucular tarafından karşılanır, çünkü IHK herhangi bir garanti veya sorumluluk kabul etmez.

HWK veya IHK: Ticarette şirketimin adını kim kontrol ediyor?

Bir zanaat işi kurmak isteyen girişimcilerden genellikle Esnaf Odası (HWK) sorumlu olsa da, isim kontrolü için IHK ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu, sektör ve yasal biçim ne olursa olsun tüm şirket adlarını kontrol eder. HWK, yalnızca şirketin amacının formüle edilmesinde belirsizlikler varsa çağrılır.

Şirket adımı IHK’nin önerisine karşı kaydedebilir miyim?

Evet, bu mümkün. Şirket adının IHK tarafından incelenmesi sadece bir tahmindir. IHK şirketinizin adını reddederse, bu, bu değerlendirmeyi izlemeniz gerektiği anlamına gelmez. Şirketinizi ticaret siciline istediğiniz şirket adı altında kaydedebilirsiniz, çünkü şirket adının tescil edilip edilmediğine nihai olarak bölge mahkemesi karar verir.

AB Danışmanlık, IHK’nin tahminleri genellikle doğru olduğundan, IHK’nin tavsiyelerine aykırı hareket edilmemesini veya şirket adının ön kontrolünün tamamen atlanmamasını tavsiye eder. Ticaret siciline girişte gecikmeleri önlemek için her zaman isim kontrol hizmetini kullanmalı ve IHK’nın kararına güvenmelisiniz. Bu şekilde, birleşme tamamlanana kadar ek maliyetlerden ve gecikmelerden kaçınabilirsiniz.

Ayrıca, şirketiniz için sorumluluğun sınırlandırılmasının ancak şirketin ticaret siciline tescil edilmesinden sonra geçerli olduğunu unutmayın. Bu nedenle tescildeki herhangi bir gecikme, hissedarların kişisel olarak sorumlu olduğu aşamanın uzatılması anlamına gelir.

İsim kontrolünden sonra ne gelir?

Sanayi ve Ticaret Odası’nın olumlu dönüş yapması durumunda kuruluş işlemlerine devam edebilir ve noterden randevu alabilirsiniz. Doğrulanmış şirket adı, esas sözleşmenizde kullandığınız ve notere tasdik ettirdiğiniz şirket adıdır.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29