Amerika’da Şirket Kurulumu ile İlgili Tüm Detaylar

Ekonomik açıdan oldukça güçlü yapısı ile tüm girişimci ve iş insanlarının radarındaki Amerika, şirket kurulumu bakımından da kolaylık sağlayan ülkeler arasında ön planda. Amerika’da şirket kurulumu için yasal bir temsilcinizin olması önemlidir. Her eyalette değişmez kural olarak ön planda tutulan yasal temsilci üzerinden vergi kimlik numarasından yasal raporlara kadar her detay yasal temsilci eşliğinde gerçekleştirilir.

Amerika’da iş kurmak için vize alıp Amerika’da bulunmanıza da gerek yok. Yasal temsilci aracılığıyla şirketinizi kurmanız mümkün. Ayrıca 50 eyalet içerisinden hangisinde şirket kurmanız gerektiği konusuna da eğilmelisiniz. Çünkü her bir eyaletin kendine özel düzeni ve yasaları var. Bu durum eyaletler arası rekabet nedeniyle iş kurmak isteyenler açısından çok önemli avantajlar sunan eyaletleri ön plana çıkarıyor. Bu anlamda son dönemde ön plana çıkan eyaletler Delaware, Wyoming ve Nevada eyaleti.

Bu eyaletlerin sunduğu avantajların bazılarıysa şöyle:

 • Hisse sertifikası çıkarma zorunluluğu söz konusu değil. Ayrıca genel iş lisansı almanız da gerekmez.
 • Limitsiz bir şekilde hisse senedi alımına izin vardır.
 • Diğer eyaletlerde olan eyalet gelir vergisi ve hisse vergisi gibi vergi kalemlerinden muaf olursunuz.
 • Tek bir hissedara sahip şirket kurma imkanınız vardır.
 • Şirket hissedarlarının kimlerden oluştuğunu bildirme zorunluluğu söz konusu değil.

Bu eyaletler içerisinde Delaware hissedarları koruma yönünde diğer eyaletlere göre bir tık daha önde. Ayrıca bu eyaletin diğer bir özelliği de Amerika’ya gitmeden Amerika’da şirket kurma imkanı sunmasıdır. Bunu elbette yasal bir temsilci ile yapmanız gerekir. Bunun için Amerika’da hizmet veren şirketler var.

Amerika’da Nasıl Şirket Kurulur? Amerika’daki Şirket Modelleri Nelerdir?

Amerika’da şirket kurulumu ile alakalı en önemli konu hangi tür şirket kurmanız gerektiğini önceden belirlemek. ABD dışındakiler için kurulabilecek 2 şirket modeli var. Sınırlı sorumlu kuruluş (LLC) ve Ticari şirket (C-Corp.). C Corp. Şirket modeli hem S hem de C olarak iki türlüdür. Ancak S modelini kurabilmek için Green Card sahibi olmanız gerekir. Bu bakımdan Green Card sahibi değilseniz en doğru şirket modeli C şirketidir.

 1. C şirket tipi hakkında öne çıkanlar…

Ticari şirket tipi olan C modelinde yönetici ve hissedarlar, şirket borçlarına karşılık şahsi mal sorumluluğuna sahip olmazlar. Bankalar, C tipi şirket modelini şahıs şirketine göre daha güvenli kabul eder. Bu da C tipi şirketlerin finansman bulmasını kolaylaştırır. Kurumlar vergisine ek olarak iki aşamalı vergilendirme sistemine de tabi bir şirket modelidir. İki aşamanın birincisi şirket masrafları düşüldükten sonra şirket gelirinden alınan vergidir. İkinci kısmıysa hissedar ve yönetici maaşlarından elde edilen vergilerdir.

Şirket türü konusunda karar verdikten sonra aklınızdaki iş planını hayata geçirmek üzere eyaletin valilik ofislerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Şirketiniz için aldığınız lisans ve açılış ruhsatı sonrasında faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Bu sürecin kısa sürmesi için hissedarlarınızdan birisinin Amerikalı olması işinizi kolaylaştırabilir.

 1. LLC şirket modeli hakkında öne çıkanlar…

Sınırlı sorumlu kuruluş olarak bilinen LLC şirket modeli yabancılar tarafından en fazla ilgi duyulan şirket modelidir. Bu şirketi kuran hissedarlar, kişisel mal varlıkları bakımından şirket borçlarından sorumlu tutulmaz. Ayrıca tek kademeli vergilendirme dilimine sahiptir. LLC şirket kuruluşu da oldukça kolaydır. Sadece 3 gün içerisinde onay alınıp şirket faaliyetleri başlayabilir. Ancak şirket gazete ile ilan edilmesi aşamasında bu süre 6 haftayı bulabilir.

Amerika’da Şirket Kurmak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Amerika’da şirket kurulumu sırasında talep edilecek bazı belgeler var. Bunları yasal temsilciniz aracılığıyla kolayca toplayabilir ve ilgili makamlara sunabilirsiniz.

 1. Şirket lisansı: Şirketin faaliyete geçmesi için en önemli belge lisanstır. Eyalet valiliklerinden alınır. Bir nevi işletme ruhsatı gibi işlev görür.
 2. Kimlik numarası: İstihdama yönelik yatırım yapan işverenlere verilen kimlik numarasıdır.
 3. Sözleşme: Kiralanan veya satın alınan gayrimenkule dair belgeler.
 4. İsim: Şirket isminin daha önce kullanılmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Patent haklarını ihlal etmeniz halinde yasal sorumluluklarına katlanmak durumunda kalırsınız.
 5. Şirketinizin ismini tescil ettirdiğinize dair patent belgeleri.
 6. Son olarak vergi numarası.

Amerika’da şirket kurmanız için oturma iznine sahip olmanız gerekmez. Amerika’da bulunmanıza da ihtiyaç yoktur.

Amerika’da Şirketin Tescili Ne Kadar Sürer?

ABD’deki şirketler, iş yerinin Dışişleri Bakanlığı ofisine kaydolmalıdır. Kayıt gereksinimlerinizi gönderdikten sonra, hükümet belgeyi işleyecek ve onaylamadan önce tüm bilgileri gözden geçirecektir. Bu süreç, duruma göre zaman içinde değişebilir.

ABD’deki çoğu eyalette, Dışişleri Bakanının bir LLC veya S-şirketi başvurusunu onaylaması 4 ila 6 hafta, bazen daha uzun sürebilir. Hızlı işleme, New York gibi belirli eyaletlerde kullanılabilir. İş planınız büyük ölçüde zamanlamaya bağlıysa, bu hizmet işlem süresini 2 – 3 iş gününe indirdiği için ekstra ücret (eyaletlere göre değişir) ödemeniz önerilir.

Amerika’da Şirketim İçin Ticari Banka Hesabı Açmalı Mıyım?

Kişisel kullanım ve işiniz için ayrı banka hesaplarınızın olması her zaman şiddetle tavsiye edilir, bazen devlet tarafından talep edilebilir. ABD’de, ne tür bir şirket olduğunuza bağlı olarak, çoğu zaman şirket kuruluşu için bir ticari banka hesabına ihtiyaç duyulur.

Bir işletme sahibi olarak, finansal işlemleri takip etmek için ayrı banka hesaplarına sahip olmak, özellikle küçük işletmeler için sürdürülebilir bir işletme kurmanın en önemli parçalarından biridir. Bu bilgiler, şirketinizin mali durumunu belgelemeye ve şirketinizin çıkarları doğrultusunda gelecekteki iş kararlarına yardımcı olmaya yardımcı olur. Ayrı banka hesaplarına sahip olmak, ödemeniz gereken gelir vergisi miktarını azaltmanıza da olanak tanır.

Yabancı Şirket Amerika Şirketine Ortak Olabilir Mi?

Bir LLC kurmayı seçerseniz, evet, yabancı işletmeniz ABD şirketine sahip olabilir. Bu, bireysel bir kişi yerine kendi yabancı şirketinizi yönetici üye olarak atayarak yapılır. Bir şirkete karar verirseniz, kayıt sırasında gerçek bir kişi olması gereken bir yöneticiyi belirtmeniz gerekir. Yöneticiler de mutlaka şirket sahibi olmak zorunda değildir. Hissedarların şirketleri vardır ve bu bağlamda, yabancı işletmeniz ABD’deki bir şirketin yüzde 100 sahibi olabilir.

Doğrudan kâr dağıtımları gibi vergi avantajlarıyla ilgileniyorsanız, yabancı bir vatandaş bir LLC’yi düşünmelidir. Normal bir C şirketi ile işletme çifte vergilendirmeye tabidir. Ve S şirketleri, herhangi bir hisseye sahip olmalarına izin verilmediği için vatandaş olmayanlar için limit dışıdır. Bu nedenle birçok yabancı işletme bir LLC olarak kurulmayı tercih ediyor.

Bir Yabancı LLC veya Şirkete Sahipse ABD’de Çalışabilir mi?

Yabancı vatandaşlar, ülkede düzenlenmiş bir çalışma izni almadıkça, Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen hizmetler için maaş veya tazminat alamazlar. Yabancı bir vatandaşın yalnızca sponsor bir işveren için çalışmasına izin verecek bazı çalışma izinleri vardır. Bunlar yabancı bir vatandaş tarafından kurulmuş farklı ve yeni bir şirkette çalışmanıza izin vermeyecektir. Bu ayrı bir izin gerektirecektir. Bu konuda yatırımcı vizelerine yönelmesi gerekecek.

Amerika’da Şirket Kurmak Ne Kadar Sürer?

İşlem süreleri, sahip oldukları iş birikimine bağlı olarak eyaletler arasında farklılık gösterecektir. Yabancı uyruklu vatandaşların çoğu durumda bir EIN almak için en az 30 gün beklemesi gerekecektir. Vergi Kimliği almanız gerektiğinde ve yöneticiler veya sahipler vatandaş değilse, özel bir IRS birimine dosyalanmalıdır.