Kendi cep telefonu dükkanınızı açmak ve serbest meslek sahibi olmak mı istiyorsunuz? İyi bir iş fikri ve profesyonel satış görüşmeleri için yetenek, açılışınızın temelini oluşturur. Yasal form seçimi, standart maliyetler, iş planı, franchise lisansı fırsatları ve çok daha fazlası hakkında abdanismanlik.com kılavuzunda daha fazla ipucu ve tavsiye bulabilirsiniz.

İçindekiler

 • Gereksinimler
 • Know-how
 • Yasal biçim
 • Uygulamalar
 • İş planı
 • Sermaye
 • Finansman
 • Pazar analizi
 • Teklif
 • Franchising

Almanya’da Cep Telefonlarının Satışı: İzinler Ve Gereklilikler

Almanya’da bir cep telefonu dükkanı açmayı planlıyorsanız, genellikle kanıtlamanız gereken özel izinler ve mesleki nitelikler yoktur. Bununla birlikte, ticaret odasıyla görüşmeniz dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz tavsiye edilir: Mağazanız için gereklilikler olabilir.

Bununla birlikte, diğer tüm perakendeciler gibi, federal ve eyalet düzeyinde düzenlenen yasal gerekliliklere uymanız gerekir. Aşağıdaki sorular hakkında önceden bilgi edinin:

 1. Hangi ticari sigortaya ihtiyacınız var?
 2. Bulunduğunuz yerdeki yasal çalışma saatleri nelerdir?
 3. Fiyatlarınızı nasıl beyan etmek zorundasınız?
 4. Hangi bina yönetmeliklerine uymak zorundasınız?
 5. Müşteri tuvaletlerine mi ihtiyacınız var?

Cep Telefonları Ve Onarımları Konusunda Uzman Bilgisi: Bir İş Kurmak İçin Doğru Know-How

İyi tavsiye pahalıdır. Bu aynı zamanda yönetim danışmanları, vergi danışmanları ve başlangıç sürecinizde size yardımcı olacak tüm sektör uzmanları için de geçerlidir. Sürekli tavsiye almak zorunda kalmamanız ve kendi kararlarınızı verebilmeniz için doğru bilgiye ihtiyacınız var.

Bağımsız Perakendeciler İçin Girişimcilik Bilgisi

Almanya’da kendi cep telefonu dükkanınızı açtığınızda, kendi işinizin patronu olursunuz. Fiyat hesaplamaları, defter tutma, bordro muhasebesi: tüm bu konular sizden iş ve ticari bilgi talep eder. En iyi durumda, perakende satış alanında deneyiminiz olacak veya hatta perakende satış elemanı olarak eğitiminizi tamamlamış olacaksınız. Klasik bir geçmişiniz yoksa, sizin için başka seçenekler de vardır: birçok yetişkin eğitim merkezi, yerel istihdam ajansları ve ticaret odaları, size bir iş kurmanın temellerini öğreten başlangıç seminerleri sunar. Kurslar veya uzmanlık kitapları aracılığıyla vergi hukuku, işletme yönetimi ve personel yönetimi hakkında temel bilgiler edinebilirsiniz. Diğer kurucularla konuşun ve başkalarının deneyimlerinden öğrenin.

Telekomünikasyon Ve Onarım Alanında Sektör Bilgisi

Muhtemelen konu hakkında zaten biraz bilgi sahibisiniz. Müşteri danışmanı olarak da görev yapacağınız için gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir. Kendinizi güncel tutun: En yeni cihazlar, teknik yenilikler ve güncel karşılaştırma testlerinin sonuçları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Profesyonel onarım hizmeti sunuyorsanız, kalifiye personel istihdam etmeniz gerekir. Cep telefonu pazarındaki sürekli yenilikler, istihdam ettiğiniz tamircilerin sürekli olarak daha fazla eğitilmesini gerektirmektedir.

Almanya’da UG, Gmbh, Gbr Veya Şahıs Şirketi Olarak Bir Cep Telefonu İşletmesi Açın: Yasal Bir Form Seçin

Almanya’da cep telefonu mağazanızı açmadan önce, hangi yasal formun sizin için en iyisi olduğuna karar vermeniz gerekir. Çoğu durumda, cep telefonu mağazaları için şahıs şirketi, UG (haftungsbeschränkt) veya GmbH yasal biçimleri seçilmektedir. Cep telefonu mağazanız için bir GbR kurulması da düşünülebilir. Seçiminizi yaparken, bireysel yasal formların vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğini aklınızda bulundurmalısınız. Buna ek olarak, yasal form başlangıç durumunuza uygun olmalıdır.

Olası yasal formlar hakkında daha fazla bilgi:

GmbH hakkında her şey

UG hakkında her şey

Prensip olarak, elbette, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçeneğin bulunduğu özellikle perakende sektöründe kullanabileceğiniz başka yasal formlar da vardır.

Kontrol Listesi: Cep Telefonu Mağazanızı Nereye Kaydettiriyorsunuz?

Cep telefonu mağazanızı açmadan önce, işletmenizi çeşitli ofislere ve yetkililere kaydettirmeniz gerekir. Bu kontrol listesi ile her şeyin üstesinden gelin:

Cep Telefonu Dükkânı Olarak Ticari Sicil Kaydı

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tüccarlar hakkındaki girişleri belgeler. Unternehmensformen GmbH ve UG ticari sicile giriş gerektirir.

Cep Telefonu Mağazaları İçin Ticaret Lisansı

İlk adım her zaman sorumlu ticaret ofisinize bir kayıttır. Cep telefonu mağazanızı şahıs şirketi veya GbR olarak açarsanız, işletme kaydı yeterlidir.

İpucu: Ticaret dairesine kaydolduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için otomatik olarak sizinle iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından görüntülenip kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura düzenleyebilirsiniz.

Perakendeciler İçin Sanayi Ve Ticaret Odası Üyeliği

Vergi dairesi gibi, yerel Sanayi ve Ticaret Odanız da Ticaret Ruhsatlandırma Ofisi tarafından kuruluşunuz hakkında bilgilendirilecektir. Sanayi ve Ticaret Odası tarafından irtibat kurulacaktır. Bir ticarete kaydolduğunuzda, sizden sorumlu Sanayi ve Ticaret Odasına üye olmanız zorunludur.

Perakendeciler İçin Ticaret Birliği

İşveren sorumluluk sigortası birlikleri, işletmeler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu kurumlardır. Lütfen Berufsgenossenschaft Energie Textil Elektro Medienerzeugnisse’ye (BG ETEM) bağımsız olarak kaydolun. Personeli olmayan küçük bir işletme sahibi olarak bile, ilgili BG’nize kayıt yaptırmak zorundasınız. Sorularınız varsa, Alman Sosyal Kaza Sigortası (DGUV) 0800 60 50 40 4 numaralı telefondan size yardımcı olabilir.

Dernekler Ve Kulüpler

Gönüllü olarak bir derneğe üye olunması tavsiye edilir. Dernekler, üyelerinin ve sektörün çıkarlarını siyaset ve iş dünyasında temsil eder.

Yerel ticaret birliklerinin yanı sıra, birçok bölgede perakende ticaret birlikleri ve eyalet düzeyinde daha üst düzey ticaret birlikleri bulunmaktadır.

Almanya’da Cep Telefonu Mağazanız: Hedef Kitle, Pazar Nişi Ve İş Planı

Tüm cep telefonu mağazaları aynı değildir. Almanya’daki cep telefonu pazarına bakın ve kendinizi nerede konumlandırmak istediğinizi düşünün. Saturn, MediaMarkt ve online dev Amazon gibi toptancılar akıllı telefonları düşük fiyatlara satıyor ve bu da rekabeti zorlaştırıyor. Bu nedenle, hedefe yönelik uzmanlaşma çok daha önemlidir. Bu nedenle ilk eylemlerinizden biri net bir kavram formüle etmek olmalıdır. Aşağıdaki sorular bireysel iş fikrinize yaklaşmanıza yardımcı olabilir:

 • Hangi cihazları satıyorsunuz? (Akıllı telefonlar, cep telefonları, tabletler, akıllı saatler).
 • Yeni ve kullanılmış cihazlar satıyor musunuz?
 • Onarım hizmetleri sunmak istiyor musunuz?
 • Bir varlık mağazası mı, çevrimiçi bir mağaza mı yoksa her ikisini birden mi açmak istiyorsunuz?
 • Belirli bir marka veya belirli bir onarım hizmeti için uzman mısınız?
 • Hangi ek hizmetleri (genel revizyonlar, toplama siparişleri, nakliye onarımları) ve ürünleri (kapaklar, tutucular, yedek parçalar gibi cep telefonu aksesuarları) sunuyorsunuz? Hangi cihazlar için?
 • Cep telefonu onarımları için: Hangi garantileri sunabilirsiniz?
 • Bir franchise ile ilgileniyor musunuz?

Kendi fikirlerinizi ekleyin ve cevaplardan cep telefonu mağazanız için bir konsept oluşturun. İş modeliniz, bundan sonraki tüm planlama ve kararlar için temel oluşturur.

Almanya’da Bir Cep Telefonu Dükkanı Açtığınızda Ne Gibi Masraflarla Karşılaşabilirsiniz?

Maliyetlerinizi hesaplamak iş planınızın özünü oluşturur. Hangi iş modelini seçtiğinize bağlı olarak, finansal planınız tamamen farklı görünebilir. Örneğin, fiziksel bir mağazaya sahip olmamaya karar verirseniz, mağaza kirası ve işletme maliyetlerinden tasarruf edersiniz, ancak profesyonel web tasarımı ve yazılımına daha fazla para yatırmanız gerekecektir.

Ancak genel olarak, cep telefonu mağazanızı kurmak için aşağıdaki maliyet kalemlerini göz önünde bulundurmalısınız:

 • Ofislerde ve resmi dairelerde başlangıç maliyetleri
 • Olası danışmanlık maliyetleri (örn. vergi danışmanı, IHK)
 • Mallar, aksesuarlar, mağaza donanımları, EDP için satın alma maliyetleri
 • Muhtemelen dükkân kirası/atölye ve işletme maliyetleri
 • Yazılım maliyetleri
 • Web tasarımı için maliyetler (entegre web mağazalı web sitesi)
 • Personel maliyetleri
 • Reklam maliyetleri
 • Sigorta (iş sigortası, sosyal sigorta, mesleki sorumluluk sigortası)
 • Vergiler
 • Geçiminizi güvence altına almak için sermaye
 • Öngörülemeyen olaylar için mali rezervler

Dış Sermaye: Bir Cep Telefonu Mağazasının Finansmanını Kim Destekleyebilir?

Çoğu kurucu başlangıçta dış sermayeye bağımlıdır. Bankalar ve özel kredi kuruluşlarına ek olarak, belirli koşullar altında girişiminiz için devlet finansmanı sağlamanız da mümkündür:

 • Federal İş Ajansı başlangıç hibeleri vermektedir.
 • AB ayrıca start-up’lar ve her türden genç girişimciler için sübvansiyonlar sunmaktadır. AB Başlangıç Hizmetleri web sitesi programlara ilişkin genel bir bakış sunmaktadır.
 • KfW, ERP Başlangıç Kredisi “StartGeld” veya “Universell” gibi yeni kurulan şirketlere yönelik krediler sunmaktadır.

İpucu: Tam olarak formüle edilmiş bir iş fikri, profesyonel bir iş planı ile birleştiğinde finansman alma şansınızı önemli ölçüde artırır.

Pazar Analizi: Almanya’da Cep Telefonu Dükkanı Açmaya Değer Mi?

Statista’ya göre 2016 yılında yaklaşık 25,1 milyon akıllı telefon satıldı. 2017 yılı için akıllı telefon satışlarından 10,1 milyar avro ciro bekleniyor; bu rakam bir önceki yıla göre 100 milyon avro daha fazla. Pazar büyüyor, ancak beş yıl öncesine göre daha az.

İşe başlamadan önce, iş fikriniz üzerinde bir gerçeklik kontrolü yapmanız gerekir. Bunun en iyi yolu, mevcut pazarın kapsamlı bir analizini yapmaktır. Ancak elde edilen bilgilerle planladığınız iş modeli hayata geçirilebilir. Pazar durumunun kapsamlı bir incelemesi, diğerlerinin yanı sıra bu hususları da içerir:

Rekabet: Hangi rakipler aktif? Bir cep telefonu satıcısı olarak doğrudan ve dolaylı rakipleriniz kimlerdir?

Satış ve dağıtım: Ürünlerinizi satmak için hangi kanallar size açık?

Sektör: Hangi genel koşullar ticaretinizi etkiliyor? Şu anda öngörebileceğiniz veya avantaj sağlayabileceğiniz tehlikeler veya eğilimler var mı?

Müşteriler: Müşterilerinizin ihtiyaçları nelerdir? Nerede karşılayabileceğiniz bir talep var?

Konum: Bir cep telefonu mağazası açmak için avantajlı bir iş yerini tanımlayan faktörler nelerdir?

Pazar analizi için veriler birçok kaynaktan gelebilir. Kapsamlı bir internet araştırmasından sonra, Federal İstatistik Ofisi ve sektör dergileri nispeten ucuza kullanabileceğiniz ilk kaynaklardır. Pazar araştırma ajanslarından bireysel ihtiyaçlarınıza göre profesyonel bir analiz yaptırabilirsiniz.

Akıllı Telefon Ve Ürün Yelpazesi: Hangi Ürünleri Sunuyorsunuz?

Almanya’da cep telefonu mağazanızda hangi ürünleri sunmak istediğinize karar verdikten sonra, ilk mal stoğunuzu en uygun koşullarda almanız gerekir. Tedarikçilerinizi dikkatle seçmek istiyorsanız kapsamlı bir araştırma yapmaktan kaçınmayın. Becerikli fiyat görüşmeleri aynı zamanda sektör hakkında bilgi sahibi olmayı da gerektirir: Yalnızca satın alma fiyatları, hedef satış rakamları ve kar marjınız hakkında genel bir bakışa sahipseniz bilinçli kararlar verebilirsiniz. Cep telefonlarının yanı sıra cep telefonu sözleşmeleri ve tarife paketleri de satmak istiyorsanız, işbirliği ortaklarına güvenmeniz gerekecektir. Vodafone, 1&1 ve O? gibi büyük sağlayıcılarla yapılan ortaklıklar genellikle komisyon anlaşmalarına dayanmaktadır.

Karlı Bir Şekilde Çalışın: Akıllı Telefonlar İçin Onarım Hizmeti

Akıllı telefonları damping fiyatlarıyla satarsanız, müşterilerin maliyetli onarım hizmetlerine yatırım yapmaya istekli olmadıklarını kısa sürede fark edeceksiniz. Dolayısıyla teklifiniz belirli bir dengeye sahip olmalıdır. Rakiplerinizin fiyatlarından yola çıkın ve kâr marjınızı hesaplayın. Özel aletler ve yedek parçalar fiyatın hızla yükselmesine neden olabilir. Hangi yedek parçaları stokta bulundurmanız gerektiğini ve hangilerini tam zamanında tedarik edeceğinizi düşünün. Zaman ve uygunluk müşterileriniz için önemli faktörlerdir. Onarımlarınız çok uzun sürerse, müşteri kaybedersiniz veya hiç onarım siparişi alamazsınız. Bu nedenle, sipariş durumuna bağlı olarak onarım işleri için istihdam edebileceğiniz ek personel hakkında erkenden düşünün.

Cep Telefonu Mağazası Franchise’ı – Serbest Mesleğiniz İçin Lisans

Kendi işinizi kurmanın iyi bir yolu, bir franchise şirketiyle ortaklık yapmaktır. Franchise sistemleri kendi odak noktaları ve çerçeve koşulları açısından önemli ölçüde farklılık gösterir, bu nedenle kendinizi kapsamlı bir şekilde bilgilendirmeli ve yalnızca uzman tavsiyesi yardımıyla karar vermelisiniz. Belirli bir pazar nişine odaklanmak istemediğinizi veya seçtiğiniz yerde güçlü bir rakip alanınız olduğunu varsayarsak, bir franchise lisansı ekonomik açıdan mantıklı olabilir.

Franchise lisansının avantajları

 • Marka ve kurumsal tasarım halihazırda oluşturulmuştur
 • Müşteri farkındalığı
 • Pazarlama ve halkla ilişkiler önlemleri merkezi olarak belirlenir
 • Yerleşik, arama motoru optimizasyonlu çevrimiçi varlık
 • Yeni müşteriler için mağaza bulucu
 • Deneyim alışverişi
 • Rekabetçi fiyatlar
 • Mallar/yedek parçalar için satın alma avantajları
 • Olası eğitim, ileri eğitim ve atölye çalışmaları
 • Entegre muhasebe sistemleri
 • Devralma veya başlatma, planlama, kurulum için destek

Her franchise konsepti farklı şekilde tasarlanmıştır, ancak ilgilenen bir başvuru sahibi olarak karşılamanız gereken ortak koşullar vardır:

Franchise lisansının ortak koşulları

 • Mesleki yeterlilikler/ sektörle ilgili iş deneyimi
 • Eşitlik
 • Giriş ücreti
 • Aylık lisans ücreti

Telekomünikasyon sektöründeki pazar liderleri (örneğin Deutsche Telekom, Vodafone) farklı franchise konseptleri sunmaktadır. Lisans sahipleri genellikle satış şirketleri veya ortak acenteler olarak adlandırılır. Cep telefonu tamir sektöründe, diğerlerinin yanı sıra, Fransız franchise sistemi Phone Service Center bulunmaktadır.

Gerekli öz sermaye miktarı ve aylık lisans ücreti bazen önemli ölçüde farklılık gösterir. Ayrıca lisansların bireysel sözleşme sürelerine de dikkat edin. Bir ortaklığın birçok avantajından yararlanabilmenize rağmen, ortaya çıkan ücretler kaçınılmaz olarak sizin açınızdan kârın azalmasına neden olur. Bir franchise lisansı almaya hak kazanırsanız, maliyetleri ve faydaları iyice tartmalısınız.

Perakende Ticaret İçin Başlangıç Kontrolü

Yeni başlayanların kendilerine sorması gereken en önemli sorular, nitelikler, perakendenin yasal çerçevesi ve sektörün gelecekteki beklentileri hakkında tavsiyeler İşyeri Açma rehberinde bulunabilir.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29