Almanlar dönere bayılıyor! Almanya’da döner veya kebapçı dükkânı açmak istiyorsanız tüm bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz.

İçindekiler

 • Gereksinimler Ve İzinler
 • Yasal Şekli
 • Kayıtlar
 • Başkent
 • Konum
 • Satın Alma
 • Kadro
 • Franchising

Gereksinimler: Almaya’da Bir Döner Dükkanı veya Kebap Dükkanı Açmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Almanya’daki her döner dükkanı veya kebap dükkanı işletmecisinin serbest meslek sahibi olabilmesi için bazı kanıtlara ve izinlere ihtiyacı vardır.

Almanya’da Bir Döner veya Kebap Dükkanı İşletmek İçin Profesyonel Gereksinimler

Senin için güzel bir haber! Bir kebap dükkanı veya döner dükkanı işletmecisi olarak herhangi bir özel mesleki nitelik veya deneyime sahip olmanıza gerek yok. Bu konuda tecrübelerinizin olması elbette güzel bir durum. Ayrıca size yardımcı olabilecek dergiler, kitaplar ve girişimcilik seminerleri var. Muhasebe, vergi, fiyatlandırma ve pazarlama iş bilgisi de başarınızı için önemlidir.

IHK: Gıda hijyeni konusunda eğitim belgesi

Bir kebapçı veya Türk mutfağına ait döner gibi bir restoran açmak istiyorsanız, sizin ve tüm çalışanlarınızın Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gıda hijyeni eğitimi alması gerekiyor. Eğitim kurslarının tarihlerini yerel IHK’nızden öğrenebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı: Enfeksiyondan Korunma Yasasına Göre İlk Talimat

Almanya’da serbest meslek sahibi bir restoran işletmecisi olarak, misafirlerinize servis ettiğiniz yemeklerle günlük temas halindesiniz. Bu nedenle, Enfeksiyondan Korunma Yasası (§ 43 IfSG) uyarınca eğitim kanıtı sunmalısınız. Bu, sorumlu sağlık kurumunuz tarafından verilir. İlk talimattan sonra, siz ve çalışanlarınız iki yılda bir tekrar talimat almalısınız. Takip talimatlarını kanıt olarak belgelediğinizden emin olun.

Almanya’da Kebap veya Döner Dükkanınızın Gıda Kontrolleri

Almanya’da Kebapçınızın veya dönercinizin mutfağı ve yemek odası yasal hijyen standartlarını karşılamalıdır. Ticari mutfaklar, gıda denetçileri tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Evyeler, soğutma, depolama alanı, tahliye ve havalandırma ile ilgili spesifikasyonları sorumlu ticaret ofisinizle netleştirin.

Bina Yetkilisi: Döner Veya Kebapçı Dükkânınızın Kabulü

Yerel inşaat otoritesi snack barınızın binasını onaylamalıdır. Ayrıntılı olarak odaların snack bar için uygun olup olmadığı kontrol edilir.

Almanya’da Kebap veya Dönerci Dükkânınız İçin Restoran Ruhsatı

Kebapçınız sandalyeli veya bar masalı bir yemek alanına sahip olacaksa, restoran ruhsatına ihtiyacınız vardır. Aynısı alkollü içki servisi için de geçerlidir. Sadece alkolsüz içecekler ve yiyecek satıyorsanız, lisansa gerek yoktur.

Almanya’da Şahıs Şirketi, UG Veya Gmbh Olarak Bir Kebap Ve Dönerci Dükkanı Açın: Yasal Formunuzu Seçin

Almanya’da bir kebap veya döner dükkânı açmanın birkaç yolu vardır. Önce iş fikrinize uygun bir yasal biçime karar verin. Birerysel şirketlerin, UG, GbR veya GmbH’nin yasal biçimleri kebap dükkanları için ortaktır. Bireysel yasal formların vergi amaçları açısından farklılık gösterdiğini ve başlangıç ​​durumunuza uygun bir yasal form seçmeniz gerektiğini lütfen unutmayın.

Daha fazla bilgi aşağıdaki sayfalarda bulunabilir:

Tabii ki, kullanabileceğiniz başka yasal biçimler de var.

Almanya’da Bir Kebap ve Döner Dükkanını Kaydettirmek: Önemli Yapılacaklara Genel Bakış

Gastronomi İşletmecisi Olarak Ticaret Siciline Kayıt İşlemi

UG veya GmbH olarak bir snack bar kurarsanız,  kebap dükkanınızı ticari sicile kaydettirmeniz gerekir. Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tacirler hakkındaki kayıtları belgeler.
Başlangıç ​​aşamasında, döner dükkanınızı çeşitli ofislere ve yetkililere kaydettirmeniz gerekir. Bu listeyle takip edin:

Bir Kebapçıyı İşletme Olarak Kaydedin

Her catering işletmesinin bir ticaret lisansına ihtiyacı vardır. Kebapçınızı sorumlu ticaret dairenize kaydettirdiyseniz, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir.

Atıştırmalıklar için IHK üyeliği

Sanayi ve Ticaret Odası da vergi dairesi gibi ticaret dairesi tarafından şirketiniz hakkında bilgilendirilir. İkram sektöründe faaliyet gösteren esnaf için İHK üyeliği zorunludur.

Gıda ve İkram Sektörü için İşveren Sorumluluk Sigortası Derneği

Lütfen Berufsgenossenschaft Nahrungsmittel und Gastgewerbe’ye bağımsız olarak kaydolun. Berufsgenossenschaften, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortası sağlayıcılarıdır. Personeliniz olmadan bir kebap dükkanı işletiyor olsanız bile, ilgili BG’ye kayıt yaptırmak zorundasınız. Sorularınız varsa, Alman Sosyal Kaza Sigortası (DGUV) 0800 60 50 40 4 numaralı telefondan size yardımcı olacaktır.

Döner Kebap Endüstrisi Kulüpleri Ve Dernekleri

Gönüllü üyelik her zaman tavsiye edilir. Avrupa’da Türkiye Döner İmalatçıları Derneği e. V. (Avrupa Türk Döner İmalatçıları Derneği) Almanya’da faaliyet gösteren birçok dernekten biridir. Alternatif olarak, Almanya’nın hemen her yerinde bölgesel restoran dernekleri vardır. Dernekler, sektörle ilgili bilgiler, deneyim alışverişi ve iş ve siyasette çıkarların temsilini sunar.

İş Planı: Almanya’da Bir Kebap veya Dönerci Dükkanının Maliyeti

Almanya’da dönerci ve Kebap dükkanınızı açmanın maliyeti birçok faktöre bağlıdır: konum, dükkanın büyüklüğü, mobilyalar ve personel sayısı. Tüm bu hususlar için bir iş planına ihtiyacınız var. İnternette, standart bir iş planı oluşturmak için birçok talimat ve şablon bulacaksınız. Özellikle kredi ve kredi şeklinde dış sermayeye bağımlıysanız buna ihtiyacınız var. Kredi kurumları, iş fikrinizi nasıl uygulamak istediğinize dair genel bir bakış elde etmek için bir iş planını kullanabilir.

En önemli kısım maliyet hesabıdır. Satış tahminleriniz ve fiyat hesaplamalarınız da buna göre yapılır. Bu nedenle, mümkün olduğunca çok sayıda maliyet kalemi kaydetmek için zaman ayırın. Hangi maliyetleri bekleyebilirsiniz?

 • Başlangıç ​​maliyetleri: Belgeler, işletme ruhsatı, IHK eğitimi vb.
 • Ekipman maliyetleri: mutfak, tezgah ve misafir odasının döşenmesi
 • Satın alma maliyetleri: menüler, tabaklar, çatal bıçak takımı, bardaklar
 • Muhtemel dönüşüm maliyetleri: mevcut bir şirketi devralırken veya bina yetkilisinden gelen değişiklik taleplerinde
 • Malların satın alınması veya teslimi: şişler, taze malzemeler, içecekler
 • Muhtemel danışmanlık maliyetleri: vergi ve başlangıç ​​danışmanı
 • Muhtemelen mal alımı için araç
 • Geçiminizi güvence altına almak için sermaye

Konaklama endüstrisindeki tipik işletme maliyetleri şunlardır:

 • Binanızın kiralanması ve diğer işletme giderleri: elektrik, gaz, telefon
 • Çeşitli sigortalar (ör. ticari, mesleki sorumluluk, sosyal sigorta)
 • Vergiler
 • Muhtemelen kebap dükkanınızın çalışanları için ücret maliyetleri
 • Malların satın alınması veya teslimi

Tabii ki, işletmeye başlamanız için ek maliyetler olacaktır, diğerleri elenebilir. Her durumda, herhangi bir harcama yapmadan önce maliyet hesaplamanız tamamlanmış olmalıdır.

Yer Ve Niş Bulun: Bir Kebap Veya Döner Dükkanını Nerede Açmak Gerekir?

Almanya’da Döner Ve Kebap Sektörü Hakkında Bilgi

Almanya’nın birçok şehrinde zaten yeterli sayıda kebapçı var. Döner, Almanlar arasında en popüler atıştırmalık olmaya devam etse de, çok çeşitli alternatifler var. Bu, diğer kebapçıların yanı sıra mahalledeki hamburgerci ve köri sucuğunun da sizinle rekabet edeceği anlamına gelir. Bu, yeni açılışınızın başarısız olması gerektiği anlamına gelmez. Mahallede çok sayıda kebapçı olması kötü bir işaret değil, yüksek talebin bir göstergesidir. Örneğin, uzak ve geniş bir alanda snack barların bulunmadığı sokaklar veya şehrin bazı bölümleri, örneğin işlek meydanlardan veya işlek caddelerden çok uzakta oldukları için muhtemelen iyi yerler değildir. Peki, bir şehirde veya ilçede çok fazla kebapçı açıldığında ne olur? Müşteriler için savaş genellikle düşük fiyatlarla verilir.

Özel Döner : Niş Bir Alan Bulun ve Tanıtın

Bu indirimli fiyat trendinin bir parçası olmak istemiyorsanız, farklı bir stratejiye ihtiyacınız var: benzersiz bir satış teklifine ihtiyacınız var. Müşterilerinize diğer kebapçılarda olmayan ne sunabilirsiniz?

Bazı örnekler:

 • Teslimat: Müşterileriniz teslimat hizmeti ile sipariş verebilir mi?
 • Kalite: Yüksek kaliteli et ve organik sebze satma konusunda kanıtlanmış bir siciliniz var mı?
 • Seçim: Günlük veya haftalık olarak sıra dışı yemekler sunuyor musunuz?
 • Beslenme eğilimleri: Fitness kebapları veya başka tatlar için vegan yiyecekler mi satıyorsunuz?
 • Ambiyans: Yemeğinizin tadını özellikle rahat bir ortamda çıkarmak mümkün mü?
 • Müşteri hizmetleri: Düzenli misafirler veya yeni müşteriler için hangi özel ek hizmetler var?

Mal Tedariki Ve Satın Alma: İletişim Kurun!

Yiyeceklerinizin tutarlı kalitesini garanti etmek istiyorsanız, güvenilir bir toptancı ağı çok önemlidir. Hangi yemekleri kendiniz hazırlayacağınızı ve hangilerini satın alacağınızı iyi düşünün. Et şişleri, soslar, gözleme ve tatlılar örneğin her gün ihtiyaç duyduğunuz ancak üretimi pahalı olan ürünlerdir. Güvenilir bir tedarikçi bu nedenle çok önemli bir faktördür. Farklı ürünleri deneyin ve karşılaştırın! Müşterileriniz minnettar olacaktır.

Personel: Döner Dükkânınız İçin Ek Personele Mi İhtiyacınız Var?

Tabii ki, bu karar işinizin büyüklüğüne bağlıdır. Sadece küçük bir kebapçı açmak istiyorsanız, elemansız geçinmeniz mümkün. Bu şekilde, ücret maliyetlerinden tasarruf edersiniz ve her zaman aynı kalitede gıdayı garanti edersiniz. Aynı zamanda çalışma saatleri öncesi ve sonrası alışveriş, hazırlık ve temizlikten de münhasıran siz sorumlusunuz. Ayrıca tatil günleri birçok kebapçının karşılayamayacağı bir lüks. Bu nedenle, operasyonu kendi başınıza yönetmek istiyorsanız, ortalamanın üzerinde uzun çalışma günleri norm olacaktır. Hastalık nedeniyle kapatmak zorunda kalırsanız ve satış kaybı olursa kritik hale gelir.

Kebapçıların da günün en yoğun ve sessiz saatleri vardır. Özellikle yapacak çok iş olduğunda, snack bar müşterileri yoğunluğa rağmen hızlı servis bekler. (Çok) uzun bekleme süresi, müşterilerin büfenizden ayrılmasına ve geri dönmemesine neden olabilir. Ek personel ile kebapçınızı açarsanız bu gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

Bu nedenle, çalışanlarınızın ücretlerinin ve yan ücret maliyetlerinin izin ve hastalık ve tatil sigortası yerine telafi etmeye değer olup olmadığını tartmanız gerekir.

Kebap Bayiliği: Serbest Mesleğiniz İçin Bir Alternatif Mi?

Almanya’da hemen hemen her sektörde franchising sistemleri bulunmaktadır. Döner, köri sucuğu ile birlikte Almanların en sevdiği atıştırmalık haline gelse de, uzun süre sistem gastronomi şeklinde bir standardizasyon yoktu. Bu arada Sultans of Kebap veya Kebab Collection teslimat hizmeti gibi bazı kebap bayilikleri oluştu. Bir franchise lisansının sizin için ekonomik açıdan uygun bir seçenek olup olmadığını belirlemek için bağımsız tavsiye almalısınız.

Bir Franchise Lisansının Faydaları

 • İş Fikri Ve Konsepti Zaten Oluşturulmuş Durumda
 • Müşteri Farkındalığı
 • Pazarlama Ve PR Önlemleri Merkezi Olarak Belirlenir
 • Alan
 • Deneyim Alışverişi
 • Rekabetçi Fiyatlar
 • Mal Tedarikiniz İçin Satın Alma Avantajları
 • Muhtemelen Eğitim Kursları Ve Atölye Çalışmaları
 • Entegre Faturalandırma Sistemleri
 • Devralma Veya Devreye Alma, Planlama, Kurulum Desteği

Her franchise konsepti farklı tasarlanmıştır, ancak ilgili bir başvuru sahibi olarak yerine getirmeniz gereken ortak gereksinimler vardır:

Bir Franchise Lisansının Genel Şartları

 • Mesleki Nitelikler Veya Sektörle İlgili Mesleki Deneyim
 • Öz sermaye
 • Giriş Ücreti
 • Aylık Lisans Ücreti

Kebapçınızı açmadan önce kuruluş, bayilik ve vergi konularında detaylı danışmanlık almalısınız.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29