Almanya’da emlak şirketi kurmak mı istiyorsunuz? Özel konut mülkünüzü bir şirkete dönüştürmeye ve bir emlak şirketi kurmaya değer mi? AB Danışmanlık, vergi tasarrufu, yasal şekiller ve bürokratik incelikler hakkında ipuçları veriyor.

İçindekiler

Tanım: Almanya’da emlak şirketi kurmak nedir?

Faaliyetleri bir veya daha fazla mülkün finansmanını, kiralanmasını, geliştirilmesini ve pazarlanmasını içeren gayrimenkul şirketleri veya gayrimenkul şirketleri olarak adlandırılan şirketlerdir. “Kiralama şirketi” terimi genellikle eşanlamlı olarak kullanılır. Gayrimenkul şirketleri şirketler (UG, Ltd, AG) veya ortaklıklar olabilir.

Kuruluş ve tasarruf: Almanya’da emlak şirketi kurmanın avantajları?

Kira geliri, kişisel gelir vergisi oranında vergilendirilmelidir. Somut olarak, bu, kiralık mülk sahiplerinin, en kötü durumda, kârlarını maksimum %45 vergi oranında vergilendirmesi gerektiği anlamına gelir. Dayanışma ek ücretini ve varsa kilise vergisini eklerseniz, vergi harçları gelire bağlı olarak %50’ye kadar eklenir. Bir mülkteki özel yatırımcılar, bunun yerine bir Almanya’da emlak şirketi gmbh şeklinde bir kiralama şirketi kurarsa, vergi oranınızı yaklaşık %16’ya düşürebilirsiniz.

Vergiden nasıl tasarruf edebilirim?

Daha düşük bir gelir vergisi oranına sahipsiniz. Bu nedenle kiralar sadece %15’lik kurumlar vergisine (KSt) tabidir. Kurumlar vergisi oranı üzerindeki %5,5’lik dayanışma ek ücreti, kira geliriniz üzerinden %15.83’lük bir vergi oranı ile sonuçlanır.

Ticaret vergisinden Kaçının

Ticaret vergileri, bir şirketin ticari geliri üzerinden alınır. Ancak bir ev sahibi veya kiraya veren olarak genel ekonomik işlemlere katılmazsınız. Bir ev sahibinin faaliyeti varlık yönetimi olarak kabul edilir. Kural olarak, özel varlıkların yönetimi vergiye tabi, ticari bir faaliyet olarak görülmez. Bu nedenle, “kişinin kendi gayrimenkulünün idaresi ve kullanımına atfedilebilen ticari gelir için” ticaret vergisi yoktur (§ 9 Ltd. No. 1 Madde 2). İşte tam da burada ticari gayrimenkul şirketi sınırı var. Varlık yönetimi Ltd. hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Dikkat: Bir ev sahibi veya kiraya veren olarak ekonomik olarak aktif hale gelir gelmez, kira gelirinizden tam ticaret vergisi oranı tahsil edilecektir.

Ekonomik faaliyetler şunları içerir:

  • Yenilemeler
  • Yapım işi
  • Onarım faaliyetleri

Bu nedenle ticari, idari faaliyetler bakıcılara, manuel faaliyetler bir bakıcıya devredilmelidir.

İpucu: Ticaret vergisinden muafiyet talebinde bulunmak için bir Emlak GmbH kurucularının sorumlu vergi dairesine bir başvuruda bulunmaları gerekir.

Almanya’da emlak şirketini ön şirket olarak kurmak

Bu kılavuz makale, özel kiralık konut sahiplerinin vergi ödemelerini azaltmak için kullanabileceği gayrimenkul Ltd veya “Vorschalt-Ltd” özel durumu hakkındadır. Bu, özel kişilerin, kira gelirlerinin kurum geliri olarak vergilendirilmesi için bir şirketi kiralık mülklerinin önüne koyması anlamına gelir.

Almanya Vorschalt-GmbH’nin oluşumu: sayısal bir örnek

1 milyon Euro değerinde bir mülk satın aldığınızı ve yılda 85.000 Euro kira geliri beklediğinizi varsayalım. Gayrimenkul devir vergisi, mülkü özel yatırımcı veya emlak şirketi olarak satın almanıza bakılmaksızın ödenir. Vergi oranı eyalete göre değişir. Numune hesaplaması için ülke geneli ortalaması olan %5,3 kullanılmıştır.

Maliyetler ve gelirÖzel ev sahibiAlmanya’da Emlak GmbH
Elmak satın alma fiyatı1.000.000 €1.000.000 €
ortalama emlak devir vergisi (%5,3)53.000 €53.000 €
harici Kira geliri/vergi öncesi yıl85.000 €85.000 €
Vergiler
Vergi yükü38.250 €
(gelir vergisi %45)
12.750 €
(kurumlar vergisi %15)
Dayanışma ek ücreti vergi oranı üzerinden %5,52.104 €701 €
Genel vergi oranı47,48 %15,83 %
Vergi ödemeleri40.354 €13.451 €
Harici Vergi sonrası kira geliri/yıl44.646 €71.549 €
Yıllık vergi tasarrufu 26.903€

Bu basit hesaplama örneği, bu durumda bir gayrimenkul GmbH kurmanın yıllık yaklaşık 27.000 Euro tasarruf sağladığını göstermektedir.

Almanya’da emlak şirketi nasıl kurabilirim?

“GmbH” bir şirket türüdür ve şirketlerden biridir. Bir GmbH’nin sahibi veya sahiplerine hissedar denir. GmbH’nin bir özelliği, hissedarların özel varlıklarından sorumlu tutulamamasıdır.

Şirketi kurmak için hissedarların toplam 25.000 Euro tutarında sermayeye ihtiyacı vardır. Prensip olarak, bir GmbH’nin hissedarları herhangi bir kişisel sorumluluk üstlenmezler, ancak şirketin varlıkları ile sorumludurlar.

Almanya’da emlak şirketinizi nereye kaydettirmeniz gerekiyor?

İş kaydı Emlak GmbH

Bir şirket kurucusu olarak, gayrimenkul Ltd’nizi sorumlu ticaret bürosuna kaydettirmelisiniz. İşletmenizi kaydettikten sonra, vergi dairesi vergi kaydı için otomatik olarak sizinle iletişime geçecektir. Derhal ticaret vergisinden muafiyet için başvurun.

Bir emlak şirketi olarak ticaret siciline giriş

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tüccarlar hakkında girişleri belgeler. Ltd şirket formu, ticaret siciline bir giriş gerektirir.

Almanya’da emlak şirket kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

Hissedarlara olağan kar dağıtımı yok

Emlak GmbH vergi tasarruf modeli, vergi tasarruflarının borçları ödemek ve varlıklara yatırım yapmak için kullanılması koşuluyla çalışır. Bir hissedar olarak kar dağıtımı alır almaz, gelirden nihai stopaj (%25) kesilmelidir. Böylece Vorschalt-Ltd’nin vergi tasarrufları eşitlenmiş olacaktır. Ayrıntılı vergi danışmanlığı zorunludur.

 

Emlak şirketleri için vurgunculuk dönemi yok

Mülkünüzü özel mülk sahibi olarak satmak istiyorsanız, satış vergi açısından uygun hale gelir. Satış kazancını gelir vergisi oranınız üzerinden vergilendirmelisiniz. Ancak, özel varlıklar satış döneminden veya vurgunculuk döneminden yararlanır (§ 23 EStG). Bu, bir mülk satın alındıktan on yıl sonra satıldığında gelir vergisi olmadığı anlamına gelir. Bir gayrimenkul GmbH kurarsanız, satış süresi yoktur. Satış değeri her zaman tamamen vergilendirilir.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29