Almanya’da inşaat şirketi kurmayı planlıyor ve önceden daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? AB Danismanlik sizi gerçekler hakkında bilgilendirir ve yasal formlar, iş planı, kuruluş için ön koşullar ve çok daha fazlası hakkında kapsamlı bilgiler sunar.

İçindekiler

İnşaat segmentinde bilgi birikimi

İnşaat sektöründe serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız bu alanlarda deneyim sahibi olmalısınız. Birçok ticarette, usta zanaatkâr yükümlülüğü inşaat yüklenicileri için geçerlidir. Kapsamlı bir ekonomik eğitim veya inşaat mühendisliği diplomasına sahip olsanız bile, ancak bu alanda çeşitli deneyimlere sahipseniz bu alanda bir şirket kurmalısınız. İdeal olarak, sektördeki çeşitli şirketlerde deneyim kazanmak için bir yıl. Bu tecrübeye dayanarak kendi inşaat şirketiniz için gereksinimleri çok daha iyi hesaplayabilir ve sağlam bir deneyim ve bilgi birikimi ile inşaat şirketinizi kurabilirsiniz.

İşsizlikten bir iş kurmak mı? Doğru finansmanı aldığınızdan emin olun.

Almanya’da bir inşaat şirketi kurmak: gereksinimler ve izinler

Almanya’daki birçok zanaat ve inşaat ticaretinin birçok alanı için, ustalık yükümlülüğü vardır. İş planı oluşturmaya başlamadan önce Sanayi ve Ticaret Odası’ndan ön şartlar ve gereklilikler hakkında detaylı bilgi alın ve serbest meslek sahibi olmanın ilk adımlarını atmaya cesaret edin. Çünkü inşaat sektörünün birçok alanındaki gereksinimler çok net bir şekilde tanımlanmış ve size yaratıcılığa çok az yer bırakıyor. Geleceğin müteahhiti olarak, bu faktörlerin ve gereksinimlerin farkında olmanız sizin için önemlidir.

Belgesiz bir Almanya’da inşaat şirketinin kuruluşu

El Sanatları Yasası, hangi mesleklerin ve iş tanımlarının bir zanaatkâr lisansı olmadan bağımsız olarak da yapılabileceğini kesinlikle düzenler. Örneğin, bina kurutma, beton delici veya zemin kaplaması gibi zanaat benzeri bazı mesleklerde kendi şirketinizi kolayca kurabilirsiniz, çünkü burada bir ustaya ihtiyacınız yoktur.

Diğer birçok alanda durum farklıdır. Beton ustası, kiremitçi ve şap ustası, iskele, duvarcı, marangoz veya çatı ustası olsun: bu iş tanımlarının tümü, bu alanda kendi şirketini kurabilmek için usta bir usta gerektirir. Tadilat işleri de kaptanın sorumluluğundadır. Ancak, sadece genel müdür olarak hareket ederek ve manuel faaliyetler için ilgili yüksek lisans derecesine sahip bir teknik müdür kiralayarak bu düzenlemeleri atlatabilirsiniz. Kendi yüksek lisans derecenizi sunmak zorunda kalmadan yüklenici olabilirsiniz.

İş fikrinizin yasal gerekliliklerini netleştirmek için sorumlu yerel Sanayi ve Ticaret Odasından tavsiye almak en iyisidir.

Almanya’da UG, GmbH veya şahıs şirketi olarak bir inşaat şirketi kurmak: Yasal formu seçmek

Doğru yasal biçimi seçmek başarı için çok önemlidir. İnşaat müteahhidi olarak serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız, çeşitli yasal formlar arasından seçim yapabilirsiniz. Öncelikle sermaye ve kişisel sorumluluk açısından farklılık gösterirler. Bu alandaki kararınız yalnızca gelecekteki vergi avantajlarını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda mali durumunuzu değerlendirmede de önemli bir rol oynayabilir. Bir inşaat şirketi için popüler yasal biçimler, şahıs şirketleri, GmbH veya UG’dir.

Olası yasal formlar hakkında daha fazla bilgi edinin:

Tabii ki, diğer yasal formları da kullanabilirsiniz.

Hangi şirket bana ve iş fikrime uygun?

İnşaat şirketimi nereye kaydettirmem gerekiyor?

Şirket Kurulum Formu

Almanya’da İnşaat şirketinizi ticaret siciline kaydedin

Tek mal sahibi olarak serbest meslek sahibi iseniz, kayıtlı bir işadamı değilseniz (örneğin K.) ticaret siciline kayıtlı olmanız gerekmez. Bir UG veya GmbH durumunda, HRG’ye giriş zorunludur. Bir GbR’nin hissedarları, yalnızca tüccarlarsa kayıtlı olmalıdır.

Almanya’da Bir inşaat şirketini işletme olarak kaydettirin

Yeni ticaretinizi Esnaf Odası’ndaki sorumlu ticaret bürosuna kayıt ettirebilirsiniz. Ticaret dairesi, ticaret siciline kaydın yanı sıra vergi dairesine, sorumlu meslek birliğine ve diğer tüm sorumlu makamlara yapılan raporları da işler. Ticaret ofisine kayıt, seçilen yasal biçimden bağımsızdır ve tüm inşaat şirketleri için zorunludur.

İHK veya Esnaf Odası: Nelere dikkat etmelisiniz?

İnşaat firmaları Esnaf Odası’na kayıtlı olmalıdır. Ticareti kendiniz teklif ederseniz ve gerçekleştirirseniz, şirketiniz ticaret siciline kaydedilir. Ancak usta olmanız gerekmiyorsa ilgili dizinlerde işletmenizi bulabilirsiniz. Resmi kayıttan sonra, Esnaf Odası zanaat kartını verir ve Esnaf Odası’ndaki yeni işinizi otomatik olarak kabul eder. Ayrıca, IHK, kurucular için geniş bir destek yelpazesi sunar ve yeni bir şirketin ilk aşamasında kurslar ve tavsiyeler konusunda yardımcı olur.

SOKA-Bau’da zorunlu üyelik

İnşaat sektöründeki tüm şirketler SOKA-Bau’nun zorunlu üyesidir ve katkı payı ödemek zorundadır. Bina sosyal sigortası, bina tatil ve ücret tazminat fonu (ULAK) ve bina ek emeklilik fonundan (ZVK) oluşmaktadır. Sağlık sigortası anlaşmazlıkları karma işletmeler katkı paylarından kaçındığında ortaya çıkar. Sizin ve inşaat şirketinizin SOKA-Bau’nun sorumluluk alanına girip girmediğini erken bir aşamada netleştirmelisiniz. Katkıda bulunma yükümlülüğü daha sonra belirlenirse, maliyetler geriye dönük olarak üstlenilir. Bu tablo ilk değerlendirmede size yardımcı olacaktır.

Almanya’da inşaat şirketleri için ticaret birlikleri

İnşaat şirketleri için ticaret birliği, inşaat endüstrisi için ticaret birliği olan BG Bau’dur. Almanya’da inşaat sektörü ve inşaatla ilgili tüm hizmetler için yasal kaza sigortası olarak hizmet vermektedir. BG Bau’yu erken bir aşamada tanıyın ve bu ticaret birliğinin şirketiniz için avantajlarını keşfedin.

Almanya’da inşaat şirket endüstrisinin federal birlikleri

Eyalet birliklerinin yanı sıra inşaat sektörünün federal birlikleri de büyük önem taşıyor. Almanya’da üyelerinin çıkarlarını temsil eden üç büyük federal birlik vardır. Bunlar Alman İnşaat Sanayicileri Derneği, Alman İnşaat Sanayicileri Derneği ve İnşaat Sanayicileri Derneği’dir. Onlar sadece sizin için önemli kişiler olarak hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda inşaat şirketinizin yapısı ve gelişimi ile ilgili birçok soru hakkında size uzman bilgileri ve kapsamlı tavsiyeler sunarlar.

Almanya’da inşaat şirketinizin maliyet ve iş planı

İnşaat şirketinizin odağına bağlı olarak, işletme ve montaj maliyetleri kendi fonlarınızı önemli ölçüde aşabilir. Her zaman sorulan soru, ne ölçüde serbest meslek sahibi olmak istiyorsunuz ve işiniz için hangi finansmana ihtiyacınız var? Kapsamlı bir iş planı, her zaman mali durumunuzu ve inşaat şirketinizin potansiyelini değerlendirmenin temelidir. Bu, bankalar ve borç verenler tarafından planlama ve ekonomik seçeneklerinizi değerlendirmek için bir temel olarak kullanılır ve finansman teklifleri yapıldığında her zaman dikkatlice kontrol edilir.

İş planınız için bir sübvansiyon ister misiniz?

Finansmana ihtiyacınız yoksa yine de kapsamlı ve her şeyden önce iyice kontrol edilmiş bir iş planı oluşturmalısınız. Çünkü sadece finansman için bir temel olarak değil, aynı zamanda serbest meslek sahibi olmanın ilk birkaç yılı için bir rehber olarak da hizmet eder. Bağımsız hareket ettiğinizde, genellikle planlamanızda takılıp kalabilir veya önemli unsurları unutabilirsiniz. Bu normaldir ve her gün olur. İş planı ile sadece finansman için gerekli fonları göstermekle kalmayıp aynı zamanda inşaat şirketinin daha fazla yönelimini de açıklayan bir rehberiniz olur. Pazarlamadan lokasyon analizine, finansmandan gerekli çalışanların seçimine kadar tüm noktalar ve gereksinimler iş planınızda kayıt altına alınmalıdır. Bu yüzden iş planınıza bolca zaman ayırın ve tüm çerçeve koşullarına göre tasarlayın. Finansmanınızın en önemli direği ve her şeyden önce inşaat şirketinizin ekonomik başarısının temeli olarak hizmet eder.

Almanya’da İnşaat şirketiniz için benzersiz bir satış teklifi olarak ürünler ve teklifler

Karlılık bir inşaat şirketi için çok önemli bir rol oynar. Ancak bu aynı zamanda kendinizi açıkça rekabetten ayırmanız gerektiği anlamına da gelir. Bu alanlarda hiç çalışmadıysanız, iyi bir konumda değilsiniz. Yüksek lisans derecesi olmadan bir iş kurmak isteseniz bile, serbest meslek sahibi bir yüklenici olmak için uygun bilgi ve deneyime sahip olmalısınız. İş planınızda sizi diğer şirketlerden ve doğrudan rakiplerden ayıran net bir USP tanımlamanız gerekir. Fiyat genellikle yalnızca ikincil bir rol oynar. Teklifin çeşitliliği ve hizmetlerin kalitesi, özellikle inşaat şirketleri ve inşaat şirketleri için çok daha önemli bir rol oynamaktadır. Bunun gibi benzersiz bir satış teklifi ile finansmandan da puan kazanabilir ve daha kolay onay alabilirsiniz.

Almanya’da bir alçıpan şirketi kurun

2000 yılından önce, bir zanaatkârın alçıpanın gereksinimlerine başvurması gerekip gerekmediği konusunda çok fazla tartışma vardı. 2000 yılından itibaren yeni bir düzenleme, bağımsız olarak yönetilen bir kuru inşaat şirketini yönetmek için artık bir yüksek lisans derecesine ihtiyacınız olmadığını açıkça tanımlamaktadır. Firmanız Sanayi ve Ticaret Odasına bağlı ise, çok çeşitli alanlarda alçıpan inşaat işleri sunabilirsiniz.

Yalnızca alçıpan endüstrisine odaklanırsanız, mümkün olan en geniş müşteri tabanına ulaşmak için uzmanlaşmanın genellikle önemli olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Bu alanlardaki çok güçlü rekabet nedeniyle, hem iş planında hem de şirketinizin konumunda mümkün olduğunca fazla etkinliği hedeflemelisiniz. Ancak, diğer zanaat alanlarından başka hizmetler de sunuyorsanız, bir zanaatkâr yükümlülüğü gerekli olabilir. Zanaat ve Esnaf Kanununun 3 (1) Maddesine göre, sadece sıra dışı ve ikincil bir faaliyet olarak gerçekleştirilen bazı faaliyetler için kayıt zorunluluğundan vazgeçilebilir.

Şirketiniz için doğru yer

Lokasyon çok önemli bir rol oynamaz, ancak yine de özenle seçilmelidir. Toplama yarıçapı inşaat şirketiniz için önemli bir rol oynar. İnşaat faaliyetlerinin yoğun olduğu yoğun ve her şeyden önce canlı bir bölgede, ağırlıklı olarak kırsal binaların bulunduğu bölgelere göre siparişleri daha hızlı alacaksınız. Ulaşım bağlantıları da önemli bir rol oynamaktadır. Makinelerinizi, çalışanlarınızı ve malzemelerinizi müşteriye hızlı ve zahmetsizce ulaştırmanın tek yolu budur. Ayrıca konumdaki mevcut alanı da göz önünde bulundurmalısınız. Müteahhit olarak serbest meslek sahibi iseniz, genellikle çok çeşitli şantiyeler için araç ve gereçlere ihtiyaç duyarsınız. Bu sadece saklanmakla kalmamalı, aynı zamanda buna göre güvence altına alınmalıdır. Yer gereksinimlerini göz önünde bulundururken diğer maliyet kalemlerini de unutmayın.

Personel: yükleniciler için önemli faktör

İyi personel, iyi ve verimli bir inşaat firmasının ön koşullarından biridir. Bu sadece güvenilir olmakla kalmamalı, aynı zamanda sektörün mevcut gereksinimlerini karşılamalı ve geniş bir uzmanlık bilgisine sahip olmalıdır. Usta işçilikten kaçıp kaçamayacağınıza bağlı olarak, sizin için usta işçilik yapması için bir teknik saha çalışanı planlamanız gerekebilir. İş planınızda çalışanlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Tekliflerinizde sadece hesaplanması ve fiyatlandırılması gereken ücret maliyetlerini değil, aynı zamanda ödenmesi gereken yan maliyetleri ve sigortayı da düşünün. Tüm bunlar iş planınızda önemli faktörlerdir ve inşaat şirketinizin finansmanının temelini oluşturur.

İnşaat şirketleri: müşterileri ve hedef grubu kaydedin ve analiz edin

Pazar analizleri sadece finansman ve kurumsal planlamada değil, aynı zamanda bir kurucu olarak başarınız için de önemli bir rol oynar. Bir inşaat firması kurmadan önce mutlaka kapsamlı bir pazar analizi yapmış veya yapmış olmalısınız. Bu size bölgedeki önceki inşaat projeleri, ortalama gelir ve doğrudan yerel rekabet hakkında bir genel bakış sunar. Bu şekilde başarının ön koşullarını tanıyabilir ve inşaat şirketinizi sağlam bir temele oturtabilirsiniz.

İnşaat firmanızda pazarlama ve satış

İnşaat sektöründe kendi şirketinizi kurarsanız, birçok iş alanını kapsamanız gerekir. Ustalık sertifikası olsun ya da olmasın, inşaat şirketinizin başarısından başlangıçta yalnızca siz sorumlusunuz. Bu aynı zamanda pazarlama alanını da ihmal etmemeniz gerektiği anlamına gelir. İdeal olarak, bu alanı iş planında ayrıntılı olarak ele almalısınız. Freelance kariyerinizin başındaki görevlerin miktarı sizi bunaltmakla tehdit ediyorsa, iş planının özel özelliklerini bir rehber olarak kullanabilirsiniz. İyi ve olgun pazarlama, yalnızca başarınızda değil, aynı zamanda başlangıç ​​finansmanında da önemli bir rol oynar. Sonuçta, müşteriler rekabeti değil, inşaat şirketinizi işe almalı.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29