Almanya’da bir market açmak ve perakendecilikte başarılı bir şekilde serbest meslek sahibi olmak ister misiniz? abdanismanlik.com kılavuzunda, yasal form seçimi, resmi gereksinimler, iş planı, pazarlama ve satış gibi konularda tüm ipuçlarını ve bilgileri bulacaksınız.

İçindekiler

  • Bilgi
  • Önkoşulları
  • İş
  • Yasal form
  • Uygulama
  • Teklif
  • Yer
  • Personel
  • Hedef grup
  • Pazarlama

Sektördeki Önemli Know-How

Almanya’da bir mağaza açmak istiyorsanız, en azından temel perakende deneyimine sahip olmalısınız. Franchise şirketlerinin bile birçok franchise ortağından perakende deneyimi gerektirdiğini unutmayın. Uygun bilgi olmadan, birçok şirket için franchise ortağı olmanız mümkün değil.

Almanya’da Bir Market Açmak: Gereksinimler

Almanya’da perakendede bir iş kurmak istiyorsanız, herhangi bir özel mesleki yeterliliğe sahip olmanıza gerek yoktur. Ticaret hukuku çok açıktır. Mağazanızda yalnızca silah, reçetesiz satılan ilaçlar veya belirli hayvan türleri sunmak istiyorsanız kısıtlamalar vardır.

Ancak, kendi kendine üretilen yiyecekleri veya taze yiyecekleri satmak istiyorsanız durum farklıdır. Bu gibi durumlarda, şu anda geçerli olan gereklilikler hakkında sizi bilgilendirecek olan sorumlu veterinerlik ofisine başvurmalısınız. Minimum gereklilik, sorumlu veteriner hekiminiz veya düzenleyici ofisiniz tarafından verilen sözde bir sağlık sertifikasıdır.

Gıda Endüstrisinde İş Planı Ve Finansman

İş planı başarının temelidir ve hem kendi planlamanız hem de iş fikrinizin finansmanı için belirleyici bir öneme sahiptir. Çünkü perakende ticarette sadece birkaç dükkan finansman olmadan yapabilir ve bu nedenle bankaları ve borç verenleri konseptlerine ikna etmek zorundadır. Bu nedenle, bir şirket kurmadan önce, iş modelinizin ve finansmanınızın sağlam bir temele oturduğundan emin olmalısınız.

İş planı sadece seçilen lokasyondaki mevcut envanter durumunu ortaya koymakla kalmaz, aynı zamanda işletmeniz için riskleri ve fırsatları kapsamlı bir şekilde belirlemeye çalışır. Özellikle güçlü rekabet ile karakterize edilen perakendecilikte, mağazanızı kurmadan önce iş planınızı hazırlamanız gerekir. Böyle bir iş planı, her şeyden önce, temelden önce başarı, risk ve fırsat beklentilerini ortaya çıkarmaya ve eylem yönelimi için stratejiler geliştirmeye hizmet eder.

Perakendede Franchise

Buna ek olarak, kendi mağazanızı açmak mı yoksa franchise alanında aktif olmak mı istediğiniz sorusu var. Bu, iş modelinizin planlanmasında ve iş planınızın oluşturulmasında önemli farklılıklar yaratabilir. Franchise sahipleri genellikle franchise verenin itibarından ve büyük pazar gücünden yararlanır. Franchise konseptlerini bilinçli bir şekilde karşılaştırmak için uzman tavsiyesi alın.

Almanya’da Gmbh ve UG Şirketi Olarak Market İşletmeciliği: Yasal Formu Seçin

Almanya’da bir şirket kurmak istiyorsanız, hangi yasal formun iş modeline uyduğuna karar vermelisiniz. Marketlerin kurulması için, çoğu durumda şahıs şirketi, GbR veya GmbH’nin yasal biçimleri seçilir. Bir UG (sınırlı sorumluluk) da düşünülebilir. Seçim yaparken, bireysel yasal formların vergilendirme açısından da farklılık gösterdiğini unutmayın.

Olası yasal formlar hakkında daha fazla bilgi edinin:

Prensip olarak, elbette, diğer yasal formlar sizin için mevcuttur.

Kontrol Listesi: Almanya’da Marketimi Nereye Kaydettirmeliyim?

Almanya’da Marketi Ticaret Siciline Kaydedin

Bir UG veya GmbH bulduysanız veya kayıtlı bir tüccarsanız, ticaret siciline giriş zorunludur. Tüccar statüsü olmayan tek bir mülkiyet veya GbR olarak, kayıt gerekli değildir.

Almanya’da Marketi İşletme Olarak Kaydedin

İşletme kaydı doğrudan iş yerinizden sorumlu ticaret ofisinde gerçekleşir.

Almanya’da Perakendeciler İçin IHK Üyeliği

Vergi dairesi gibi Sanayi ve Ticaret Odası’na da Ticaret Dairesi tarafından şirketiniz hakkında bilgi verilecektir. İletişim IHK tarafından yapılır. Perakende ticarette bir işletmeyi kaydederken, sizden sorumlu IHK’ya üyelik zorunludur.

Marketler İçin İşveren Sorumluluk Sigortası Birliği

Perakende ticaretten sorumlu işveren sorumluluk sigortası birliği, şu anda toptan ve perakende ticaretten 410.000’den fazla şirketi içeren Berufsgenossenschaft Handel und Warenlogistik’tir. Almanya genelinde toplam beş bölge müdürlüğü bulunmaktadır.

Almanya’da Federal Market Dernekleri

Marketler veya operatörleri için tek tip bir federal dernek de vardır. Bundesverband des Deutschen Lebensmittelhandels e.V. (BVLH), gıda uzmanı çalışmalarının tüm alanından sorumludur ve perakende işinizin kurulması ve yönetimi ile ilgili birçok sorunuz için irtibat kişinizdir.

Ürünler & Teklifler

Bir işe başlamak istiyorsanız, teklifi veya mal çeşitliliğini akıllıca seçmelisiniz. Perakendecilikte rekabet muazzamdır, bu nedenle birçok faktör başarıda önemli bir rol oynayabilir. Bu yüzden öncelikle seçtiğiniz lokasyondaki mevcut talebi belirleyin ve rekabeti yakından inceleyin. Sadece işin yapısına ve mal yelpazesine değil, aynı zamanda fiyatlara da dikkat edin. Bir franchise ile tedarik ve envanteri doğrudan etkilemek için çok az fırsatınız olduğunu unutmayın. Konumunuz, ürün çeşitliliğiniz ve fiyatlarınız yeni müşteriler için en önemli faktörlerdir. Başarınıza siz karar verirsiniz ve bu nedenle zaten iş planınızın bir parçası olmalısınız.

Gıda Pazarında Nişler Bulmak

İndirim teklifleriyle çalışmak ve mağazanızı Aldi ve Lidl’e yakın bir yerde açmak istiyorsanız, kuruluştan sonra şansınız iyi değil. Bu, finansmanın reddedilmesine ve dolayısıyla gerçek başlangıç sorunlarına yol açabilir. Öte yandan, küçük bir rekabet ve iyi bir gelire sahip büyük bir şehirde bir şarküteri son derece başarılı olabilir. Bu nedenle teklif ve ürün yelpazesi her zaman konum ve yerel rekabet ile uyumlu olmalıdır.

Hangi Konum Marketinize Uygun?

Mağazanızın ve perakende işletmenizin konumunu seçerken birkaç faktör önemlidir: müşteriler, rekabet, altyapı ve yerinde kiralama maliyetleri. Her halükarda, şirketinizle ve iş planınızla finansmanda başarılı olmak için planlama sırasında ve kurulmadan önce bunları zaten göz önünde bulundurmalısınız.

Kira Maliyetleri Ve Altyapı

Temel olarak, kira maliyetlerini ve dolayısıyla sabit maliyetleri mümkün olduğunca düşük tutmalısınız. Bununla birlikte, çok sayıda walk-in müşterisi, iyi ulaşım bağlantıları ve birçok park yeri olan yerler genellikle korkunç kiralama maliyetlerine sahiptir. İşin püf noktası, dengeyi korumak ve mağazanızı birçok müşteriye ulaşabileceğiniz ve yine de kiraların uygun olduğu bir yerde başlatmaktır. Kapsamlı bir arama yapmak için zaman tanıyın. Yatırılan zaman, en geç mağazanızı açtığınızda buna değer.

Aldi Ve Emma Teyze: Bölgedeki Rakipler

Bir köşe dükkanı açmak, bir şarküteri başlatmak veya bir kasap dükkanı işletmek istiyorsanız, yerel rekabet her zaman önemli bir rol oynar. Rakiplerin tekliflerini ve fiyatlarını karşılaştırın ve konseptinizle rekabet edip etmediğinizi kapsamlı bir şekilde düşünün.

Almanya’da Marketiniz İçin Hangi Personele İhtiyacınız Var?

Küçük marketler, maliyetlerden tasarruf etmek için ilk başta personel olmadan kesinlikle işletilebilir. Ancak daha uzun çalışma saatleri dürtüsü, ek personeli gerekli kılabilir. Daha büyük bir market dükkanı açmak istiyorsanız, personel ve personel maliyetleri faktörünü en baştan göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu nedenle, sadece şu anda gerekli olan personeli değil, aynı zamanda iş planınızdaki gerekli personel artışlarını da göz önünde bulundurmalı ve bir şirket kurmadan önce kapsamlı bir şekilde hesaplamalısınız. Ayrıca sizin tarafınızdan ödenecek ücret dışı işçilik maliyetlerini ve sigortayı da düşünün.

Hedef Gruplar: Hangi Müşterilere Hitap Etmek İstiyorsunuz?

Bir şirket kurmadan önce, kapsamlı bir pazar analizi yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bu sayede çeşitli ilçelerin satın alma gücünü belirleyebilir ve finansman ve iş planı için iş fikrinizin karlılığına dair bir tahmin oluşturabilirsiniz. Franchise şirketlerinde bile, böyle bir analiz her zaman gereklidir. Mağazanız seçilen lokasyondaki müşteriler için cazip ve kolay ulaşılabilir olmalı ve sunduğu teklifle hedef kitle fiyat aralığının ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Bir Şarküteri Açın

Örneğin, bir şarküteri, karlı olmak için belirli bir müşteri tabanına ihtiyaç duyar. Böyle bir mağaza genellikle yalnızca finansal olarak yeterince güçlü müşteri varsa kârlıdır. Yüksek kalite beklentileri, mükemmel hizmet arzusuyla el ele gider.

Organik Bir Gıda Mağazası Açın

Öte yandan, bir organik gıda mağazası, çoğunlukla birçok aile ve bekar insanlar tarafından kullanılmaktadır ve bölgedeki dükkanlardan net bir şekilde parçalar halinde ürün çeşitliliği ile öne çıkabilmektedir. Bir organik gıda mağazası açmak istiyorsanız, dükkana ulaşmak özellikle kolay olmalı ve örneğin bu dükkanların birçok müşterisinin kendi aracı olmadan yaptığı gibi, toplu taşıma araçlarıyla çok iyi bir bağlantıya sahip olmalıdır.

Gıda Perakende Pazarlama Stratejileri

Bir franchise işletmesi işletmek istiyorsanız, pazarlama ve satış genellikle franchise veren tarafından ele alınır. Öte yandan, kendi işletmeniz için, mağazanızı kurmadan önce mağazanızın reklamını nasıl yapmak istediğinizi dikkatlice düşünmeniz gerekir. Pazarlama ve satış maliyetleri de iş planına dahil edilmelidir. Bir web sitesi ve çevrimiçi reklamlar (SEA), geleneksel basılı reklamcılık veya radyo reklamcılığı üzerinde çalışmak isteyip istemediğiniz, bütçenize ve seçtiğiniz hedef kitleye bağlıdır. Birden fazla strateji düşünün ve tüm medya için bütçeler belirleyin. Özellikle yeni açılışınızın reklamı daha yoğun bir şekilde yapılmalıdır. İlk günden itibaren bakkalınızdan mümkün olduğunca çok müşteriyi ikna etmek için küçük hediyeler ve yeni müşteri indirimleri sunun.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29