Almanya’da kendi seyahat acentenizi kurmak ister misiniz? Serbest mesleğe ilk adımlarınızı kolaylaştıracak, yasal şirket türü, işletme kaydı, işyeri ruhsatı, iş planı, bilgi birikimi, pazarlama ve bayilik hakkında tüm bilgileri abdanismanlik.com ile elde edin.

İçindekiler

 • İş Modeli
 • Bilgi Birikimi
 • İzinler
 • İmtiyaz
 • Yasal Şekli
 • Kayıtlar
 • Başkent
 • İş Planı
 • Konum
 • Kadro
 • Pazarlama

Almanya’da Seyahat Acentesi mi, Tur Operatörü mü Yoksa Seyahat Danışmanı mı?

İş fikrinizin yönüne bağlı olarak, seyahat endüstrisinde kendinizi konumlandırmanın çeşitli yolları vardır:

 • Bir seyahat acentesi olarak , bir tur operatörü için çalışıyorsunuz ve gezileri planlayıp organize ederek tur operatörünü gezgine bağlamaktan sorumlusunuz.
 • Tur operatörleri, seyahat sözleşmesinde (= gezi) taahhüt edilen hizmetlerin tamamını sağlar; bunlar genellikle franchise verenler veya seyahat acentesinin kendisidir.
 • Serbest meslek sahibi seyahat danışmanları, bu faaliyet için sabit bir ofis gerekmediğinden, genellikle hareket halindeyken çalışırlar. Seyahat danışmanları, telefonla seyahat teklifleri hakkında tavsiyelerde bulunur, ürün seçiminde destek sağlar ve üçüncü taraf teklifleri düzenler. Seyahat danışmanları genellikle aşağıdaki gibi şirketlerle işbirliğine girer: B. “Kalkış”, TUI’nin bir yan kuruluşu veya Solamento veya TMG. Şirketler, bilet rezervasyonu ve sevkıyatı ile ilgilenir ve danışmanlara bir komisyon öder. Ancak, seyahat danışmanları diğer sağlayıcılardan teklif ayarlamakta da özgürdür. Seyahat danışmanları bilgisayar kontrollü sistemler de olabilir.

Çevrimiçi veya sabit bir seyahat acentesi, gezgin, seyahat acentesi ve tur operatörü arasındaki kesişme noktasıdır.

Know-How: Almanya’da Bir Seyahat Acentesi Açmak İçin Yanımda Ne Getirmem Gerekiyor?

Almanya’da kendi seyahat acentanızı açmak istiyorsanız turizm alanında eğitim almanıza gerek yok, ancak franchise sözleşmesi için eğitim ön koşuldur ve seyahat danışmanları derneği bile üyelik koşulu olarak turizm sektöründe bir derece veya eğitim gerektirir. ve en az iki yıllık aktif iş deneyimi. Daha sonra bir seyahat acentesi kurmak için uygun olan eğitim, örneğin bir seyahat acentesi, turizm uzmanı veya benzeridir.Birkaç yıllık iş deneyimi mevcut olmalıdır, böylece günlük seyahat acentesi yaşamındaki süreçleri zaten bilirsiniz ve en iyi ihtimalle , onlara mükemmel bir hakimiyet sahibi olduğunuzu gösterirsiniz.

Almanya’da Seyahat Acenteniz İçin İzinler Ve Düzenlemeler

Almanya’da Seyahat Sözleşmesi Kanunu

Seyahat sözleşmesi yasası, her seyahat acentesi operatörünün hak ve yükümlülüklerini belirler ve aşağıdaki hizmetleri sağlamanız gerektiğini belirtir:

 • Otobüs, tren, uçak veya gemi biletlerinin alınması
 • Seyahat hizmetleri hakkında bilgi sağlanması
 • Paket ve grup gezileri düzenlemek
 • Ek hizmetler sunmak, örneğin seyahat sigortası veya VISA almak

Seyahat acentesi ayrıca, müşterilerin tıbbi gereksinimler, pasaport ve vize gereksinimleri, sigorta vb. hakkında bilgilendirilmesi gerektiği ölçüde uzmanlık ve bilgilerden de sorumludur.

Almanya’da Seyahat Acenteniz İçin Lisanslar

Almanya’da bir seyahat acentesi kurmak istiyorsanız, lisanslara ihtiyacınız var. Kendi uçak veya tren biletinizi düzenleyebilmek için de lisansa ihtiyacınız var. Bunları uçak biletleri için IATA’dan (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği), tren biletleri için DB’den (Deutsche Bahn), diğer lisansları DER’den (DER Touristik) alabilirsiniz. Ayrıca en az bir diğer önde gelen etkinlik organizatöründen bir lisansa ihtiyacınız var.

Franchise mı değil mi?

Almanya’da Franchise Olarak Bir Seyahat Acentesi Kurmak

Bir franchise sahibi olarak, bir grubun kendi şubesini açmak için mevcut bir konsepti benimsersiniz. Siz her zaman bir seyahat acentesi olarak hareket ederken, franchise veren bir tur operatörü olarak hareket eder. Bir franchise veren, size piyasada test edilmiş, başarılı bir iş modeliyle serbest meslek sahibi olma fırsatı sunar, ancak koşulların ve düzenlemelerin size daha az kişisel sorumluluk tanıdığını unutmamalısınız.

Almanya’da Kendi Seyahat Acentenizi Kurun

Bir franchise’a bağlı kalmadan Almanya’da kendi seyahat acentenizi kurmak istiyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: seyahat acentesi olarak veya tur operatörü olarak bir seyahat acentesi kurmak. Bir şirket kurmadan önce bu kararı vermelisiniz. Tur operatörü olarak seyahati kendiniz gerçekleştirirsiniz, seyahat acentesi olarak üçüncü şahısların tekliflerine aracılık edersiniz. Seyahat sözleşmesi her zaman organizatör ile gezgin arasında yapıldığından, tur operatörü olarak sorumluluk seyahat acentesinden çok daha fazladır. Burada sigorta hakkında daha fazla bilgi edinin.

GmbH, UG, GbR veya şahıs şirketi olarak bir seyahat acentesi açın: yasal formunuzu seçin

Bir şirkette serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız, girişiminizi planlarken hangi yasal formu seçeceğinize karar vermelisiniz. Bir seyahat acentesi kurarken, çoğu durumda kişi UG (sınırlı sorumluluk), GmbH veya GbR yasal biçimleri arasında seçim yapar. Kendi başınıza başlamak istiyorsanız, seyahat acentenizi şahıs şirketi olarak da açabilirsiniz. Seçiminizi yaparken, çeşitli yasal biçimlerin vergisel açıdan da farklılık gösterdiğini göz önünde bulundurmalı ve seçtiğiniz yasal biçimin kuruluş durumunuza uygun olduğundan emin olmalısınız.

Farklı yasal biçimler hakkında daha fazla bilgi:

Prensip olarak, diğer yasal biçimler de elbette sizin için mevcuttur.

Seyahat Acenteniz İçin Kayıt

Almanya’da Seyahat Acentanızın Ticari Siciline Giriş

Bir kamu rehberi olarak, ticaret sicili, yetkili bir sicil mahkemesi alanındaki kayıtlı tacirler hakkındaki kayıtları belgeler. GmbH ve UG yasal formlarına sahip bir kurucu olarak, ticaret siciline kayıt zorunludur.

Bir Seyahat Acentesi Kurun: İşletmenizi Kaydedin

Seçtiğiniz yasal form ne olursa olsun, sizden sorumlu Ticaret Ruhsat Bürosu’na kayıt olmanız zorunludur. Şahıs şirketi veya bir GbR kuruyorsanız, işletme kaydı yeterlidir, ticaret siciline kayıt gerekli değildir.

Ticaret dairesine kayıt olduktan sonra, vergi dairesi vergi kaydı için sizinle otomatik olarak iletişime geçecektir. Belgeleriniz vergi dairesi tarafından kontrol edildikten sonra, vergi numaranızı alacaksınız ve fatura kesebilirsiniz.

Seyahat Acentası: Denetime Tabi Ticaret

Bir seyahat acentesi izlenmesi gereken işletmelerden biridir, bu da güvenilirliğinizi kanıtlamak için düzenleyici ofise iyi hal belgesi ve sorumlu sicil dairesinin merkezi ticaret sicilinden bir alıntı sunmanız gerektiği anlamına gelir.

Kendi Seyahat Acentanız İçin Ticaret Ve Sanayi Odası

Vergi dairesi gibi Turizm Sanayi ve Ticaret Odası da işyeriniz hakkında ticaret dairesi tarafından bilgilendirilir. İrtibat IHK tarafından yapılacaktır. İşletmenizi kaydettirdiğinizde, sizden sorumlu IHK üyesi olmalısınız.

Seyahat Acenteleri İçin Ticaret Birliği

Ticaret odaları, şirketler ve çalışanları için yasal kaza sigortasından sorumlu organlardır. Personeli olmayan küçük bir işletme sahibi olarak bile, sorumlu BG’nize kaydolmak zorundasınız. Seyahat acentelerinden Federal İdari Kooperatif (VBG) sorumludur.

Seyahat Acenteniz İçin Federal Dernekler

İlgili bir federal derneğe gönüllü üyelik önemle tavsiye edilir. Dernekler, kamu ve siyasetle ilgili olarak endüstrinin ve üyelerinin çıkarlarını temsil eder. Örneğin, VSRD (Bağımsız Seyahat Danışmanları Derneği Almanya eV) serbest meslek sahibi seyahat danışmanlarından sorumludur. DRV (Deutscher ReiseVerband eV) genel olarak seyahat acentelerinden sorumludur.

Almanya’da Bir Seyahat Acentesi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Herhangi bir harcama yapmadan önce somut bir mali plan hazırlayın. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki maliyetleri göz önünde bulundurun:

 • Başlangıç ​​aşaması (örneğin dönüşüm önlemleri, hedefli reklamcılık) ve geçiminizi güvence altına almak için sermaye gereksinimleri
 • Başlangıç ​​aşamasında olası danışmanlık ve bürokrasi maliyetleri
 • Mağaza kirası, depolama maliyetleri, elektrik ve ısıtma maliyetleri, EDP gibi devam eden işletme maliyetleri
 • Vergiler ve çeşitli sigortalar
 • Öngörülemeyen olaylar için mali karşılıklar

Seyahat Acentemin İş Planında Neler Var?

En geç serbest meslek projenizi finanse etmek söz konusu olduğunda, bir seyahat acentesi kurmak için iyi hazırlanmış bir iş planı gereklidir. Potansiyel borç verenler veya franchise ortağı ikna edilmek istiyor. Profesyonel bir iş planında ele alınması gereken kilit noktalar şunlardır:

 • Pazar analizi: rekabet nasıl?
 • Hedef grup: Hangi müşterilere hitap etmek istiyorum?
 • Hizmet yelpazesi: hedef gruba uyarlanmış; Örneğin. B. Emekliler, genç müşterilerden farklı bir teklif beklerler vs.
 • Konum: Konum analizim nasıl görünüyor?
 • Pazarlama: Hangi reklam medyasını kullanmak istiyorum?

SWOT Analizi: Güçlü, Zayıf Yönleri, Fırsatları Ve Riskleri Belirleyin

SWOT yöntemi turizm sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yöntem, seyahat acentenizin açılışının tehlikelerini ve risklerini önceden fark etme ve böylece iş planınızı optimize etme fırsatı verir. SWOT analizini kullanarak, şirketinizle ilgili tipik SWOT analizi sorularını kendinize sorarak başarınız için bir strateji geliştirebilirsiniz, örneğin:

 • Hangi konuda herkesten daha iyisin?
 • USP’niz (Benzersiz Satış Noktası) nedir?
 • Sektörünüzdeki yeni trendler neler?
 • Özel olarak sunabileceğiniz herhangi bir ürün veya hizmet var mı?
 • Rekabet ne yapıyor?

Seyahat Acentem İçin Doğru Lokasyonu Nasıl Bulabilirim?

Konum analizi ile seyahat acentenizi açmak için mükemmel konumu bulabilirsiniz. Burada rekabet kontrol edilir ve ayrıca istenen lokasyondaki pazarın zaten doymuş olup olmadığı kontrol edilir. Konum seçiminize onları da dahil edebilmek için konumu analiz ederken hedef gruplarınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Seyahat Acentesi Açılımı İçin Personele İhtiyacım Var Mı?

Günlük işlerinizde size yardımcı olacak nitelikli personeli kesinlikle hesaba katmalısınız. Eğitimli seyahat acenteleri, müşterilerin bir sonraki tatillerinde hizmetlerinizi kullanmaya devam etmeleri için müşterilere nasıl profesyonelce tavsiyelerde bulunacaklarını ve kalıcı ilişkiler kurmayı bilirler. Özellikle herkesin evinden bir fare tıklamasıyla tatil için rezervasyon yaptırabildiği günümüzde, profesyonel ve ciddi tavsiye hizmeti her zamankinden daha değerli çünkü bir müşteri İnternette pek çok şüpheli teklifle karşı karşıya kalıyor ve bir seyahat acentesi genellikle biraz daha fazla pahalıdır, ancak güvenilirlik, en iyi tavsiye ve karmaşık olmayan işleme ile ikna eder.

Bir Seyahat Acentesi Kurmak: Hedef Kitle Ve Pazarlama

Başarılı bir seyahat acentesi işletmek için hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hangi demografik grupların hizmetlerinizle ilgilenme olasılığının en yüksek olduğunu düşünün ve pazarlamanızı özellikle onlara hedefleyin. Örneğin, yaşlı insanları ve emeklileri hedeflemek istiyorsanız, sosyal medya pazarlama yapmak için muhtemelen yanlış bir yoldur.

Uzmanlık aynı zamanda işi geliştirici olabilir. Genel ve çeşitlendirilmiş bir şekilde mi yoksa belirli bir şekilde mi çalışmak istediğinizi düşünün: bir niş veya uzmanlık, genel bir seyahat operasyonu kadar önemli olabilir. Gezilerinizle kapsamak istediğiniz bölgeleri daraltabilirsiniz, örn. B. özel yürüyüş programları, orman safarileri veya gezi turları ile. Bu tür özel bireysel geziler şu anda büyük talep görüyor.

Birçok hedef grup için sosyal medya iyi bir pazarlama fikridir. Aracılığını yaptığınız tatil yerlerinin videoları veya gezilerin güzel manzara resimleri de seyahat acentenizi tanıtmak için mükemmeldir. Teklifler ve seyahat ipuçları, Instagram, Youtube veya Vimeo gibi portallarda her zaman başarılı olur. Videolar ve resimler daha sonra mümkün olduğu kadar çok kişinin görebilmesi için Facebook, Linkedin veya benzerlerine eklenebilir. Ayrıca, güncel promosyonlar ve popüler geziler ile çekici bir şekilde tasarlanmış bir vitrin, seyahat acenteniz için her zaman iyi bir reklamdır.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29