Önemli Noktalar: Almanya, 2 milyon iş açığını doldurmak için AB Mavi Kartında yeni değişiklikler getiriyor

  • Almanya, diğer tüm Avrupa ülkeleri gibi salgın sonrası işgücü sıkıntısı ile karşı karşıya.
  • Almanya’nın üç yıllık geçerliliği ve daha hızlı AB Mavi Kartı ile yeni iş arama vizesi.
  • Almanya’da iş arayan oturma izninin geçerliliği üç yıla çıkarıldı.
  • Ülkede Mavi Kart başvurusunda bulunmak için artık Almanca bilgisi zorunlu değildir.
  • Adaylar artık söz konusu sektörde bir dereceye sahip olsalar bile Alman Mavi Kartına başvurabilirler.

Almanya Mavi Kart Nedir?

Alman Mavi Kartına birçok yeni değişiklik getirildi. Mavi Kart, Avrupa Birliği genelinde geçerli olan bir oturma iznidir. Üçüncü ülkelerden gelen yüksek vasıflı işçileri işgücü açığı olan Avrupa ülkelerinde çalışmaya teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Alman Göçmenlik Politikası Değişiklikleri

Almanya hükümeti, daha fazla yabancı işçi çekmek için geçen hafta göçmenlik politikalarında birçok değişikliği onayladı.

Üç yıl geçerli olan Almanya iş arayan oturma izninde değişiklik yapıldı . Almanya’da AB Mavi Kart almak için yeni kolaylıklar oluşturmak gibi çeşitli bürokratik prosedürler de kaldırıldı.

Alman Mavi Kartında yapılan değişiklikler

Alman Mavi Kartını alabilmek için göçmenlik politikalarında aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır:

  • Asgari maaşın düşürülmesi: Daha fazla yabancının AB Mavi Kart ile ülkeye gelebilmesi için gerekli asgari maaş düşürülecektir. Alman Mavi Kartı almak için mevcut asgari maaş 56.400 €’dur.
  • Almanca artık zorunlu değil: Ülkede Mavi Kart başvurusunda bulunmak için Almanca bilgisi artık zorunlu değil.
  • Mesleki deneyim zorunlu değildir: Adaylar artık söz konusu sektörden mezun olsalar bile Alman Mavi Kartına başvurabilirler. Şimdi, profesyonel uzmanlık, aynısına başvurmak için isteğe bağlı olacaktır.
  • İşveren değiştirmek ve aile getirmek artık daha kolay: Mavi Kartlıların yurt içinde işveren değiştirebilmelerine olanak sağlayan politikalar değiştirildi. Ayrıca, ailenizi ülkeye götürmek, bu tür kartlara sahip kişiler için çok daha kolay hale gelecektir.
  • BT Uzmanları ve Uluslararası Koruma Altındaki Kişiler için Mavi Kart: Yeni göçmenlik politikaları kapsamında, BT uzmanları artık üniversite diploması olmadan da Mavi Kart alabilmektedir. Almanya’da veya diğer AB ülkelerinde yaşayan insanlar da Mavi Kart’a başvurabilir ve işçi ihtiyacı olan yüksek vasıflı bir sektörde çalışabilirler.

Göçmenlik politikalarındaki değişikliklerin nedeni

Almanya, diğer tüm Avrupa ülkeleri gibi pandemi sonrası işgücü sıkıntısı ile karşı karşıya. Son zamanlarda Almanya Ekonomi Bakanlığı, 2035 yılına kadar ülkede yaklaşık yedi milyon vasıflı işçi açığı olacağını öngördü. Bu nedenle şimdiden önlem almak gerekiyor.

Alman Federal Hükümeti, 2026 yılına kadar doldurulacak mevcut işçilerden 240.000 iş daha olduğunu açıkladı.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29