Amerika’da LLC Şirket Kurma Rehberi

Daha ucuz dosyalama ücretlerinden daha düşük vergilere kadar, Amerika’da şirket kurmak için şirket türüne karar verdiğinizde şirketinizi hangi eyalette kuracağınızı tercih etmenizin bir çok nedir vardır. İşte 2023’te Amerika’da llc şirket kurmak için en iyi beş eyalet.

Amerika’da LLC Nedir?

Limited şirket veya LLC, kolay kurulum süreci, nispeten düşük düzenleme ücretleri ve sağlam sorumluluk koruması nedeniyle küçük işletme sahipleri arasında popüler olan bir ticari kuruluş türüdür. LLC’ler şahıs şirketinin esnekliğini bir şirketin hukuki savunmasıyla birleştirir.

Amerika’da LLC şirket kurduğunuzda, resmi olarak işletmenizin varlıklarını kişisel varlıklarınızdan ayırmış olursunuz. Bu, işletmenizin gelecekte yasal sorunlarla veya finansal zorluklarla karşılaşması durumunda kişisel varlıklarınızın risk altında olmayacağı anlamına gelir.

Ancak bu kadar güçlü varlık koruması sunmasına rağmen LLC’ler vergi ödemeyi bir kabusa dönüştürmüyor. Bunun nedeni, LLC’lerin doğrudan vergilendirmeye tabi olmasıdır ; bu, LLC’nizin gelirinin, kendi kişisel geliriniz olarak vergilendirileceği anlamına gelir.

Amerika’da LLC Şirket Kurmak Sizin için Doğru mu?

İşletmeniz için doğru kuruluş türünü seçmek önemlidir; çünkü bu, bağlı olduğunuz kural ve düzenlemelerin yanı sıra şirketinizin nasıl vergilendirileceğini de belirleyecektir. Ancak bir limited şirket için en uygun ticari organizasyon türleri nelerdir?

Bir LLC seçmesi gereken işletmeler arasında, sahipleri kişisel varlıklarını korumak isteyen ve bir C-corp’a göre daha az vergi ödeyen tek veya çok üyeli şirketler yer alır.

Emlakçılar, mali danışmanlar, kafeler ve yiyecek restaurantlarından kişisel eğitmenler, blog yazarları, yazarlar, etkileyiciler ve girişimcilere kadar LLC’ler oluşturan her boyutta ve türde işletmeyi görüyoruz. Ev tabanlı işletmeler de LLC’ler için mükemmel bir seçimdir ve son yıllarda büyük bir patlama yaşamıştır.

Amerika’da Kimler LLC Şirket Kurmamalı?
LLC oluşturamayan işletmeler, federal düzenlemeler nedeniyle bankalar, mali tröstler veya sigorta şirketleri gibi mali kuruluşları içerir. LLC’ler bazen belirli eyaletlerdeki endüstriler için de sınırlıdır. Örneğin Kaliforniya’da mimarlar, muhasebeciler ve sağlık hizmeti sağlayıcıları LLC kuramazlar. İşletmelerin LLC kurmasını engelleyen bazı eyalet hukuku düzenlemelerine ek olarak, bazı işletmeler bu tür bir kuruluş için uygun değildir. Bunlar şunları içerir:

Startup’lar

Vergileri hızla karmaşık hale getirebileceği için startup’lar LLC kurmamalıdır. Örneğin pek çok yatırımcı belirli düzenlemeler nedeniyle doğrudan geçişli şirketlere yatırım yapamıyor. Buna ek olarak, çoğu zaman kişisel vergilerini LLC’lerin ihtiyaç duyacağı işletmelerle birleştirmek istemezler.

Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş LLC kurmayı seçebilir; ancak oluşum süreci çok karmaşık olduğundan genellikle önerilmez. Pek çok eyalette kar amacı gütmeyen bir LLC kurmaya karşı yasalar vardır ve buna ek olarak, İç Gelir Servisi (IRS) tarafından kar amacı gütmeyen LLC’ler için belirlenen ve yerine getirilmesi gereken belirli koşullar vardır.

Amerika’da LLC Şirket Kurmanın Avantajları

Her iyi işletme sahibinin bildiği gibi, bir karar vermeden önce artıları ve eksileri tartmak şarttır. Bu sadece şirketiniz için doğru seçimi yapmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda engelleri önceden tahmin etmenize ve sorunları başlamadan önce durdurmanıza da yardımcı olacaktır.

İşletmenizi LLC olarak kurmanın, basitleştirilmiş vergi süreci ve minimum düzenleme gibi birçok avantajı vardır. Aşağıdaki listede Amerika’da LLC şirket kurmanın avantajlarını görebilirsiniz.

 • Sınırlı Sorumluluk Koruması

İşletmenin maruz kaldığı her türlü borç ve yükümlülüklerden üyeler değil şirket sorumlu olacaktır.

 • Doğrudan Vergilendirme

İşletmenizin net kar ve zararları, LLC’nin sahiplerinin kişisel gelirlerine “geçirilir” ve geleneksel gelir olarak vergilendirilir.

 • Üye Tarafından Yönetilen LLC

LLC’ler, tüm üyelerin işi eşit şekilde yürüttüğü, üye tarafından yönetilen bir sistem oluşturmanıza olanak tanır.

 • Mülkiyet Kısıtlaması Yok

LLC’lerin herhangi bir ikamet kısıtlaması yoktur, bu da yabancı uyruklu kişilerle ortak olma olanağına sahip olduğunuz anlamına gelir.

 • Çok Yönlü Vergi Durumu

LLC’ler vergiye tabi bir kuruluş olarak nasıl muamele göreceklerini seçebilirler. Yukarıda bahsedilen doğrudan vergilendirmeye ek olarak, LLC’ler ayrıca S Corp veya C Corp olarak vergilendirilmeyi de seçebilirler.

 • Esnek Kâr Dağıtımı

LLC’ler, net gelir ve kârların üyelere sahiplik düzeyleriyle orantılı olarak tahsis edilmesine izin verir.

 • Asgari Uyumluluk Gereksinimleri

LLC’ler, şirketlerle aynı eyalet yasa ve düzenlemelerine uymaları gerekmediğinden, büyük ölçüde daha basit ve esnek kabul edilir.

Amerika’da LLC Şirket Kurmanın Dezavantajları

 • Serbest Meslek Vergileri

Kişisel gelir olarak bildirilen vergiler genellikle kurumsal düzeydeki vergilerden daha yüksektir, bu da üyelerin daha fazla ödemek zorunda kalabileceği anlamına gelir.

 • Dikkatli Kişisel Kayıtlar

Bir LLC sahibi olarak tüm işletme harcamalarınızın dikkatli bir şekilde kaydedilmesi gerekir ve bunlar kişisel mali durumunuzdan tamamen ayrı olmalıdır.

 • LLC’nin Feshi

Bir üyenin LLC’den ayrılması durumunda LLC feshedilir ve varlığı sona erer. Ancak şirketiniz bir şirketse, hangi hissedarların gelip gitmesine bakılmaksızın varlığını sürdürecektir.

 • Bankacılık

İş ve kişisel finansmanı ayrı tutmak göz korkutucu bir görev olabilir. Bu nedenle bankalar ticari hesapları sürdürmek için genellikle bir takım farklı ücretler ve aylık masraflar alırlar.

Amerika’da LLC Şirket Kurmak için Gereksinimler

Şirketlerin aksine, limited şirketlerin yıllık toplantı yapması veya tutanak tutması zorunlu değildir, ancak aklınızda bulundurmanız gereken belirli LLC dosyalama gereksinimleri vardır.

 • Her LLC’nin bir LLC İşletim Anlaşması olmalıdır.
 • Bu, LLC yönetimine ilişkin standartları, sahiplik parametrelerini veya üye değişikliklerine ilişkin kuralları içerebilir.
 • Bir LLC kurmayla ilgili çeşitli dosyalama ücretleri vardır.
 • Yeni şirketinizi nasıl adlandıracağınızı belirlerken, LLC’nizi adlandırmak için eyalet kurallarına uymanız gerekir.

Amerika’da LLC Şirket Türleri

Genel olarak bir LLC, sizin eyaletinizde kurulduğu ve faaliyet gösterdiği yerde Yurtiçi LLC olarak veya kurulduğu eyaletten farklı bir ülkede faaliyet gösterdiği durumda Yabancı LLC olarak faaliyet gösterecektir. Bu koşulların dışında bilinmesi gereken yedi farklı LLC türü vardır.

 • Tek Üyeli LLC

Bu, yalnızca bir üyesi olan bir LLC’dir.

 • Çok Üyeli LLC

Bu, birden fazla üyesi olan bir LLC’dir.

 • Üye Tarafından Yönetilen LLC

En yaygın LLC türü olan üye tarafından yönetilen LLC’ler, tüm sahiplerin işi eşit sorumlulukla yürütmesine olanak tanır.

 • Yönetici Tarafından Yönetilen LLC

İş ortaklarınızdan bazıları işi yürütmede pasif kalmak istiyorsa, o zaman bir kişiyi şirketin yöneticisi olarak görevlendirebilirsiniz.

 • Seri LLC

A Series LLC, bir dizi ayrı tüzel kişiliği denetleyen bir şemsiye şirket oluşturmanıza olanak tanır. Bu tür kuruluş yalnızca Delaware, Illinois, Iowa, Nevada, Oklahoma, Tennessee, Texas ve Utah’ta mevcuttur.

 • Kısıtlı LLC’ler

Kısıtlı LLC’ler, kurulduktan sonraki 10 yıla kadar üyeler arasında dağıtım yapamayacakları bir operasyonel anlaşmaya girerler. Bu tür LLC yalnızca Nevada’da mevcuttur.

 • L3C

Bir L3C şirketi, hayırseverlik amaçlı sosyal amacı olduğu belirtilen, kâr amacı güden bir şirkettir. Bir LLC’nin yasal ve vergi esnekliğini, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun sosyal faydalarını ve bir sosyal girişimin pazarlama avantajlarını kullanan hibrit bir iş yapısını takip eder.

Amerika’da LLC Şirket Kurmak İçin En İyi 5 Eyalet

Amerika’da LLC şirket kurmak için en iyi eyalet tercihlerinize, iş modelinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olsa da, bazı eyaletler özellikle girişimciler arasında tercih edilmektedir.

Delaware

En iyi bilinen iş dostu eyaletlerden biri olarak, muhtemelen daha önce Delaware’de Şirket Esas Sözleşmelerini dolduran girişimcileri duymuşsunuzdur. Bu, Delaware’in vergi esnekliği ve iş odaklı mahkeme sistemi sayesindedir.

Delaware’de LLC şirket kurmanın artıları:

 • Eyaletin Kançılarya Mahkemesi, iş anlaşmazlıklarını hızlı ve doğru bir şekilde ele almasıyla ulusal olarak tanınmaktadır.
 • LLC’nizi isimsiz olarak kaydetmeniz mümkündür (yani adınız ve adresiniz kamuya açıklanmayacaktır).
 • Yıllık rapora gerek yoktur.
 • Delaware’de eyalet satış vergisi yoktur.

Delaware’de bir LLC şirket kurmanın eksileri:

 • Yabancı işletmelerin LLC başvurusunda bulunmak için 200 dolar ödemesi gerekirken, yerli işletmeler için bu rakam 90 dolardır.

Delaware LLC’ler için vergiler:

 • Tüm LLC’lerin 1 Haziran’a kadar her yıl 300 ABD doları tutarında sabit vergi ödemesi gerekmektedir.

Wyoming

Düşük ücretleri ve esnek gereksinimleriyle Cowboy State, özellikle bütçeye önem veren girişimciler arasında popülerdir.

Wyoming’de LLC şirket kurmanın artıları:

 • 100 $ gibi düşük bir başlangıç ​​başvuru ücreti vardır.
 • Wyoming’de eyalet gelir vergisi yoktur.
 • Yıllık rapor ücreti düşüktür: 60$.

Wyoming’de bir LLC şirket kurmanın eksileri:

 • Yıllık rapor gereklidir.

Wyoming LLC’ler için vergiler:

 • Wyoming’de eyalet gelir vergisi yoktur.

Nevada

Vergi eksikliği ve mahremiyetin bolluğu bir araya gelerek Nevada’yı başka bir eyalette LLC şirket kurmak isteyen girişimciler için oldukça çekici bir eyalet haline getiriyor.

Nevada’da bir LLC şirket kurmanın artıları:

 • Devletin gelir vergisi yok.
 • LLC’nizi anonim olarak dosyalayabilirsiniz.

Nevada’da bir LLC şirket kurmanın eksileri:

 • 75 ABD Doları tutarındaki başvuru ücretine ek olarak, çoğu LLC’nin 200 ABD Doları tutarındaki eyalet işletme lisans ücreti artı 150 ABD Doları tutarındaki ilk üye listesini dosyalaması gerekecektir.
 • Kuruluştan sonra her yıl, tüm LLC’lerin yıllık üye listesini sunmaları ve 150 ABD Doları tutarında bir başvuru ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Nevada LLC’ler için vergiler:

 • Yılda 4 milyon dolardan fazla brüt gelir elde eden işletmeler haricinde, bu şirketlerin Ticaret Vergisi ödemesi gerekmektedir.

New Mexico

Bu eyaletin minimum bakım gereksinimleri ve isteğe bağlı anonimlik, onu bazı girişimciler için harika bir seçenek haline getiriyor.

New Mexico’da bir LLC şirket kurmanın artıları:

 • Adınızı ve adresinizi açıklamadan LLC’nizi başlatabilirsiniz.
 • Eyaletin LLC dosyalama ücretleri düşüktür (yabancı LLC’ler için 100 dolar).
 • Yıllık rapora gerek yoktur.

New Mexico’da bir LLC şirket kurmanın eksileri:

 • LLC’nizin birden fazla üyesi varsa PTE Formunu doldurmanız gerekebilir.

New Mexico LLC’ler için vergiler:

 • PTE Formu ile birden fazla üyesi olan New Mexico LLC’ler, kuruluş düzeyinde gelir vergisi ödeyebilir.
 • New Mexico’nun bireysel gelir vergisi oranı, kazanılan paranın miktarına bağlı olarak %1,7 ile %5,9 arasında değişmektedir.

Montana

LLC kurmak için uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız Montana tam size göre olabilir.

Montana’da bir LLC şirket kurmanın artıları:

 • Uygun dosyalama ücretleri vardır (yabancı LLC’ler için 70 $).

Montana’da bir LLC şirket kurmanın eksileri:

 • Anonimlik seçeneği yok.
 • Yıllık raporlama ve ad kaydı gereksinimlerini karşılamanız gerekir.

Montana LLC’ler için vergiler:

 • Montana’nın bireysel gelir vergisi oranı %1 ile %6,75 arasında değişmektedir.

Yaşadığınız Eyaletinizde bir LLC Kurmak

LLC kurmak için en iyi eyaletlerden birinde yaşamıyor olsanız bile, kendi eyaletinizde iş kurmak pratik ve kullanışlı bir seçenek olabilir. Nihayet:

 • Zaten eyaletinizin gelenek ve düzenlemelerine en azından bir miktar aşinasınız.
 • Daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa eyalet hükümet ofislerini bizzat ziyaret etme seçeneğiniz vardır.
 • Kendi eyaletinizde ilgili kural ve düzenlemelerde gezinmenize yardımcı olabilecek diğer küçük işletme sahiplerini tanıyor olabilirsiniz.

Ancak diğer yandan, şu ya da bu nedenle kendi eyaletinizde bir LLC kurmak istemeyebilirsiniz. Örneğin, kendi eyaletiniz şunları yapabilir:

 • LLC oluşumu ve yönetimi ile ilgili pahalı ücretler vardır (örneğin Kaliforniya’da LLC’lerin yıllık 800 $ ücret ödemesi gerekir )
 • Gelir vergisi oranının yüksek olması
 • Yüksek satış vergisi oranına sahip olmak

Yabancı Bir Devlette LLC Kurmak

Yaşadığınız yerden farklı bir eyalette (örneğin bu ilk beş eyaletten birinde) bir iş kurmak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Kendi eyaletiniz dışında bir eyalette LLC oluşturmak, yabancı bir eyalette başvuruda bulunmak veya yabancı bir nitelik almak olarak anılır. Yabancı bir ülkede LLC kurmak şunları yapmanıza olanak sağlayabilir:

 • Daha düşük dosyalama ve yönetim ücretleri ödeyin
 • Daha iş dostu bir mahkeme sistemine erişin
 • Kendi eyaletinizde ödeyeceğiniz kadar gelir vergisi ödemekten kaçının
 • Kendi eyaletinizin istenmeyen gereksinimlerinden kaçının

Bununla birlikte, LLC’nizi yabancı bir eyalette dosyalamanın dezavantajları da vardır. Örneğin:

 • Öncelikle kendi eyaletinizde iş yapıyorsanız ancak LLC’nizi başka bir eyalette kuruyorsanız, şirketinizi kendi eyaletinizde yabancı bir kuruluş olarak kaydettirmek gibi ek bir adım atmanız gerekebilir .
 • Seçtiğiniz yabancı ülkede Kayıtlı Acenteniz olarak hizmet verebilecek birini tanımıyorsanız, bir Kayıtlı Acente hizmeti almak için bir Kayıtlı Acente hizmeti kullanmanız gerekecektir.
 • İşletmenizin çoğunluğu, faaliyet gösterdiğiniz eyaletten farklı bir eyalette yürütülüyorsa, söz konusu eyalete bağlı olarak ek vergilere ve/veya ücretlere tabi olabilirsiniz.

Eyalete Özel Düzenlemeleri Akılda Tutun

LLC’nizi kaydetmeye başlamadan önce, her eyaletin (kendi eyaletinizinki dahil) bireysel kural ve düzenlemelerini dikkatlice araştırmayı unutmayın.

Örneğin, Montana ve New Mexico gibi eyaletler cazip derecede düşük dosyalama ücretleri sunabilir, ancak aynı zamanda yabancı LLC’lerin kaydolmadan önce İyi Durum Sertifikası sağlamasını da şart koşmaktadır. Başka bir deyişle, LLC’nizi bu eyaletlerde kaydettirmek istiyorsanız, bunu kendi eyaletinizde oluşturmanız ve bunu yapmadan önce bir İyi Durum Sertifikası almanız gerekir.

Benzer şekilde, LLC’nizi gelir vergisi olmayan bir eyalette kurarsanız ancak işinizin çoğunu kendi eyaletinizde yürütürseniz, muhtemelen yine de kendi eyaletinizde vergi ödemek zorunda kalacaksınız. Bunun sizin için doğru olup olmayacağı eyaletinizin bireysel yasalarına bağlıdır.

Yukarıda belirtildiği gibi, iş yaptığınız her eyalette bir Kayıtlı Acenteye ihtiyacınız olacaktır. Her Kayıtlı Acentenin, eyaletin devlet kurumlarından resmi posta alabileceği kendi fiziksel adresine ihtiyacı olacaktır; bu nedenle Kayıtlı Acente hizmetini kullanabilirsiniz. Birden fazla eyalette iş yapan girişimciler için uygun bir seçenek olabilir.

Bunlar, LLC’nizi kuracağınız eyaleti seçerken aklınızda bulundurmanız gereken düzenlemelerden sadece birkaçı. Herhangi bir karar vermeden önce, gerekli özeni gösterdiğinizden ve geçerli tüm ayrıntılı bilgilerden haberdar olduğunuzdan emin olun.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29