Delaware’de LLC Şirket Nasıl Kurulur?

Kayıtlı Acenteler, adlandırma kuralları, işletme lisansları ve daha fazlası hakkında bilgi içeren Delaware’de bir LLC kurmaya yönelik tüm bilgileri bu makalemizden öğrenebilirsiniz. En ucuz şekilde Delaware’de şirket kurmak için bizi de tercih edebilirsiniz.

Neden Delaware’de LLC Şirket Kurmalısın?

Delaware eyaletinde işletme sahipleri, LLC’nizin belirli kriterleri karşılaması koşuluyla çeşitli teşvik ve kredilerden yararlanabilir. Örneğin, Delaware yeni işletmelere EDGE Hibesine başvurma fırsatı sunuyor. EDGE Hibe programı, Delaware’deki nitelikli küçük işletmelere, daha önce hiç olmadığı kadar önemli miktarda sermayeye erişim sunarak avantaj sağlıyor. Delaware’de şirket kurmak isteyen girişimciler için Delaware limited şirketi (LLC) oluşturmak genellikle en hızlı ve en kolay yoldur. Daha basitleştirilmiş kurallar ve düzenlemelerle LLC, yeni kurulan şirketler ve küçük ve orta ölçekli işletmeler için ideal bir ticari kuruluştur ve size daha büyük Delaware şirketlerinin yararlandığı avantajları ve korumaları sağlar.

Delaware’de LLC Şirket Kurmanın Faydaları

  • Kolayca vergilerinizi beyan edin ve vergi muamelesine ilişkin potansiyel avantajları keşfedin
  • Kolayca oluşturun, yönetin, düzenleyin, yönetin ve uyumluluğu sürdürün
  • Kişisel varlıklarınızı ticari sorumluluk ve borçlarınızdan koruyun
  • Düşük dosyalama maaliyeti

Bu ayrıntılı kılavuzda LLC’nize isim verme, Kayıtlı Acente edinme, ödemeniz gereken ücretler, Delaware şirket vergileri ve çok daha fazlası hakkında bilgi bulacaksınız. Ayrıca kayıt ihtiyaçlarınızı, Delaware LLC’nizin dosyalanmasını ve Delaware Şirketler Bölümü ile nasıl yazışacağınızı da karşılıyoruz.

6 Adımda Delaware’de Şirket Nasıl Kurulur?

Adım 1- Delaware LLC Aramasını Tamamlayın ve Benzersiz Bir İşletme Adı Seçin

Adım 2- LLC’niz İçin Resmi Bir Adres Sağlayın

Adım 3- Kayıtlı Bir Temsilci Atayın

Adım 4- Kuruluş Esaslarınızı Delaware Şirketler Bölümüne Dosyalayın

Adım 5- Gelir İdaresinden Bir İşveren Vergi Numarası (EIN) Alın

Adım 6- Bir İşletme Anlaşması Oluşturun

Delaware LLC Aramasını Tamamlayın ve Benzersiz Bir İşletme Adı Seçin

Delaware’de şirket kurmak için, LLC’niz için orijinal ve göze çarpan, ancak eyaletteki başka hiçbir işletme veya şirket tarafından kullanılmayan bir isme ihtiyacınız olacak. Bir ad bulmakta sorun yaşıyorsanız, beyin fırtınası yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz ayrıca adlandırma kuralına da uymanız gerekecektir.

Bir ad seçtikten sonra bu adın Delaware’de mevcut olduğundan emin olmanız gerekir. Eyaletteki başka bir şirketin halihazırda istediğiniz işletme adını kullanıp kullanmadığı öğrenmeniz gerekecek.

LLC’niz İçin Resmi Bir Adres Sağlayın

İşletmenizin bir ofis binasında, bir evde (şirket bir konuttan yönetiliyorsa) veya başka bir fiziksel konumda olmasına bakılmaksızın, her Delaware LLC’nin belirlenmiş bir açık adresi olmalıdır. Delaware eyaletinin dışında bulunabilir ancak Posta Kutusu olamaz.

Kayıtlı bir Temsilci Atayın

Kayıtlı Temsilci, resmi yasal ve vergi yazışmalarını alan ve Delaware Şirketler Bölümü’ne rapor sunmaktan sorumlu olan kişidir. Delaware’deki her LLC’nin Kayıtlı bir Temsilciye sahip olması gerekir.

Bu pozisyon siz, işletmenizdeki başka bir yönetici veya özel bir Kayıtlı Acente hizmeti tarafından doldurulabilir. Delaware Kayıtlı Temsilciniz bir kişi ise, Delaware’de fiziksel bir açık adrese sahip olmalı ve işletmeniz adına önemli belgeleri almak için mesai saatleri içinde hazır bulunmalıdır. Delaware’de, Kuruluş Sözleşmenizi hazırladığınızda ve resmi olarak Delaware LLC’nizi oluşturduğunuzda Kayıtlı Temsilcinizi atarsınız.

Tüm paketlerimiz Kayıtlı Acente hizmetini içerir. İlk yıl ücretsiz, sonrasında ise yıllık sadece 119$. Ayrıca kontrol panelimize giriş yapabilir ve sizin adınıza aldığımız tüm belgeleri kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Kuruluş Esaslarınızı Delaware Şirketler Bölümü’ne Dosyalayın

LLC’niz için tüm bilgileri topladıktan sonra, Delaware Şirketler Bölümü’ne (DOC) Kuruluş Esaslarını bildirmeniz gerekecektir.

Sertifika şunları içermelidir:

  • LLC’nizin adı
  • Kayıtlı temsilci ve iletişim bilgileri
  • Yetkili organizatörün adı ve imzası

Kuruluş Sözleşmelerinizi Şirketler Bölümü’ne iletmek için DOC’un belge yükleme hizmetini kullanabilir veya formlarınızı DOC’a postayla gönderebilirsiniz.

Kuruluş Maddelerinizi yalnızca bir kez dosyalamanız gerekir, ancak Delaware, tüm LLC’lerin her yıl yıllık franchise vergisi ödemesini şart koşmaktadır. Bu verginin belirlenen ücreti 300$’dır. Size bunu yapmanızı hatırlatabilir veya biz bunu sizin için yapabiliriz.

Milli Gelirler Dairesi’nden bir İşveren Kimlik Numarası (EIN) alın

İşletmenizi IRS’ye tanıtmak için bir EIN’ye ihtiyacınız olacak. Bu numarayı vergi beyanında bulunurken ve öderken ya da maaş bordrosu bilgilerini ve çalışanlarınız için ödemeleri gönderirken kullanırsınız. Bir ticari banka hesabı açmak için de bir EIN gereklidir. Doğrudan IRS’den bir tane alabilirsiniz veya Delaware LLC kuruluş sürecinin bir parçası olarak sizin için bir tane almamızı sağlayabilirsiniz.

İşletme Anlaşması Oluşturun

Delaware’de LLC şirketiniz için işletim Anlaşması, işinizi nasıl yürüteceğinizi açıklayan ve işletmenizin temel bileşenlerini ayrıntılarıyla açıklayan bir tür “talimat kılavuzudur”. Örneğin kararların nasıl alınacağı, işlerin üyeler arasında nasıl paylaştırılacağı ve bir üyenin şirketten ayrılması durumunda ne olacağı gibi. Bazı eyaletler bir şirketin bu belgeye sahip olmasını şart koşsa da Delaware, LLC İşletme Anlaşmasına sahip olmanızın gerekli olduğunu şart koşmaz. Ne olursa olsun bir taneye sahip olmanın hala iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz.

Diğer Delaware LLC Türleri

Profesyonel LLC

Profesyonel Sınırlı Sorumluluk Şirketleri (PLLC’ler), genellikle hukuk ve tıp gibi belirli alanlara uygulanabilir lisans gerekliliklerine sahip olmaları bakımından profesyonel şirketlerden farklıdır. Bir PLLC oluşturmak için uygulama yapmak üzere bir eyalet lisansına ihtiyacınız olabilir. PLLC ve LLC hakkında ve işletmeniz için hangisinin doğru olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yabancı LLC

İşletmeniz halihazırda başka bir eyalette faaliyet gösteriyorsa ve Delaware’e doğru genişliyorsa (ya da tam tersi) bir Yabancı LLC kurmanız gerekir. Delaware Yabancı LLC kaydı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Delaware Eyalet Vergileri

Eyaletinizin Gelir Dairesine ödemeniz gereken üç ana eyalet vergisi türü vardır: Delaware eyalet gelir vergisi, brüt gelir vergisi ve imtiyaz vergisi.

Delaware Gelir Vergisi

Bir işletme sahibi olarak, kendinize ödediğiniz her para üzerinden Delaware gelir vergisi ödemeniz gerekecektir. Bu kazançlar kişisel vergi beyannamenize aktarılır. Delaware’in standart oranları üzerinden vergilendirileceksiniz ve ayrıca düzenli ödenekler ve kesintiler uygulayabileceksiniz.

Herhangi bir çalışanın ayrıca devlet gelir vergisi ödemesi gerekecektir. Delaware’de, 60.000 $’ın altındaki gelirler için %2,2 ile %5,55 arasında değişen kademeli bir vergi oranı, 60.000 $ veya üzeri gelirler için ise %6,60 arasında değişen kademeli bir vergi oranı vardır.

Delaware Brüt Gelir Vergisi

Çoğu eyaletin aksine Delaware eyalet veya yerel satış vergisi uygulamamaktadır. Ancak Delaware, eyaletteki mal satıcısına (maddi veya başka türlü) veya hizmet sağlayıcısına brüt gelir vergisi uygulamamaktadır. Aksi belirtilmedikçe, “brüt hasılat” terimi, bir işletmenin Devlette satılan mallardan ve sunulan hizmetlerden elde edilen toplam gelirlerini kapsar. Satılan mal veya mülkün maliyeti, işçilik maliyetleri, faiz giderleri, ödenen indirim, teslimat maliyetleri, eyalet veya federal vergiler veya izin verilen diğer masraflar için herhangi bir kesinti yapılmaz.

Ticari ve mesleki brüt gelir vergisi oranları, ticari faaliyete bağlı olarak %0,0945 ile %1,9914 arasında değişmektedir. Bir vergi mükellefinin birden fazla faaliyet türünden gelir elde ettiği durumlarda, brüt gelir vergisinin ayrı olarak raporlanması gerekmektedir. Ticari faaliyet türü ayrıca brüt gelir vergisinin aylık mı yoksa üç ayda bir mi ödeneceğini belirler.

Delaware Franchise Vergisi

Delaware eyaleti, eyalet içinde kurulmuş işletmelere ve LLC’lere, Delaware’de kuruluş imtiyazı nedeniyle vergi uygular. LLC’lerin maliyeti yıllık 300 $ ücret olarak belirlenmiştir ve Delaware Şirketler Bölümü’ne ödenmesi gerekmektedir.

Delaware’de Şirket Kurmak için Sıkça Sorulan Sorular

Delaware LLC’nize Nasıl Ad Verilir?

Delaware ticaret sicilinde nasıl arama yapılır ve doğru ad nasıl bulunur? Adlandırma kuralları, DBA adları, Delaware LLC adının ayırtılması ve daha fazlası hakkında bilgi içerir.

Delaware Kayıtlı Acenteler

Kayıtlı Acentelerin atanması, değiştirilmesi ve aranması. Ayrıca uymaları gereken kuralları da içerir.

Delaware LLC Ücretleri ve Gereksinimleri

Ödemeniz gereken çeşitli ücretleri ve karşılamanız gereken eyalet ve federal gereklilikleri nasıl anlayacaksınız? İşveren Kimlik Numaraları (EIN’ler), eyalet ve federal işletme lisansları, yıllık raporlar ve daha fazlasının ayrıntılarını içerir.

Delaware İşletme Vergisi Kuralları

Eyalet ve federal hükümetlere ödemeniz gereken çeşitli vergileri nasıl anlayacaksınız? Satış ve gelir gibi eyalet vergilerinin yanı sıra gelir ve serbest meslek gibi federal vergilerin ayrıntılarını içerir.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29