Florida’da Şirket Kurma Rehberi

Sakin tropik havasından, bireysel gelir vergisinin tamamen olmamasına kadar, Florida’da LLC şirket kurmak isteyebileceğiniz birçok neden var.

Florida’da kendi işinizi kurmaya hazırsanız, Everglades Eyaletinde tek üyeli bir LLC kurma hakkında bilmeniz gereken her şeyin yanı sıra en önemli sorularınızın yanıtlarını da burada bulabilirsiniz.

Florida’da Tek Üyeli LLC Nedir?

Florida’da tek üyeli Sınırlı Sorumluluk Şirketi, yalnızca bir sahibi olan herhangi bir LLC’dir.

Tek üyeli LLC’ler, bir işletmeyi yürüten bir kişiyi içermeleri bakımından şahıs şirketlerine oldukça benzer. Ancak biraz daha derine inerseniz ikisinin çok farklı olduğunu göreceksiniz.

Bunun temel nedeni, LLC’nin sahibinin sınırlı sorumluluk korumasına sahip olmasıdır. Başka bir deyişle, işletmeleri yasal veya mali sorunlarla karşılaşırsa kişisel varlıkları ve mali durumları risk altında değildir.

Öte yandan şahıs işletmesi sahibi (yani şahıs sahibi) için böyle bir koruma bulunmamaktadır. Dolayısıyla, örneğin ticari alacaklılar geri ödeme talep ederse, sahibinin arabası, evi ve birikimleri tehlikede olabilir.

Bu tanımların Florida’ya özel olmadığını unutmayın; ABD’deki diğer tüm eyaletler için de geçerlidir.

Florida Tek Üyeli LLC Nasıl Kurulur?

10 adımda Florida nasıl şirket kurulacağı (tek üyeli llc) aşağıda açıklanmıştır:

1. İşletmeniz İçin Bir İsim Seçin

Şirketinizin adı, öngörülebilir gelecekte müşterilerinizin sizi tanıyacağı addır; bu nedenle dikkatli karar verin.

Beyin fırtınasına başlamak için İşletme Adı Oluşturucumuzdan yararlanmak için bizimle iletişime geçin. Alakalı bir anahtar kelime girin. Bunu yaptığınızda araç size ilham verecek düzinelerce sonuç üretecektir. Süreç boyunca benzersiz, akılda kalıcı, yazılması ve telaffuz edilmesi kolay seçeneklere öncelik vermeye çalışın.

En iyi isimlerden birkaçına karar verdikten sonra, bunların eyaletinizde müsait olup olmadıklarını kontrol edin; Florida’daki iki işletmenin aynı adı taşımasına izin verilmez. Bunu yapmak için Florida Şirketler Bölümü’nün kayıtlarını manuel olarak arayabilirsiniz.

Veya sizin için arama yapmamızı ve sonuçlarla size geri dönüş yapmamızı istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Tercih ettiğiniz ad mevcutsa, onu kullanmakta özgürsünüz. Değilse, kısa listenizden başka bir seçenek seçmeniz gerekecektir.

2. Bir Şirket Adresi Sağlayın

Başlattığınız işin türü ne olursa olsun, resmi adres, kuruluşun ve yönetiminin önemli bir bileşenidir.

Neden? Öncelikle Florida, işinizi kurarken kuruluş evraklarınızda bir şirket adresi vermenizi şart koşuyor. İkincisi, faturalar, bildirimler ve çek ödemeleri gibi önemli yazışmaları almak için bir posta adresine ihtiyacınız vardır.

Peki işinizi evden yürütürseniz ve ev adresinizi iş postası için kullanmak veya kişisel adresinizi müşterilere göstermek istemezseniz ne olur? Sorun değil; bu senaryoda Florida Sanal Adres hizmetimiz aracılığıyla gerçek bir Florida sokak adresi alabilirsiniz.

Hatta postalarınızı tarayıp çevrimiçi portalımıza yüklüyoruz, böylece iş yazışmalarınızı dünyanın her yerinden 7/24 okuyabilirsiniz.

3. Kayıtlı bir Temsilci seçin

Diğer 50 eyaletin her biri gibi Florida da tüm yeni işletmeler için bir Kayıtlı Acentenin seçilmesini zorunlu kılmaktadır.

Kayıtlı Temsilci, işletmeniz adına resmi yasal ve düzenleyici yazışmaları kabul eden kişidir. Örneğin eyalet hükümetiniz yaklaşan bir son tarih hakkında bir bildirim gönderirse, bunu alan kişi Kayıtlı Acenteniz olacaktır.

Kendi Kayıtlı Acenteniz olmanız kesinlikle mümkün olsa da , önerilmez. Bunun nedeni, bunu yapmanın kişisel adresinizi herkese açık hale getirmesi, belirli gereksinimleri (zorunlu çalışma saatleri gibi) gerektirmesi ve önemli posta parçalarını kaçırma şansınızı artırmasıdır.

Çözüm? Temin edeceğimiz Florida için güvenilir (ve uygun fiyatlı) Kayıtlı Acente hizmetini kullanın. Hatta her yazışma aldığınızda sizi bilgilendireceğiz, böylece bir daha asla son teslim tarihini veya önemli bir mektubu kaçırmayacaksınız.

4. Ana Sözleşmenizi Devlete Dosyalayın

Artık temelleri anladığınıza göre, Ana Sözleşmenizi Florida Dışişleri Bakanlığı Şirketler Bölümü’ne sunmanın zamanı geldi.

Formda aşağıdaki gibi bilgileri sağlamanız gerekir:

 • Firma Adı
 • Esas iş yeri adresi (sokak adresi olmalıdır)
 • Posta adresi (Posta Kutusu olabilir)
 • Kayıtlı Temsilcinin adı, adresi ve imzası
 • LLC başvurunuzun yürürlüğe girmesini istediğiniz tarih (isteğe bağlı)
 • Adınız, e-posta adresiniz ve imzanız

Birinin sizin için evrak işlerini halletmesini (ve hiçbir önemli ayrıntıyı kaçırmadığınızdan emin olmanızı) mı istiyorsunuz? Bunun yerine LLC dosyalama hizmetimizi kullanmayı düşünün .

5. Bir İşletme Anlaşması Yazın

Florida yasal olarak her LLC’nin bir işletme sözleşmesi olmasını zorunlu kılmamaktadır , ancak yine de bir tane oluşturmanızı öneririz.

Sonuçta iyi hazırlanmış bir işletme sözleşmesi sorumluluklarınızı tanımlamanıza, politikalar oluşturmanıza ve geleceğe yönelik planlar yapmanıza yardımcı olabilir.

Dolayısıyla, tek üyeli LLC’nizin tek sahibi siz olsanız bile, bir işletme sözleşmesi oluşturmak için zaman ayırın ve ileride kendinizi bazı baş ağrılarından kesinlikle kurtaracaksınız.

6. EIN alın

İşveren Kimlik Numarası (EIN) tüm şirketler için kesinlikle gerekli değildir, ancak çalışanları işe almak istiyorsanız gereklidir.

Bir tane almak için doğrudan İç Gelir Servisi (IRS) aracılığıyla başvurabilirsiniz. Veya sizin için bürokratik işlemleri bizim halletmemizi istiyorsanız, kullanışlı EIN hizmetimizi kullanın .

7. Yıllık Raporları Dosyalayın

Her Florida LLC’nin faaliyetlerine devam edebilmesi için yıllık bir rapor sunması gerekir. Eğer sizinkini bildirmezseniz, devlet işletmenizi idari olarak feshedecektir.

Yıllık Rapor Dosyalama hizmetimizle yıllık raporunuzu doğru ve zamanında gönderdiğinizden emin olun .

8. İşletme Bankası Hesabı ve Kredi Kartı Açın

Devlet tarafından zorunlu tutulmasa da ayrı bir işletme bankası hesabına ve ticari kredi kartına sahip olmak, kişisel ve şirket finansmanınızı ayırmanıza, işletme giderlerinizi kolayca takip etmenize ve bütçenizi daha etkin bir şekilde takip etmenize olanak tanır.

9. Mali Durumunuzu Düzenleyin ve Vergi Ödeyin

Bir banka hesabı ve kredi kartı oluşturduğunuzda, mali durumunuzu düzenlemek ve vergilerinizi halletmek için mükemmel bir konumda olacaksınız.

İşletmenizin muhasebe ve defter tutma süreçlerinin açıkça ortaya konmasını sağlayarak başlayın. Örneğin bütçeleri nasıl oluşturacağınıza, giderleri nasıl kaydedeceğinize, nakit akışını nasıl izleyeceğinize, satışları nasıl analiz edeceğinize, faturaları nasıl oluşturacağınıza, ödemeleri nasıl alacağınıza vb. karar vermeniz gerekir.

Daha sonra, sıklıkla gözden kaçırılan vergi kesintileri ve alacakları hakkında bilgi edinerek, hangi LLC vergi formlarını doldurmanız gerektiğini belirleyerek ve vergilerinizi kendiniz mi hazırlayacağınıza yoksa bir profesyonel mi işe alacağınıza karar vererek vergi sezonuna hazırlanın .

10. Yerel Düzenlemelere Uyun

Florida’da LLC’nizi iyi durumda tutmak için federal ve eyalet düzenlemelerinin yanı sıra yerel düzenlemelere de uymanız gerekir.

Örneğin Florida işletme lisansları açısından eyalet çapında genel işletme lisansı yoktur. Ancak çoğu şehir ve ilçe, faaliyet gösterebilmek için en az bir işletme lisansına ihtiyaç duyar.

Bu nedenle, tüm federal ve eyalet düzenlemelerine uyduktan sonra, yerel düzenlemelerinizi de kontrol etmeniz ve bunlara uymanız çok önemlidir.

Florida Tek Üyeli LLC’ler Hakkında SSS

Florida’da tek üyeli bir LLC kurmaya ilişkin en sık sorulan soruların yanıtlarını bulun.

Tek Üyeli LLC Florida’daki Kişisel Varlıklarınızı Koruyor mu?

Florida’da, çoğu eyalette olduğu gibi, tek üyeli bir LLC genellikle mal sahibine bir düzeyde kişisel varlık koruması sağlar. Bu koruma, LLC kurmanın önemli bir faydasıdır.

Bir LLC kurmanın temel amacı, kişisel varlıklarınızı işletmenin borçlarından ve borçlarından ayırmaktır. Bununla birlikte, kişisel olarak bir ticari borcu garanti etmeniz gibi uyarılar da vardır. Bu durumda varlıklarınız korunmayacaktır (aşağıdaki soruda daha fazla istisna örneğine bakın).

Tek Üyeli LLC Riskli mi?

Tek üyeli bir LLC, diğer ticari varlık türlerinden daha fazla riskli değildir ve şahıs şirketinden çok daha az risklidir. Bunun nedeni LLC’nin sağladığı kişisel sorumluluk korumasıdır.

Bununla birlikte LLC’ler ve diğer varlık türleri tarafından sunulan varlık korumasının kusursuz olmadığını bilmek önemlidir. Örneğin tek üyeli bir LLC’de kişisel varlıklarınız aşağıdaki durumlarda hala risk altında olabilir:

 • Bir ticari borcu veya yükümlülüğü kişisel olarak garanti altına almaya karar verdiniz.
 • Kişisel olarak yanlışa bulaştın.
 • Kişisel varlıklarınızı ticari varlıklarınızdan yeterince ayırmayı başaramadınız.

Ancak tek üyeli bir LLC’nin sahibi olarak ne yaptığınız, mali durumunuzu nasıl yönettiğiniz ve hangi borçları kabul ettiğiniz veya reddettiğiniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Yani biraz planlama yaparak kişisel varlıklarınızı güvende tutamamanız için hiçbir neden yok.

Tek Üyeli LLC’nin Amacı Nedir?

Tek üyeli LLC’nin amacı, tek sahibi olan bir işletmeyi yürütmek ve kişisel varlık koruması sağlamaktır.

Şahıs mülkiyetinde işiniz, kişisel mali durumunuz ve varlıklarınızın hepsi bir ve aynı olacaktır. Ancak tek üyeli bir LLC kurarsanız, kişisel mali durumunuz ve varlıklarınız genel olarak ticari borçlardan ve davalardan korunacaktır (olası istisnalar hakkında bilgi edinmek için önceki soruya bakın).

Tek Üyeli LLC’nin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Çok üyeli bir LLC ile karşılaştırıldığında , tek üyeli bir LLC’nin çeşitli avantajları vardır:

 • Tam kontrol: Diğer üyelerin dikkate alınması gereken görüşleri ve etkileri olmadan, işinizi tam olarak istediğiniz gibi yürütmekte özgür olacaksınız.
 • Daha az evrak işi: Tek sahip, birden fazla sahiple yapacağınız kadar çok sayıda sözleşme, vergi formu ve diğer evrak işleriyle uğraşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.
 • Basitlik: İşletmenizin tüm idari süreçleri ve önemli kararları, endişelenecek yalnızca kendi girdileriniz olduğunda çok daha hızlı tamamlanabilir.

Ancak öte yandan, tek üyeli LLC’lerin dezavantajları da var:

 • Tek mali yük: Güvenebileceğiniz diğer üyelerin yatırımları olmadığında, LLC’nin ve çabalarının finansmanından %100 siz sorumlu olacaksınız.
 • Daha ağır iş yükü: LLC’yi kendiniz çalıştırıyorsanız iş yükünü diğer sahiplerle paylaşamazsınız.

Sonuçta, tek üyeli bir LLC’nin sizin için uygun olup olmadığı, sizin için hangi artı ve eksilerin önemli olduğuna bağlıdır.

Bir Karı koca Florida’da Tek Üyeli LLC Olabilir mi?

Hayır, evli bir çift Florida’da tek üyeli LLC olamaz. Neden? Florida bir topluluk mülkiyeti eyaleti değildir; bu, evli çiftlerin tüm varlıklarını, borçlarını ve gelirlerini otomatik olarak paylaşmadıkları anlamına gelir.

Yani bir karı koca Florida’da birlikte bir LLC’ye sahip olduklarında, vergi açısından tek bir “birim” olarak görülmüyorlar. Bunun yerine, her biri LLC’nin bir yüzdesine sahip olacak ve IRS tarafından bir ortaklık olarak değerlendirilecek ( LLC’nin bir S Corp olarak vergilendirilmesini seçmedikleri sürece ).

Tek Üyeli LLC’yi Florida’daki Çok Üyeli LLC’ye Nasıl Dönüştürürüm?

Tek üyeli Florida LLC’nizi çok üyeli bir LLC’ye değiştirmek için şu adımları izleyin:

 • Yeni üyenin şirketin ne kadarına sahip olacağına göre sahiplik yüzdelerini belirleyin.
 • Yeni üyenin rol ve sorumluluklarının yanı sıra çatışmaları çözme, karar verme ve oy verme yönergelerini yansıtacak şekilde işletim sözleşmenizi güncelleyin.
 • Tüm yeni üyelerin adlarını ve adreslerini içerecek şekilde Florida Dışişleri Bakanlığı’nın Ana Sözleşmesini değiştirin.
 • IRS Form 8832’yi dosyalayın ve ortaklık olarak vergilendirilmeyi seçin (bu adımı yalnızca LLC’nizin zaten bir EIN’si varsa tamamlayın).

Tek Üyeli Bir LLC’de Kendinize Ödeme Yapmalı mısınız?

Tek üyeli bir LLC’nin sahibi olarak kendinize geleneksel anlamda maaş ödemezsiniz. Bunun yerine şirketin gelirinden bir “sahibin çekilişini” alacaksınız.

Kendinize ödeme yapıp yapmamanız mali durumunuza ve LLC’nizi ne kadar hızlı büyütmek istediğinize bağlıdır.

Örneğin, yaşam masraflarınızı karşılamak için paraya ihtiyacınız yoksa ve LLC’nizi olabildiğince hızlı büyütmeyi hedefliyorsanız, kendinize ödeme yapmak yerine şirketin tüm kârını yeniden yatırabilirsiniz.

Ancak kiranızı, yiyeceklerinizi veya diğer temel masraflarınızı karşılamak için LLC’nizin gelirine güveniyorsanız, kesinlikle bir ev sahibi çekilişi yapmalısınız.

Tek Üyeli LLC’lerin Florida’da Ne Zaman Vergi Vermesi Gerekir?

Tek üyeli LLC’niz için vergi beyanını, kişisel gelir vergilerinizi beyan ederken aynı zamanda beyan edeceksiniz. Bunun nedeni, LLC’lerin doğrudan vergilendirmeye tabi olmasıdır ; bu, kazançların basitçe sahiplerinin kişisel vergilerine “aktarıldığı” anlamına gelir.

Florida’daki LLC vergileri ve ücretleri hakkında daha fazla ayrıntı için FL Gelir Departmanı tarafından sağlanan bilgilere bakın .

LLC’nizi Florida Eyaletinde Başlatın

İşletmeler açısından sürekli olarak ülkenin en iyi eyaletlerinden biri olarak gösterilen Florida’nın düşük vergi yükü, bol kaynakları ve kullanışlı çevrimiçi iş hizmetleri, onu tek üyeli LLC’nizi oluşturmak için harika bir yer haline getiriyor.

İşinizi oluşturmak için Kendin Yap yaklaşımını benimseyebilirsiniz , ancak başlamanın çok daha kolay bir yolu var: Bizimle LLC paketini seçmeniz yeterlidir; tüm evrak işlerini sizin için biz hallederiz.

Kayıt Ol

Güncel gelişmelerden haberdar olmak için abone olun

Kişisel Destek Alın

Şimdi Ara 0212 909 88 29